Հասարակությանն են ուզում շեղել. Մովսես Հակոբյանը՝ իր դեմ հարուցված քրգործի մասին․ 24News «Կհայտարարենք, երբ որոշենք, որ պետք է հայտարարենք»․ Արթուր Վանեցյան Գյումրիում ընդդիմադիրներին միասնության կոչ է անում Սրբազանը (տեսանյութ) Հուսանք՝ Գյումրիում ընդդիմադիրները քաղաքապետ կընտրեն՝ ձախողելով իշխանությունը զավթելու Փաշինյանի ցանկացած փորձ. հայտարարություն Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Այս աստիճան անտերություն ու անտարբերություն կլինի՞, որ Շիրակում է․․․ Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում քննարկում կանցկացվի՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին ՔՊ-ի վարկանիշն ամբողջ Հայաստանում 8-12% է․ Երվանդ Բոզոյան (տեսանյութ) Գյումրին մերժեց Նիկոլ Փաշինյանին, տարոսը Հայաստանին. դիտարկումներ, գնահատականներ Փաշինյանը «չիստկա» կանի ՔՊ-ում Պատերազմ Արցախում
Ինչպես քանդում են մեր պետականությունը, այնպես էլ քանդում են քաղաքացու սեփականությունը (տեսանյութ) Հասարակությանն են ուզում շեղել. Մովսես Հակոբյանը՝ իր դեմ հարուցված քրգործի մասին․ 24News Գյումրին մերժեց Նիկոլ Փաշինյանին ու իր հաճախորդներին «Տատիկների գործ»-ով անցնող Կիմա տատիկն ազատ արձակվեց. փաստաբան Ադրբեջանական ինքնաթիռները շարունակում են իսրայելական ավիաբшզայից բեռ տեղափոխել Բաքու Ողբերգական դեպք Հրազդանում. հայտնի հրուշակագործին մաhացած են հայտնաբերել «Կհայտարարենք, երբ որոշենք, որ պետք է հայտարարենք»․ Արթուր Վանեցյան Հականիկոլը հաղթել է, Գյումրին Փաշինյանի պարտությունն էր. Արթուր Խաչատրյան Փոքրամասնության իշխանության տապալումը Գյումրիում և Փարաքարում Ինչո՞ւ է լռում Մարտուն Գրիգորյանը և ո՞վ իրականում պատժեց Նավակ Ճոճողին. Տիգրան Քոչարյան «Ադրբեջանի և Հայաստանի դիրքորոշումները բավականին մոտ են դարձել». Ալիև «Մինչև ապրիլի 15-ը բավականին ժամանակ ունենք՝ որոշում կայացնելու»․ Բաբկեն Հարությունյան «9 տարի առաջ արցախցի ու հայաստանցի չէինք»․ Մետաքսե Հակոբյան Այլևս նախկին, նախկին ասելով` չի ստացվում ժողովրդին խաբել. Արթուր Խաչիկյան Խոզնավար գյուղի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչել Այս տևական դադարի, լռության հետևանքով կորում է Գյումրու ընտրություններում հաղթանակի Էֆեկտը Աչքակապություն աչքակապությանց Գյումրիում ընդդիմադիրներին միասնության կոչ է անում Սրբազանը (տեսանյութ) Արցախում Ադրբեջանի կողմից ցեղասպանության գործով նախաքննությունը շարունակվում է. ՔԿ Վարդապետյանը կրկին ԱԺ կգնա Հրաժարվե՞լ է, թե՞ հրաժարեցրել են Արցախցիները մեծ հանրահավաքի են պատրաստվում Ռուբեն Վարդանյանի դեմ կրկին «ցուցմունք» են տվել Հուսանք՝ Գյումրիում ընդդիմադիրները քաղաքապետ կընտրեն՝ ձախողելով իշխանությունը զավթելու Փաշինյանի ցանկացած փորձ. հայտարարություն Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Մի՛ առաջնորդվեք երկակի ստանդարտներով, զգոն եղեք․ ՀԺՄ-ն՝ Գյումրիում լրագրողների թիրախավորման մասին Է՞լ որ ՔՊ-ականները պետք է հրաժարական տան․ «Կարճ ասած» Արժանապատիվ գյումրեցին ասաց, որ մերժում է օրվա իշխանությանը. Թադևոս Ավետիսյան Այս աստիճան անտերություն ու անտարբերություն կլինի՞, որ Շիրակում է․․․ Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում քննարկում կանցկացվի՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին
Ղրղզստանն էլ ՀԱՊԿ-ում պաշտպանեց Բելառուսի ներկայացուցչին. Խնդիրների «դուխով» լուծման գինը դառնում է ակներև արդեն բոլորի համար (Տեսանյութ)
Ինչպես և կանխատեսել էինք, Բելառուսի ու Ղազախստանի դեմարշից հետո, նրանց միացան Տաջիկստանն ու այսօր արդեն Ղրղզստանը:
Այդ երկրի նախագահ Սոորոնբայ Ժեենբեկովը այսօր հայտարարել է, որ կողմ է, որ ՀԱՊԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում նշանակվի Բելառուսի ներկայացուցիչ Ստանիսլավ Զասը: Այդ նույն Զասը, ում ուղղակի աջակցում են արդեն ՀԱՊԿ-ի չորս երկները: Բացի դրան, այդ թեկնածությանը քողարկված աջակցում են նաև Բաքվում և Անկարայում, որոնք ի դեպ, ֆորմալ ՀԱՊԿ-ի անդամ չեն:
Փաստորեն ստացվում է, որ Փաշինյանին խայտառակությունից կարող է փրկել միայն Ռուսաստանը: Այդ նույն Ռուսաստանը, որին նույն Փաշինյանը ամռանը հորդորում էր՝ ադապտացվել հայաստանյան իրականությունների հետ:
Սակայն մեր կարծիքով, Մոսկվան հանուն Հայաստանի չի գնա ՀԱՊԿ-ի չորս անդամների հետ կոնֆլիկտի: Այնպես որ ստացվում է, կամ Փաշինյանը ստիպված պետք է ադապտացվի Մոսկվային և ՀԱՊԿ-ի՝ իրեն ոչ այնքան բարեկամ երկրներին, կամ՝ «դուռը շրղկացնի» և Հայաստանը դուրս բերի այդ կառույցից:
Իսկ թե ինչ հետևանքների կբերի իր այդ հնարավոր քայլը, մանրամասն կներկայացնենք մեր մեկ այլ վերլուծությունում:
Այդ դեպքում կարող են կրկնվել 1920–ի դեպքերը, քանզի ինչպես նշում էր հայտնի ամերիկյան գրող և փիլիսոփա Ջորջ Սանտայանան, «այն ժողովուրդը, ով իր պատմությունը մոռացության է մատնում, անխուսափելի կկրկնի իր պատմական սխալը և կրկին կհայտնվի նոր ողբերգության առջև»: