Ալիևը Փաշինյանից պահանջում է հայտարարել ՀՀ լուծարման մասին. դա է «խաղաղության» նրա ոչ վերջին նախապայմանը Ինչպես քանդում են մեր պետականությունը, այնպես էլ քանդում են քաղաքացու սեփականությունը (տեսանյութ) Հասարակությանն են ուզում շեղել. Մովսես Հակոբյանը՝ իր դեմ հարուցված քրգործի մասին․ 24News Գյումրին մերժեց Նիկոլ Փաշինյանին ու իր հաճախորդներին «Տատիկների գործ»-ով անցնող Կիմա տատիկն ազատ արձակվեց. փաստաբան Ադրբեջանական ինքնաթիռները շարունակում են իսրայելական ավիաբшզայից բեռ տեղափոխել Բաքու Ողբերգական դեպք Հրազդանում. հայտնի հրուշակագործին մաhացած են հայտնաբերել «Կհայտարարենք, երբ որոշենք, որ պետք է հայտարարենք»․ Արթուր Վանեցյան Հականիկոլը հաղթել է, Գյումրին Փաշինյանի պարտությունն էր. Արթուր Խաչատրյան Փոքրամասնության իշխանության տապալումը Գյումրիում և Փարաքարում Ինչո՞ւ է լռում Մարտուն Գրիգորյանը և ո՞վ իրականում պատժեց Նավակ Ճոճողին. Տիգրան Քոչարյան «Ադրբեջանի և Հայաստանի դիրքորոշումները բավականին մոտ են դարձել». Ալիև «Մինչև ապրիլի 15-ը բավականին ժամանակ ունենք՝ որոշում կայացնելու»․ Բաբկեն Հարությունյան «9 տարի առաջ արցախցի ու հայաստանցի չէինք»․ Մետաքսե Հակոբյան Այլևս նախկին, նախկին ասելով` չի ստացվում ժողովրդին խաբել. Արթուր Խաչիկյան Խոզնավար գյուղի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչել Այս տևական դադարի, լռության հետևանքով կորում է Գյումրու ընտրություններում հաղթանակի Էֆեկտը Աչքակապություն աչքակապությանց Գյումրիում ընդդիմադիրներին միասնության կոչ է անում Սրբազանը (տեսանյութ) Արցախում Ադրբեջանի կողմից ցեղասպանության գործով նախաքննությունը շարունակվում է. ՔԿ Վարդապետյանը կրկին ԱԺ կգնա Հրաժարվե՞լ է, թե՞ հրաժարեցրել են Արցախցիները մեծ հանրահավաքի են պատրաստվում Ռուբեն Վարդանյանի դեմ կրկին «ցուցմունք» են տվել Հուսանք՝ Գյումրիում ընդդիմադիրները քաղաքապետ կընտրեն՝ ձախողելով իշխանությունը զավթելու Փաշինյանի ցանկացած փորձ. հայտարարություն Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Մի՛ առաջնորդվեք երկակի ստանդարտներով, զգոն եղեք․ ՀԺՄ-ն՝ Գյումրիում լրագրողների թիրախավորման մասին Է՞լ որ ՔՊ-ականները պետք է հրաժարական տան․ «Կարճ ասած» Արժանապատիվ գյումրեցին ասաց, որ մերժում է օրվա իշխանությանը. Թադևոս Ավետիսյան Այս աստիճան անտերություն ու անտարբերություն կլինի՞, որ Շիրակում է․․․
Ֆրանսիական հեղափոխությունը սկսված է. Քայլ արա, մերժիր Մակրոնին (Տեսանյութ)
Այն, ինչ որ կատարվում է այս օրերին Ֆրանսիայում, հիրավի շատ նման է մեր ապրիլյան իրադարձություններին: Թևավոր ասած, այսօր ֆրանսիացիների գլխավոր կարգախոսն է դարձել՝ «քայլ արա, մերժիր Մակրոնին» եզրույթը: Այս ցնցումները որև է գաղափարական ուղղվածություն չունեն, ինչպես մեզ մոտ: Այն կարող է կազմալուծել ողջ ֆրանսիական քաղաքական դաշտը, ինչպես մեզ մոտ:
Շատերը ֆրանսիական այս դեպքերը արդեն համեմատում են 50 տարի առաջ նույն ֆրանսիական դեպքերի հետ, երբ սկիզբ առավ նոր ձախակողմյան շարժումը Ֆրանսիայից և տարածվեց ողջ Եվրոպայով մեկ:
Ինչո՞ւ սկսվեցին այս ցնցումները, և ո՞րն է դրա պատճառը, կհարցնի մեր շարքային ընթերցողը: Ինչքան էլ որ տարօրինակ չթվա, այդ պատճառներն էլ են նման մերինին:
Ֆորմալ պատրվակը վառելիքի հարկն էր, որը շղթայական ռեակցիա է տվել, և մարդիկ սկսել են բողոքել նաև այլ հարկատեսակների բարձր լինելուց:
Բայց հիմնովին պատճառը դա չէ:
Բանն այն է, որ Մակրոնի հաղթանակը իր հետ բերեց մի շարք լուրջ խնդիրներ: Բանն այն է, որ Մակրոնը ոչ լիարժեք ձախ գործիչ է, ոչ էլ՝ լիարժեք աջ գործիչ: Նրանից դժգոհ են և ձախերը, և աջերը:
Նա ավելի շատ ֆինանսական օլիգարխիայի ներկայացուցիչն է հանդիսանում, ով առաջնորդվում է հիմնականում համաեվրոպական տրանսազգային կորպորացիաների շահերով:
Մեր լեզվով ասած, նա ֆրանսիական «Տիգրան Սարգսյանն է», ով անտանելի վիճակ է ստեղծել ֆրանսիական բիզնեսի համար: Արդյունքում բիզնեսը Ֆրանսիայից հեռանում է: Առաջանում է բյուջեի համալրման խնդիր, և դրա համար պահանջ է առաջ գալիս՝ հարկեր դնել առավել լայն շերտերի վրա:
Արդյունքում առաջացել է մի իրավիճակ, երբ միաժամանակ դժգոհ են և աջերը, բիզնեսը, ընդհանրապես, և ձախերը, որոնք մեղադրում են Մակրոնին հանրության առավել աղքատ մարդկանց գրպանը մտնելու մեջ:
Բայց այդպես ստացվում է, քանզի երբ բիզնեսը սկսում է փախչել երկրից, ապա դրանից սկսում են տուժել նաև հանրության մյուս շերտերը նույնպես: Արդյունքում սկսվում է մի շարժում, որը հստակ գաղափարական ուղվածություն չի ունենում:
Եվ այս «դեղին բաճկոնների» գործողությունները սկսում է նմանվել անարխիստական շարժումներին: Եվ հենց դրա համար էլ սկսեցին հիշել 50 տարի առաջվա իրադարձություններին:
Բայց շատ հեռու չարժե գնալ, քանզի մեր այս տարվա ապրիլյան հեղափոխությունը թե իր ձևով, և թե իր բովանդակությամբ, իսկ ավելի ճիշտ, բովանդակության բացակայությամբ, շատ նման է Ֆրանսիայի դեպքերին. ինչը ևս մեկ անգամ ապացուցում է Նյուտոնի երրորդ օրենքի ճշմարտությունը: Անգաղափար իշխանությունը որպես հակակշիռ ծնում է նաև անգաղափար ընդդիմություն, և այդպես շարունակ: