Հասարակությանն են ուզում շեղել. Մովսես Հակոբյանը՝ իր դեմ հարուցված քրգործի մասին․ 24News «Կհայտարարենք, երբ որոշենք, որ պետք է հայտարարենք»․ Արթուր Վանեցյան Գյումրիում ընդդիմադիրներին միասնության կոչ է անում Սրբազանը (տեսանյութ) Հուսանք՝ Գյումրիում ընդդիմադիրները քաղաքապետ կընտրեն՝ ձախողելով իշխանությունը զավթելու Փաշինյանի ցանկացած փորձ. հայտարարություն Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Այս աստիճան անտերություն ու անտարբերություն կլինի՞, որ Շիրակում է․․․ Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում քննարկում կանցկացվի՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին ՔՊ-ի վարկանիշն ամբողջ Հայաստանում 8-12% է․ Երվանդ Բոզոյան (տեսանյութ) Գյումրին մերժեց Նիկոլ Փաշինյանին, տարոսը Հայաստանին. դիտարկումներ, գնահատականներ Փաշինյանը «չիստկա» կանի ՔՊ-ում Պատերազմ Արցախում
Ինչպես քանդում են մեր պետականությունը, այնպես էլ քանդում են քաղաքացու սեփականությունը (տեսանյութ) Հասարակությանն են ուզում շեղել. Մովսես Հակոբյանը՝ իր դեմ հարուցված քրգործի մասին․ 24News Գյումրին մերժեց Նիկոլ Փաշինյանին ու իր հաճախորդներին «Տատիկների գործ»-ով անցնող Կիմա տատիկն ազատ արձակվեց. փաստաբան Ադրբեջանական ինքնաթիռները շարունակում են իսրայելական ավիաբшզայից բեռ տեղափոխել Բաքու Ողբերգական դեպք Հրազդանում. հայտնի հրուշակագործին մաhացած են հայտնաբերել «Կհայտարարենք, երբ որոշենք, որ պետք է հայտարարենք»․ Արթուր Վանեցյան Հականիկոլը հաղթել է, Գյումրին Փաշինյանի պարտությունն էր. Արթուր Խաչատրյան Փոքրամասնության իշխանության տապալումը Գյումրիում և Փարաքարում Ինչո՞ւ է լռում Մարտուն Գրիգորյանը և ո՞վ իրականում պատժեց Նավակ Ճոճողին. Տիգրան Քոչարյան «Ադրբեջանի և Հայաստանի դիրքորոշումները բավականին մոտ են դարձել». Ալիև «Մինչև ապրիլի 15-ը բավականին ժամանակ ունենք՝ որոշում կայացնելու»․ Բաբկեն Հարությունյան «9 տարի առաջ արցախցի ու հայաստանցի չէինք»․ Մետաքսե Հակոբյան Այլևս նախկին, նախկին ասելով` չի ստացվում ժողովրդին խաբել. Արթուր Խաչիկյան Խոզնավար գյուղի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչել Այս տևական դադարի, լռության հետևանքով կորում է Գյումրու ընտրություններում հաղթանակի Էֆեկտը Աչքակապություն աչքակապությանց Գյումրիում ընդդիմադիրներին միասնության կոչ է անում Սրբազանը (տեսանյութ) Արցախում Ադրբեջանի կողմից ցեղասպանության գործով նախաքննությունը շարունակվում է. ՔԿ Վարդապետյանը կրկին ԱԺ կգնա Հրաժարվե՞լ է, թե՞ հրաժարեցրել են Արցախցիները մեծ հանրահավաքի են պատրաստվում Ռուբեն Վարդանյանի դեմ կրկին «ցուցմունք» են տվել Հուսանք՝ Գյումրիում ընդդիմադիրները քաղաքապետ կընտրեն՝ ձախողելով իշխանությունը զավթելու Փաշինյանի ցանկացած փորձ. հայտարարություն Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Մի՛ առաջնորդվեք երկակի ստանդարտներով, զգոն եղեք․ ՀԺՄ-ն՝ Գյումրիում լրագրողների թիրախավորման մասին Է՞լ որ ՔՊ-ականները պետք է հրաժարական տան․ «Կարճ ասած» Արժանապատիվ գյումրեցին ասաց, որ մերժում է օրվա իշխանությանը. Թադևոս Ավետիսյան Այս աստիճան անտերություն ու անտարբերություն կլինի՞, որ Շիրակում է․․․ Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում քննարկում կանցկացվի՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին
Ի՞նչ մեսիջ է ուզում փոխանցել Լուկաշենկոն հայ հանրությանը (Տեսանյութ)
Լուկաշենկոյի վերջին բացահայտումները ՀԱՊԿ-ի, զենքի վաճառքի, Փաշինյանի, Սերժ Սարգսյանի վերաբերյալ մեծ ցնցումներ են առաջացրել հայ հանրության մեջ: Նախ նա բացահայտել է մի շարք առաջարկներ, որի մասին շատերը կասկածում էին, բայց հրապարակային թեմա չէին դարձնում: Մյուս կողմից, պարզվում է, ՀԱՊԿ-ում վաղուց էին ուզում այդ կառույցի անդամ դարձնել Ադրբեջանին, սակայն Հայաստանն էր ընդդիմանում:
Նախ փորձենք հասկանալ, թե ի՞նչ նպատակ էր հետապնդում Լուկաշենկոն, հրապարակայնացնելով այս ամենը: Եվ արդյոք միայն իր անունից է մեսիջն ուղարկում հայ և ադրբեջանցի հանրությանը՝ ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման մի շարք դետալների վերաբերյալ:
Լուկաշենկոն զենքի վաճառքի մասին
Լուկաշենկոյի բացահայտումների այս մասը ուղղված էր հայ հանրությանը: Նա զարմացած է, թե ինչու են հայերը զարմանում, որ Բելառուսը զենք է վաճառում Ադրբեջանին:
Նախ Ադրբեջանին իր ծավալներով ամենաշատը զենք վաճառում են Ռուսաստանն ու Իսրայելը, հետո Թուրքիան, և վերջում գալիս է Բալառուսի հերթը, նշում է Լուկաշենկոն: Ըստ նրա, հայերի դժգոհությունը հիմնականում Մինսկի ուղղությամբ է, ինչը անարդար է: Նա փաստացի ակնարկում է, որ Մոսկվայի ու Թել Ավիվի հանդեպ դժգոհությունը Երևանի կողմից չի լսվում, կամ գոնե հրապարակայնորեն չի լսվում, ինչը նշանակում է, որ Բելառուսը դարձել է «թույլ օղակ» հայերի քննադատության շարքում:
Լուկաշենկոն նաև ակնարկում է, որ նույն զենքը առաջարկվել է նաև Հայաստանին, բայց վերջինս հետաքրքրվածություն չի ցուցաբերել այս հարցի վերաբերյալ: Ավելին, շարունակելով իր միտքը, նա նշել է, որ չի համարում Ադրբեջանին թշնամի պետություն, ավելին, նա ցանկանում է այս երկրին տեսնել ՀԱՊԿ-ի կազմում: Բացի այդ, նա նշել է, որ Ադրբեջանից նա իր համար ամենածանր ժամանակաշրջանում ստացել է օգնություն: Այս ամենը նա հիշեցրել է՝ բացատրելու համար, թե ինչու է Բալառուսը ասիմետրիկ վերաբերվում Հայաստանին և Ադրբեջանին:
Լուկաշենկոն 5 տարածքների վերադարձի առաջարկի մասին
Լուկաշենկոյի այս խոսքերը իսկական սենսացիա էին հայ հանրության համար: Քանզի պարզվում է՝ Սերժ Սարգսյանին իզուր էին մեղադրում, որ նա պատրաստվում էր տարածքները հանձնել՝ խաղաղության դիմաց:
Լուկաշենկոյի այդ խոսքերից պարզ դարձավ, որ նա մերժել է Պուտինի ու Նազարբաևի այդ ծրագիը: Ի դեպ նշենք, որ այդ ծրագրին միշտ կողմ էր Փաշինյանի երբեմնի քաղաքական գործընկեր Լևոն Տեր-Պետրոսյանը: Ավելին, գրեթե բացահայտ էր պաշտպանում «Լավրովյան» ծրագիրը, իսկ 2017-ի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ հանդես էր գալիս այդ ծրագրի իրագործման օգտին:
Իսկ ո՞րն է Փաշինյանի տեսակետը այս հարցում, դեռ հայտնի չէ: Նա խուսափում է այս հարցի շուրջ տեսակետ հայտնել, նշելով, որ «Ղարաբաղի խնդիրը պետք է ղարաբաղցիները լուծեն»:
Բայց հետաքրքիր է, որ Բոլթոնի այցից անմիջապես հետո, Փաշինյանի ու Ալիևի հռետորաբանությունը զգալիորեն մեղմվել են:
Նրանք նույնիսկ համատեղ թվիթ են անում, նշում են որ հավատում են, որ խաղաղությունը այլընտրանք չունի:
Ադրբեջանական քաղաքական հռետորաբանության մեջ շատ քիչ բան է փոխվել, պարզապես հույս է առաջացել, որ Հայաստանի նոր իշխանությունը «նոր» մոտեցումներով հանդես կգա այս հարցի շուրջ:
Հասկանալի է, որ Բոլթոնի այցը տարածաշրջան և նրա կողմից հնչեցված մեսիջները խիստ բացասական են ընդունվել Կրեմլի կողմից: Այստեղ վախենում են, որ Երևանն ու Բաքուն կարող են նոր սեպարատ «խաղ» սկսել Վաշինգտոնի հովանու տակ, և դրա համար էլ Լուկաշենկոն հատուկ հիշեցնում է, որ ՀԱՊԿ-ի շրջանակներից դուրս նա չի տեսնում այս խնդրի լուծումը:
Հենց դրա համար էլ նա հիշեցնում է իր և Պուտինի առաջարկը՝ խաղաղություն՝ տարածքների դիմաց բանաձևի մասին, որն ի դեպ Հայաստանի նախկին նախագահը չընդունեց, դրանով կարծես հուշելով հայ և ադրբեջանցի հանրությանը, որ «օտար արտաքին մոդերատորը» հաստատ չի կարող հաստատուն խաղաղություն բերել երկու երկրներին:
Փաստացի, Լուկաշենկոն Սերժ Սարգսյանին առնվազն ղարաբաղյան հարցում մեծ ֆորա տվեց: Իսկ այ Փաշինյանը դեռ պիտի կարողանա ապացուցել, որ այս հարցում նա չի խաբի սեփական ժողովրդին: