Ալիևը Փաշինյանից պահանջում է հայտարարել ՀՀ լուծարման մասին. դա է «խաղաղության» նրա ոչ վերջին նախապայմանը Ինչպես քանդում են մեր պետականությունը, այնպես էլ քանդում են քաղաքացու սեփականությունը (տեսանյութ) Հասարակությանն են ուզում շեղել. Մովսես Հակոբյանը՝ իր դեմ հարուցված քրգործի մասին․ 24News Գյումրին մերժեց Նիկոլ Փաշինյանին ու իր հաճախորդներին «Տատիկների գործ»-ով անցնող Կիմա տատիկն ազատ արձակվեց. փաստաբան Ադրբեջանական ինքնաթիռները շարունակում են իսրայելական ավիաբшզայից բեռ տեղափոխել Բաքու Ողբերգական դեպք Հրազդանում. հայտնի հրուշակագործին մաhացած են հայտնաբերել «Կհայտարարենք, երբ որոշենք, որ պետք է հայտարարենք»․ Արթուր Վանեցյան Հականիկոլը հաղթել է, Գյումրին Փաշինյանի պարտությունն էր. Արթուր Խաչատրյան Փոքրամասնության իշխանության տապալումը Գյումրիում և Փարաքարում Ինչո՞ւ է լռում Մարտուն Գրիգորյանը և ո՞վ իրականում պատժեց Նավակ Ճոճողին. Տիգրան Քոչարյան «Ադրբեջանի և Հայաստանի դիրքորոշումները բավականին մոտ են դարձել». Ալիև «Մինչև ապրիլի 15-ը բավականին ժամանակ ունենք՝ որոշում կայացնելու»․ Բաբկեն Հարությունյան «9 տարի առաջ արցախցի ու հայաստանցի չէինք»․ Մետաքսե Հակոբյան Այլևս նախկին, նախկին ասելով` չի ստացվում ժողովրդին խաբել. Արթուր Խաչիկյան Խոզնավար գյուղի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչել Այս տևական դադարի, լռության հետևանքով կորում է Գյումրու ընտրություններում հաղթանակի Էֆեկտը Աչքակապություն աչքակապությանց Գյումրիում ընդդիմադիրներին միասնության կոչ է անում Սրբազանը (տեսանյութ) Արցախում Ադրբեջանի կողմից ցեղասպանության գործով նախաքննությունը շարունակվում է. ՔԿ Վարդապետյանը կրկին ԱԺ կգնա Հրաժարվե՞լ է, թե՞ հրաժարեցրել են Արցախցիները մեծ հանրահավաքի են պատրաստվում Ռուբեն Վարդանյանի դեմ կրկին «ցուցմունք» են տվել Հուսանք՝ Գյումրիում ընդդիմադիրները քաղաքապետ կընտրեն՝ ձախողելով իշխանությունը զավթելու Փաշինյանի ցանկացած փորձ. հայտարարություն Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Մի՛ առաջնորդվեք երկակի ստանդարտներով, զգոն եղեք․ ՀԺՄ-ն՝ Գյումրիում լրագրողների թիրախավորման մասին Է՞լ որ ՔՊ-ականները պետք է հրաժարական տան․ «Կարճ ասած» Արժանապատիվ գյումրեցին ասաց, որ մերժում է օրվա իշխանությանը. Թադևոս Ավետիսյան Այս աստիճան անտերություն ու անտարբերություն կլինի՞, որ Շիրակում է․․․
Արայիկ Հարությունյանը Փաշինյանի տրոյական ձիու դե՞րն է ուզում ստանձնել Ղարաբաղում. Տեսանյութ
Վերջին օրերին, հատկապես Սասուն Միքայելյանի հայտնի վրիպակից հետո, ղարաբաղյան թեման դարձավ այս նախընտրական արշավի քննարկման գլխավոր թեմաներից մեկը: Սակայն ավաղ, այդ քննարկումները ոչ թե լուրջ հարթության վրա էին ընթանում, այլ դարձել էին բացառապես շահարկման առարկա:
Այն անքան խորացավ, որ նույնիսկ Փաշինյանն ընտրարշավի ընթացքում գրեթե բացահայտ մեղադրեց Լեռնային Ղարաբաղի ղեկավարությանը՝ Հայաստանի ընտրարշավին միջամտելու մեջ:
Քննադատության ֆորմալ պատճառն իհարկե որդիների ծառայել - չծառայելու հարցն էր, սակայն իրականում, ղարաբաղցի բարձրաստիճան պաշտոնյաների կողմից սուր քննադատությունն ուղված էր Սասուն Միքայելյանին՝ կապված նրա հայտնի խոսքերի հետ: Ու թեև այդ քննադատության հասցեատերը Սասունն էր, սակայն պարզ էր, որ դա անուղղակի վերաբերվում էր Փաշինյանին: ԼՂՀ ՊՆ-ի մամլո խոսնակը ուղղակի քննադատեց Սասուն Միքայելյանին, իսկ Բակո Սաակյանի մամլո խոսնակը պարզաբանումով հանդես եկավ ղարաբաղցի ղեկավարների որդիների ծառայության վերաբերյալ:
Առաջին անգամ, վերջին 20 տարվա ընթացքում, նման միջադեպ արձանագրվեց, որից հետո բոլորը սկսեցին խոսել այս իրավիճակի անթույլատրելիության մասին:
Մենք մեր վերլուծության մեջ նշել էինք, որ այս լարվածության պատճառները կապված էին թե ներքին, և թե արտաքին քաղաքական անորոշությունների հետ:
Սակայն քչերը նկատեցին, որ այս թոհուբոհի մեջ իր ուրույն դիրքորոշմամբ հանդես եկավ ԼՂՀ նախկին վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը:
Նախ նա իր «անվերապահ աջակցությունը» ցուցադրեց Նիկոլ Փաշինյանին՝ վերջինիս հիշեցնելով, որ ներկայացնում է Ղարաբաղի «առաջատար քաղաքական ուժը»: Հետո, որոշ շրջանանկների կողմից ղարաբաղյան թեման արծածելը անվանեց «շահարկում»  (այստեղ ակնհայտորեն նկատի ունենալով ՀՀԿ-ականներին), իսկ հետո տարանջատվեց նույնիսկ ներկայիս ղարաբաղյան վերնախավից՝ «անթույլատրելի համարելով մամլո խոսնակների կողմից դրսևորած անպատասխանատու վարքագիծը» : Հիշեցնենք, որ ըստ Հարությունյանի, նման «անպատասխանատու» վարքագծով էին հանդես եկել Բակո Սահակյանի և Պաշտպանության նախարար Մնացականյանի մամլո խոսնակները:
Այս ամենից կարելի է եզրահանգել, որ Արայիկ Հարությունյանը, փաստացի, Փաշինյանի առաջ ուզում է ինքնառաջադրվել, որպես Ղարաբաղի ապագա ղեկավար:
Հարությունյանի հաշվարկը հետևյալն է. Բակո Սահակյանից հետո այստեղ առաջանում է քաղաքական բաց: Բոլոր նրանք, ովքեր քննադատել են Սասուն Միքայելյանին պետք է որ վատ ընկալվեն պաշտոնական Երևանի կողմից: Բացի այդ, լինելով Ղարաբաղի ամենահարուստ մարդկանցից մեկը, Հարությունյանը հեշտությամբ «լեզու է գտել» Ղարաբաղի գրեթե բոլոր «ընդդիմադիրների» հետ, ովքեր «անխնա» քննադատելով Բակո Սահակյանին և մյուս ուժայիններին, զարմանալիորեն «մոռանում են» տալ Արայիկ Հարությունյանի անունը: Պատճառը հայտնի է, փողը կուրացնում ու համր է սարքում նույնիսկ «երդվյալ հեղափոխականներին»:
Այսպիսով, Հարությունյանը հույս ունի, որ իր այս պահվածքը Փաշինյանի կողմից «կնկատվի» և «կգնահատվի» պատշաճ մակարդակով:
Եթե այս սցենարը կյանքի կոչվի, ապա կարելի կլինի արձանագրել հետաքրքիր մի իրավիճակ, երբ հայաստանյան հակաօլիգարխիկ հեղափոխության արդյունքում, Ղարաբաղը կարող է ունենալ նոր օլիգարխ ղեկավար:
Այստեղ է, որ ակամայից սկսում ես հիշել Ռուսաստանի նախկին վարչապետ Վիկտոր Չերնոմիրդինի հայտնի խոսքերը՝ «Хотели как лучше, а получилось как всегда»: