Գյումրիում ընդդիմադիրներին միասնության կոչ է անում Սրբազանը (տեսանյութ) Հուսանք՝ Գյումրիում ընդդիմադիրները քաղաքապետ կընտրեն՝ ձախողելով իշխանությունը զավթելու Փաշինյանի ցանկացած փորձ. հայտարարություն Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Այս աստիճան անտերություն ու անտարբերություն կլինի՞, որ Շիրակում է․․․ Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում քննարկում կանցկացվի՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին ՔՊ-ի վարկանիշն ամբողջ Հայաստանում 8-12% է․ Երվանդ Բոզոյան (տեսանյութ) Գյումրին մերժեց Նիկոլ Փաշինյանին, տարոսը Հայաստանին. դիտարկումներ, գնահատականներ Փաշինյանը «չիստկա» կանի ՔՊ-ում Մարտուն Գրիգորյանը հայտարարություն կանի Կրակոցները սովորականից շատ են եղել. Խնածախ համայնքի նախկին ղեկավար Պատերազմ Արցախում
«Տատիկների գործ»-ով անցնող Կիմա տատիկն ազատ արձակվեց. փաստաբան Ադրբեջանական ինքնաթիռները շարունակում են իսրայելական ավիաբшզայից բեռ տեղափոխել Բաքու Ողբերգական դեպք Հրազդանում. հայտնի հրուշակագործին մաhացած են հայտնաբերել «Կհայտարարենք, երբ որոշենք, որ պետք է հայտարարենք»․ Արթուր Վանեցյան Հականիկոլը հաղթել է, Գյումրին Փաշինյանի պարտությունն էր. Արթուր Խաչատրյան Փոքրամասնության իշխանության տապալումը Գյումրիում և Փարաքարում Ինչո՞ւ է լռում Մարտուն Գրիգորյանը և ո՞վ իրականում պատժեց Նավակ Ճոճողին. Տիգրան Քոչարյան «Ադրբեջանի և Հայաստանի դիրքորոշումները բավականին մոտ են դարձել». Ալիև «Մինչև ապրիլի 15-ը բավականին ժամանակ ունենք՝ որոշում կայացնելու»․ Բաբկեն Հարությունյան «9 տարի առաջ արցախցի ու հայաստանցի չէինք»․ Մետաքսե Հակոբյան Այլևս նախկին, նախկին ասելով` չի ստացվում ժողովրդին խաբել. Արթուր Խաչիկյան Խոզնավար գյուղի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչել Այս տևական դադարի, լռության հետևանքով կորում է Գյումրու ընտրություններում հաղթանակի Էֆեկտը Աչքակապություն աչքակապությանց Գյումրիում ընդդիմադիրներին միասնության կոչ է անում Սրբազանը (տեսանյութ) Արցախում Ադրբեջանի կողմից ցեղասպանության գործով նախաքննությունը շարունակվում է. ՔԿ Վարդապետյանը կրկին ԱԺ կգնա Հրաժարվե՞լ է, թե՞ հրաժարեցրել են Արցախցիները մեծ հանրահավաքի են պատրաստվում Ռուբեն Վարդանյանի դեմ կրկին «ցուցմունք» են տվել Հուսանք՝ Գյումրիում ընդդիմադիրները քաղաքապետ կընտրեն՝ ձախողելով իշխանությունը զավթելու Փաշինյանի ցանկացած փորձ. հայտարարություն Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Մի՛ առաջնորդվեք երկակի ստանդարտներով, զգոն եղեք․ ՀԺՄ-ն՝ Գյումրիում լրագրողների թիրախավորման մասին Է՞լ որ ՔՊ-ականները պետք է հրաժարական տան․ «Կարճ ասած» Արժանապատիվ գյումրեցին ասաց, որ մերժում է օրվա իշխանությանը. Թադևոս Ավետիսյան Այս աստիճան անտերություն ու անտարբերություն կլինի՞, որ Շիրակում է․․․ Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում քննարկում կանցկացվի՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին Խայտառակություն է. Գերմանիան ներողություն է խնդրել Ադրբեջանից Թռնելու ժամանակը չէ՞. «Իրավունք» «Մեր հացը լափում եք, մեր դեմ միավորվո՞ւմ...Աստծուց մոռացված դժբախտներ». Հանրային Ռադիոյի տնօրեն Արմեն Քոլոյանի կինն այսպես է անվանել արցախցիներին
Հանրաքվեի մաթեմատիկան՝ «Կոնսենսոս մինուս բռնապետություն». Տեսանյութ
Նիկոլ Փաշինյանն իրականում հանրաքվեի է դնում իր անձնական իշխանությունը մեծացնելու և ամբողջատիրական ռեժիմ սարքելու հարցը։
Ժանրի կանոնների համաձայն՝ նա այդ ամենն անում է ժողովրդի անունից։
ՀՀ հպարտ ու ավելի հպարտ քաղաքացիներին Փաշինյանը համոզում է, որ երազանքների ՍԴ և ինքնիշխան պետություն ունենալու համար անհրաժեշտ է ստեղծել մահմեդական, ասիական ու աֆրիկյան խառնուրդ հիշեցնող պետական համակարգ՝ «ժողովրդի» գլխավորությամբ։ Ինքն իրեն համեստորեն նույնացնում է ժողովրդի հետ։
Դեմագոգիան և պոպուլիզմը հասել են այնտեղ, որ Փաշինյանը հայտարարում է, թե բա ոչ թե ինքն ու «Իմ քայլը» դաշինքն են եկել իշխանության, այլ ժողովուրդը։ Այսինքն՝ ստացվում է, որ ժողովուրդը 12 ավտոմեքենայից կազմված շարասյունով գնում է Քարվաճառում հաց ուտելու, որ ժողովուրդը նոր գնված կես միլիոն դոլարանոց զրահապատ «պադավատով» է շրջում, որ ժողովուրդը մսխում է պետական բյուջեն պարգևատրումների և այլ ծախսերի միջոցով, որ ժողովուրդը հսկայական գումարով վերանորոգում է բնակարանը, որ ժողովրդի ընտանիքի անդամներն օգտվում են տարատեսակ բարիքներից, որ ժողովուրդն ունի միայն իրավունքներ ու լիազորություններ, իսկ ահա խեղճ Նիկոլ Փաշինյանին մնացել են միայն պարտականություններն ու պատասխանատվությունը, բայց նա անմռունչ կատարում է իր դերը։ Ա՛յ, ա՛յ, ա՛յ...
Անկախ այն հագնամանքից, թե ով ինչ կարծիքի է ՍԴ–ի ու անձամբ Հրայր Թովմասյանի մասին, պետք է թույլ չտալ իշխանության յուրացում։ Յուրացումից հետո մենք կունենանք խունտա, որը իզգոյ կդառնա՝ այդտեղից բխող բոլոր բացասական հետևանքներով։ Դա նշանակում է, որ հակառակ ճամբարում պետք է կոնսենսուսի գալ։ Իսկ դա դժվար չէ, քանզի ոչ թե անձի կամ կուսակցության, այլ «այո–ոչ»–ի ընտրության հարց է։
«Կոնսենսուս մինուս բռնապետություն». սա՛ պետք է լինի միավորման բանաձևը։
Ինչ վերաբերում է հանրաքվեի գործընթացի օրենսդրական և թվային կողմերին, ապա Սահմանադրության 207–րդ հոդվածի համաձայն՝ հանրաքվեի դրված ակտն ընդունվում է, եթե դրան կողմ է քվեարկել հանրաքվեի մասնակիցների կեսից ավելին, բայց ոչ պակաս, քան հանրաքվեներին մասնակցելու իրավունք ունեցող քաղաքացիների մեկ քառորդը։
Սա նշանակում է, որ երազանքների գրպանային Սահմանադրական դատարան ստանալու և միահեծան իշխանություն կառուցելու համար Փաշինյանին հանրաքվեի ժամանակ անհրաժեշտ է «խփել» առնվազն 648.285 կողմ քվե (ընտրողների ընդհանուր թիվը 2018–ի ԱԺ արտահերթ ընտրությունների ժամանակ եղել է 2.593.140), ինչն ահռելի թիվ է պոպուլիզմի ռեսուրսը սպառած և 2018–ի համեմատ վարկանիշային լուրջ անկում արձանագրած Փաշինյանի համար, որովհետև էյֆորիայի մթնոլորտն այլևս չկա։ Չկա նաև բռնոցիներով տեսարաններ ապահովելու ռեսուրսը, քանզի բոլորը, այդ թվում՝ պողոսական զանգվածի մի հսկա մասը, տեսան, թե ինչ է իրենից ներկայացնում հեղափոխական դեմագոգիան, ստախոսությունը, փարիսեցիությունն ու թալանը։
Նիկոլը ստիպված է գնում հանրաքվեի ճանապարհով։ Նա շատ լավ գիտի, որ ռիսկային է իր որոշումը, բայց այլ ճար չունի։
Ռիսկը կառավարելու համար նա փորձելու է հին ու «բարի» ընտրակեղծիքների տարբերակով գնալ (ուշագրավն այն է, որ Փաշինյանն անընդհատ խոսում է նախկինում տեղի ունեցած ընտրակեղծիքներից, բայց չի հրաժարվում Տիգրան Մուկուչյանի՝ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի ղեկավարի ծառայություններից)։
Կոնսենսուսը պետք է ձևավորվի նաև ընտրակեղծիք թույլ չտալու համար։ Հանրաքվեն պետք է վերածել բռնապետական ռեժիմ ստեղծելու ծրագիրը տապալելու և Նիկոլ Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու գործընթացի։