Հասարակությանն են ուզում շեղել. Մովսես Հակոբյանը՝ իր դեմ հարուցված քրգործի մասին․ 24News «Կհայտարարենք, երբ որոշենք, որ պետք է հայտարարենք»․ Արթուր Վանեցյան Գյումրիում ընդդիմադիրներին միասնության կոչ է անում Սրբազանը (տեսանյութ) Հուսանք՝ Գյումրիում ընդդիմադիրները քաղաքապետ կընտրեն՝ ձախողելով իշխանությունը զավթելու Փաշինյանի ցանկացած փորձ. հայտարարություն Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Այս աստիճան անտերություն ու անտարբերություն կլինի՞, որ Շիրակում է․․․ Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում քննարկում կանցկացվի՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին ՔՊ-ի վարկանիշն ամբողջ Հայաստանում 8-12% է․ Երվանդ Բոզոյան (տեսանյութ) Գյումրին մերժեց Նիկոլ Փաշինյանին, տարոսը Հայաստանին. դիտարկումներ, գնահատականներ Փաշինյանը «չիստկա» կանի ՔՊ-ում Պատերազմ Արցախում
Ինչպես քանդում են մեր պետականությունը, այնպես էլ քանդում են քաղաքացու սեփականությունը (տեսանյութ) Հասարակությանն են ուզում շեղել. Մովսես Հակոբյանը՝ իր դեմ հարուցված քրգործի մասին․ 24News Գյումրին մերժեց Նիկոլ Փաշինյանին ու իր հաճախորդներին «Տատիկների գործ»-ով անցնող Կիմա տատիկն ազատ արձակվեց. փաստաբան Ադրբեջանական ինքնաթիռները շարունակում են իսրայելական ավիաբшզայից բեռ տեղափոխել Բաքու Ողբերգական դեպք Հրազդանում. հայտնի հրուշակագործին մաhացած են հայտնաբերել «Կհայտարարենք, երբ որոշենք, որ պետք է հայտարարենք»․ Արթուր Վանեցյան Հականիկոլը հաղթել է, Գյումրին Փաշինյանի պարտությունն էր. Արթուր Խաչատրյան Փոքրամասնության իշխանության տապալումը Գյումրիում և Փարաքարում Ինչո՞ւ է լռում Մարտուն Գրիգորյանը և ո՞վ իրականում պատժեց Նավակ Ճոճողին. Տիգրան Քոչարյան «Ադրբեջանի և Հայաստանի դիրքորոշումները բավականին մոտ են դարձել». Ալիև «Մինչև ապրիլի 15-ը բավականին ժամանակ ունենք՝ որոշում կայացնելու»․ Բաբկեն Հարությունյան «9 տարի առաջ արցախցի ու հայաստանցի չէինք»․ Մետաքսե Հակոբյան Այլևս նախկին, նախկին ասելով` չի ստացվում ժողովրդին խաբել. Արթուր Խաչիկյան Խոզնավար գյուղի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչել Այս տևական դադարի, լռության հետևանքով կորում է Գյումրու ընտրություններում հաղթանակի Էֆեկտը Աչքակապություն աչքակապությանց Գյումրիում ընդդիմադիրներին միասնության կոչ է անում Սրբազանը (տեսանյութ) Արցախում Ադրբեջանի կողմից ցեղասպանության գործով նախաքննությունը շարունակվում է. ՔԿ Վարդապետյանը կրկին ԱԺ կգնա Հրաժարվե՞լ է, թե՞ հրաժարեցրել են Արցախցիները մեծ հանրահավաքի են պատրաստվում Ռուբեն Վարդանյանի դեմ կրկին «ցուցմունք» են տվել Հուսանք՝ Գյումրիում ընդդիմադիրները քաղաքապետ կընտրեն՝ ձախողելով իշխանությունը զավթելու Փաշինյանի ցանկացած փորձ. հայտարարություն Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Մի՛ առաջնորդվեք երկակի ստանդարտներով, զգոն եղեք․ ՀԺՄ-ն՝ Գյումրիում լրագրողների թիրախավորման մասին Է՞լ որ ՔՊ-ականները պետք է հրաժարական տան․ «Կարճ ասած» Արժանապատիվ գյումրեցին ասաց, որ մերժում է օրվա իշխանությանը. Թադևոս Ավետիսյան Այս աստիճան անտերություն ու անտարբերություն կլինի՞, որ Շիրակում է․․․ Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում քննարկում կանցկացվի՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին
Ինչո՞ւ են մեր զինվորները բանակում «փռվում ասֆալտին ու ծեփվում պատերին». Տեսանյութ
Այն, որ մեր բանակում ոչ կանոնադրական հարաբերությունները վաղուց արդեն կանոնավոր են դարձել, հայտնի է բոլորին: Այդ հարաբերությունները ցավոք արդեն տոտալ բնույթ են կրում: Ընդ վորում այդ հարաբերությունները հաստատվել են ոչ միայն սպա-զինվոր, այլև զինվորը- զինվորի հետ հարթություններում:
Սակայն պետք է նշել, որ սա միայն բանակի խնդիրը չէ: Բանակը հանրության հայելին է: Եվ ինչ հարաբերություններ, որ հաստատված են մեր հանրության մեջ պետական համակարգում այդ նույն հարաբերությունները հաստատվում են նաև բանակում: Պարզապես բանակում դա առավել ցցուն է, քանզի հանրության մեջ  հաստատված հարաբերությունները շատ դեպքերում քողարկված բնույթ են  կրում: Իսկ բանակում ամեն ինչ տեսանելի է բոլորի համար: Մեր հանրությունը ապրում է ոչ թե օրենքներով, այլ «հասկացություններով», որն ավելի շատ բնորոշ է քրեական աշխարի բարքերին: Ցավոք մենք այդպես էլ չենք հասկացել, որ այդ բարքերի հիման վրա ժամանակակից պետություն չի կարող կառուցվել: Եթե իշխանավորն համարում է, որ «... երկրում չկա դատավոր, որ իրեն հակաճառի...», ապա նույն մտածում է նաև բանակային զորամասի սպան իր ենթակաների մասով: Ինչո՞վ է նա պակաս երկրի ղեկավարից: Եթե վերջինս կարող է իր ընդդիմադիրներին «պառկեցնել ասֆալտին ու ծեփել պատին», ապա նույն կարող է անել բանակային սպան զինվորի հանդեպ, կամ «ուժեղ շրջապատ ունեցող» զինվորն ավելի անպաշտպան զինվորի հանդեպ: Սա աքսիոմատիկ ճշմարտություն է, որն գործում է ամենուրեք:
Այսօր զինվոր Վահրամ Ավագյանի մահվան հետ կապված մեր շատ վերլուծաբաններ, քաղաքական,  հանրային և պետական  շատ  գործիչներ «կոկորդիլոսի արցունքներ են» թափում, որպեսզի փորձեն գողանալ մահացած զինվորի ծնողների էմոցիաները: Սակայն կանցնի ընդամենը մի քանի օր, և այս պատմությունն էլ կմոռացվի և կդառնա շարքային վիճակագրական  թիվ, որի մասին, հավանաբար,   երկրի ղեկավարն իր ֆեյսբուքյան էջում կգրի: Սակայն այս ամենը լուրջ հետք կթողնի այն ծնողների վրա, որոնք պետք է իրենց տղային ուղարկեն բանակ: Դրա համար  կփորձեն ամեն կերպ խուսափել դրանից, քանի որ կա հավանականություն, որ իրենց տղան էլ կարող է հայտնվել մահացած զինվոր Վահրամի տեղը:  Ահա սա է այն իրական պատկերը, որն առկա է մեր երկրում: Եվ այստեղ բանակի համապատասխան ստոարաբաժանումների սպաներին մեղադրել պետք չէ: Ոչ էլ այն զինվորներին, որոնք իրենց աչքով են տեսնում,  թե մեր երկրում ինչը թույլատրելի է, իսկ ինչը՝ ոչ :
Դրա համար պետք է մեկ բան, եթե չենք ուզում, որ բանակի հանդեպ վախը վերջնականապես հաստատվի մեր հանրության մեջ, ապա պիտի հրաժարվենք երկակի ստանդարտներից և փորձենք «բուժել» մեր հանրային հիվանդությունը: Երկրում պետք է իշխի ոչ թե ուժեղի իրավունքը, այլ՝ օրենքը: Եթե այս սկզբունքը չկարողանանք հաստատել մեր երկրում, ապա կարճ ժամանակ անց կունենանք փլուզված պետական  ինստիտուտներ, քանզի նրանց  հանդեպ հանրային վստահությունը ամբողջովին կվերանա: Այդպես են փլուզվում պետությունները, բանակներն ու  սեփական պետությունը փլուզած ժողովուրդը ստիպված է լինելու կերակրել օտար բանակներին և ծառայել օտար պետությանը: Որոնք սակայն  մեր  անվտանգությունը չեն ապահովելու: Չե՞ք հավատում, հարցրեք 1990 –ը տեսած բաքվեցի հայերին, կամ 1915-ը տեսած մեր արևմտահայ եղբայրներին: