Փոքրամասնության իշխանության տապալումը Գյումրիում և Փարաքարում Աչքակապություն աչքակապությանց Ինչու Գյումրիով կվռնդվի Փաշինյանը․ Երվանդ Բոզոյան
2
Հասարակությանն են ուզում շեղել. Մովսես Հակոբյանը՝ իր դեմ հարուցված քրգործի մասին․ 24News «Կհայտարարենք, երբ որոշենք, որ պետք է հայտարարենք»․ Արթուր Վանեցյան Գյումրիում ընդդիմադիրներին միասնության կոչ է անում Սրբազանը (տեսանյութ) Հուսանք՝ Գյումրիում ընդդիմադիրները քաղաքապետ կընտրեն՝ ձախողելով իշխանությունը զավթելու Փաշինյանի ցանկացած փորձ. հայտարարություն Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Այս աստիճան անտերություն ու անտարբերություն կլինի՞, որ Շիրակում է․․․ Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում քննարկում կանցկացվի՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին ՔՊ-ի վարկանիշն ամբողջ Հայաստանում 8-12% է․ Երվանդ Բոզոյան (տեսանյութ) Գյումրին մերժեց Նիկոլ Փաշինյանին, տարոսը Հայաստանին. դիտարկումներ, գնահատականներ Փաշինյանը «չիստկա» կանի ՔՊ-ում Պատերազմ Արցախում
Հասարակությանն են ուզում շեղել. Մովսես Հակոբյանը՝ իր դեմ հարուցված քրգործի մասին․ 24News Գյումրին մերժեց Նիկոլ Փաշինյանին ու իր հաճախորդներին «Տատիկների գործ»-ով անցնող Կիմա տատիկն ազատ արձակվեց. փաստաբան Ադրբեջանական ինքնաթիռները շարունակում են իսրայելական ավիաբшզայից բեռ տեղափոխել Բաքու Ողբերգական դեպք Հրազդանում. հայտնի հրուշակագործին մաhացած են հայտնաբերել «Կհայտարարենք, երբ որոշենք, որ պետք է հայտարարենք»․ Արթուր Վանեցյան Հականիկոլը հաղթել է, Գյումրին Փաշինյանի պարտությունն էր. Արթուր Խաչատրյան Փոքրամասնության իշխանության տապալումը Գյումրիում և Փարաքարում Ինչո՞ւ է լռում Մարտուն Գրիգորյանը և ո՞վ իրականում պատժեց Նավակ Ճոճողին. Տիգրան Քոչարյան «Ադրբեջանի և Հայաստանի դիրքորոշումները բավականին մոտ են դարձել». Ալիև «Մինչև ապրիլի 15-ը բավականին ժամանակ ունենք՝ որոշում կայացնելու»․ Բաբկեն Հարությունյան «9 տարի առաջ արցախցի ու հայաստանցի չէինք»․ Մետաքսե Հակոբյան Այլևս նախկին, նախկին ասելով` չի ստացվում ժողովրդին խաբել. Արթուր Խաչիկյան Խոզնավար գյուղի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչել Այս տևական դադարի, լռության հետևանքով կորում է Գյումրու ընտրություններում հաղթանակի Էֆեկտը Աչքակապություն աչքակապությանց Գյումրիում ընդդիմադիրներին միասնության կոչ է անում Սրբազանը (տեսանյութ) Արցախում Ադրբեջանի կողմից ցեղասպանության գործով նախաքննությունը շարունակվում է. ՔԿ Վարդապետյանը կրկին ԱԺ կգնա Հրաժարվե՞լ է, թե՞ հրաժարեցրել են Արցախցիները մեծ հանրահավաքի են պատրաստվում Ռուբեն Վարդանյանի դեմ կրկին «ցուցմունք» են տվել Հուսանք՝ Գյումրիում ընդդիմադիրները քաղաքապետ կընտրեն՝ ձախողելով իշխանությունը զավթելու Փաշինյանի ցանկացած փորձ. հայտարարություն Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Մի՛ առաջնորդվեք երկակի ստանդարտներով, զգոն եղեք․ ՀԺՄ-ն՝ Գյումրիում լրագրողների թիրախավորման մասին Է՞լ որ ՔՊ-ականները պետք է հրաժարական տան․ «Կարճ ասած» Արժանապատիվ գյումրեցին ասաց, որ մերժում է օրվա իշխանությանը. Թադևոս Ավետիսյան Այս աստիճան անտերություն ու անտարբերություն կլինի՞, որ Շիրակում է․․․ Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում քննարկում կանցկացվի՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին Խայտառակություն է. Գերմանիան ներողություն է խնդրել Ադրբեջանից
