Դեռ որքա՞ն Հայաստանին՝ ՀԱՊԿ-ի հետ կառուցողական երկխոսություն սկսելու կոչեր կանեն
Նիկոլ Փաշինյանը շատ վտանգավոր նախադեպ է ստեղծել ինքն իր համար:
«Մինչ բոլորս քննարկում ենք Հայաստանի խորհրդարանում տեղի ունեցած հերթական «քաղաքական ստրիպտիզը», երբ պարզվեց, որ մենք «ոչ թե հայրենիք ունենք, այլ նրա մնացորդները», երբ պարզվեց, որ Փաշինյանն ինքն է «որոշում, թե որ փաստաթուղթն է գաղտնի, որը՝ ոչ», աշխարհում տեղի են ունենում գործընթացներ, որոնք, այլ հավասար պայմաններում, պետք է ստիպեին ՀՀ իշխանություններին վերանայել մի շարք սկզբունքներ, որոնց վրա կառուցված է իրենց քաղաքականությունը:
Արդեն 3 օր է՝ ռուսական և արևմտյան լրատվամիջոցները քննարկում են ամերիկացի լրագրող Թաքեր Կառլսոնի Մոսկվա ժամանումը և այն, որ Կարսոնը հարցազրույց է վերցրել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինից։ ԱՄՆ-ում «փաշինյանական ժողովրդավարության բաստիոնի լավագույն ավանդույթներով», որն արգելում է Փաշինյանի համար քաղաքականապես անընդունելի անձանց (Անդրանիկ Հովհաննիսյան, Մարգարիտա Սիմոնյան, Արամ Գաբրելյանով և այլն) մուտքը Հայաստան, առաջարկում են արգելել Կարսոնի վերադարձը Միացյալ նահանգներ։
Եթե մոռանանք «ամերիկացի փաշինյանյանների» նման առաջարկների մասին, ապա պարզ է դառնում, որ ռազմավարական երկխոսություն է սկսվել Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարության և ԱՄՆ մի շարք քաղաքական էլիտաների միջև, որոնք կարող են իշխանության գալ 2024 թվականի աշնանը՝ նախագահական ընտրություններում Դոնալդ Թրամփի սպասվող հաղթանակի դեպքում:
Այն վերնախավերի համար, որոնք կարող են իշխանության գալ Թրամփի գալուստով, կարևոր է, որ Ռուսաստանի ղեկավարության հետ երկխոսությունը լինի ուղիղ, առանց միջնորդների, հենց դրա համար էլ Կարլսոնը ժամանել է Մոսկվա։ Կարևոր է անձամբ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահից լսել, թե Մոսկվան ինչպես է պատկերացնում Ուկրաինայում ռազմական գործողությունների ավարտը, ինչպես է տեսնում անվտանգության երաշխիքները, որոնք ցանկանում է ստանալ Արևմուտքից (որոնք Մոսկվայի կողմից հրապարակվել էին 2021 թվականի դեկտեմբերին): Կարևոր է նաև լսել, թե ինչ կասի Ռուսաստանի Դաշնության նախագահը ԱՄՆ-ի և Չինաստանի միջև սպասվող հակամարտության վերաբերյալ, կարևոր է իմանալ, թե ինչպես իրեն կպահի պաշտոնական Մոսկվան։
Այսինքն՝ ուկրաինական ճգնաժամի ակտիվ փուլի մեկնարկից 10 տարի անց, Ուկրաինայում պատերազմի սկսվելուց 2 տարի անց ԱՄՆ-ն ուղիղ երկխոսության մեջ մտավ Ռուսաստանի հետ։ Հասկանալի է, որ նույնիսկ Թրամփի գալով ՌԴ-ի դեմ պատժամիջոցները մեծ մասամբ չեն հանվի, բայց ակնհայտ է, որ Ռուսաստանը հաղթեց «հյուծվածության տանող պատերազմում», որը Մոսկվան և Վաշինգտոնը տարան երկխոսության։ Լսվել են բանակցություններ վարելու Մոսկվայի կոչերը։
Բայց ինչպե՞ս է Հայաստանը կապված այս գործընթացների հետ, ինչպե՞ս է առնչվում այս ամենի հետ։ Ավելին, այն պայմաններում, երբ, ըստ Փաշինյանի, «Հարավային Կովկասի տարածաշրջանն արդեն ԵՄ տարածաշրջան է»։ Սա առաջին անգամը չէ, որ Ռուսաստանը Հայաստանին կոչ է անում, ինչպես ժամանակին կոչ էր անում ԱՄՆ-ին, սկսել քննարկել երկկողմ հարաբերություններում իրավիճակը: Ավելի կոնկրետ՝ քննարկել ՀԱՊԿ-ում համագործակցության շրջանակներում ստեղծված իրավիճակը։ Այդ մասին, մասնավորապես, «Ռիա Նովոստի»-ին տված հարցազրույցում կոչ է արել ՌԴ փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Պանկինը։
«Մենք բոլորս շահագրգռված ենք ՀԱՊԿ գործունեության հետագա կատարելագործմամբ և որպես ռազմաքաղաքական միություն դրա արդյունավետությամբ։ Անշուշտ, դրան կնպաստեր Հայաստանի շուտափույթ վերադարձը կազմակերպության շրջանակում բնականոն և լիարժեք աշխատանքին։ Ցավոք, մեր հայ դաշնակիցներն առայժմ իսկապես հեռացել են դրանից։ Կոչ ենք անում մեր գործընկերներին Երևանում հրապարակային զգացմունքային հարձակումների և կազմակերպությանը քննադատելու փոխարեն ձեռնամուխ լինել հասունացած հարցերի քննարկմանը քաղաքական և փորձագիտական մակարդակներում»,- ընդգծել է Պանկինը:
Մոսկվայի այս կոչերը շատ են հիշեցնում այն կոչերը, որոնք ժամանակին հնչում էին ԱՄՆ իշխանությունների հասցեին՝ նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ և ամեն ինչ քննարկել կառուցողական ձևով։ Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, հատկապես այն պատճառով, որ երկիրը, օրինակ, դեռ հրաժարվում է ստորագրել 2023 թվականին Մինսկում ՀԱՊԿ վերջին գագաթնաժողովում ընդունված փաստաթղթերը, ապա կա մեկ այլ, նուրբ կետ:
Հենց այն, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հրաժարվեց ստորագրել ամփոփիչ գագաթաժողովում ընդունված փաստաթղթերը, չի նշանակում, որ ՀԱՊԿ շրջանակներում ընդունված որոշումները չեն իրականացվելու։ Ընդհակառակը, քաղաքական նախադեպ է ստեղծվում, երբ առանց ՀԱՊԿ-ում կոնսենսուսի, մասնակից երկրները որոշումներ են կայացնում և ձեռնարկում գործողություններ՝ ուղղված ընդունված որոշումների իրականացմանը։