12 մեքենաներով Արցախ մեկնելը բյուջեի համար ավելի մեծ ծախս է, քան Արշակի ռեստորանի ողջ տարվա հարկերը միասին վերցրած
Դիտարկելով վարչապետի ու ռեստորանատեր Արշակի վեճը՝ ՀԴՄ-ի  շուրջ,  կարելի է հանգել հետևյալին: Իհարկե, հարկերից խուսափելը ճիշտ չէ, անկախ նրանից, թե ով է դա անում, քանզի երկիրը գոյատևում ու զարգանում է հենց այդ հարկերի հաշվին: Սակայն երկրի զարգացումն կախված է նաև, թե ինչ չափորոշիչներով է  այդ հավաքված հարկերը ծախսվում: Երբ վարչապետը հրապարակային դարձրեց Արշակի ռեստորանի ՀԴՄ-ի պատմությունը,  նաև պիտի  հրապարակային դարձներ, թե ինչու էր Արցախ մեկնել իր անվտանգությունը ապահովող 12 ավտոյից կազմված շարասյունով: Չէ որ այդ ավտոշարասյունը ևս մեծ ծախս է երկրի համար: Համոզված եղեք, որ  ոչ Մերկելը, ոչ Մակրոնը, ոչ էլ նույնիսկ Թրամփն այդպիսի թանկ անվտանգության համակարգ չունեն: Մինչդեռ նրանց բյուջեն Հայաստանի բյուջեյից տասնապատիկ անգամ ավելի մեծ է:
Այստեղ նաև արժեհամակարգային գործոն կա: Եթե վարչապետին  իր անվտանգության պահպահման համար հարկավոր է  12 մեքենա, ապա ԱԺ նախագահին կարող է հասնել, օրինակ, 10 մեքենա, իսկ ՀՀ նախագահին՝ 8: Նախարարներին, ԱԺ հանձնաժողովի նախագահներին նույնպես մինիմում 5 մեքենա պիտի հասնի: Իսկ ԱԺ պատգամավորներից ու փոխնախագահներից յուրաքանչյուրը  պետք է ունենան առնվազն երկու մեքենա:  Վստահ եմ, որ բացի վարչապետից մյուսներn այս ամենը չունեն: Այդ դեպքում հարց է առաջանում: Այդ ո՞ր չափորոշիչներով է, որ երկրի վարչապետին պետք է սպասարկի 12 մեքենա, իսկ, օրինակ,  ԱԺ նախասգահին ասենք մեկ կամ երկու: Բա ո՞ւր  մնացին ժողովրդավարական արժեքները: Բոլորի իրավահավասարության սկզբունքի պահպանումը: Էլ չեմ ասում, որ  մնացածը Փաշինյանի կողմից հռչակված «3 մլն վարչապետները» նույնիսկ սպասարկման ավանակներ չունեն:
Իսկ ինչ վերաբերվում է ռեստորատոր Արշակին հրապարակային ձևով պախարակելուն, ապա ժամանակն է  և առիթ է,  որ մենք բոլորս սկսենք քննարկել, թե ինչպես պետք է խրախուսենք մարդկանց, որ գնան ու  բնակվեն Արցախում: Քանզի համընդանուր ճշմարտություն է, որ «հողը պատկանում է նրանց, ովքեր ապրում են այդ հողի վրա»: Իսկ որպեսզի մարդիկ ռիսկ անեն մեկնել ու բնակվել   Արցախում, որը դեռ ճանաչված չէ աշխարի կողմից, պետք է ունենան նաև լուրջ հիմնավորումներ: Միայն հայրենասիրությունը քիչ է մարդկանց  ուղղորդելու  դեպի  Արցախ: Պետք է Արշակի նման շատ գործարարներ լինեն, որոնք էլ իրենց հետևից նոր աշխատատեղեր կստեղծեն և գործնական կդարձնեն այս գաղափարը: Եվ այդ իմաստով այս ռեստորանատիրոջը հրապարակայնորեն վարքաբեկելն առնվազն անհասկանալի էր:
Սա է իրականությունը: