Գյումրիում ՔՊ-ն չի անցնում, մնացածը կախված է ընդդիմադիր ուժերից Գյումրու հիմնական մասը հոսանքազրկել են. հայկական հակաժողովրդավարական «ավանդույթ» է Գյումրիում միջադեպ է տեղի ունեցել լրագրողների և ՔՊ-ական պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանի միջև (տեսանյութ) Նախնական արդյունքներ՝ Գյումրիից Գյումրիում սկսվել է ձայների հաշվարկը․ ուղիղ «ՔՊ-ն Նիկոլին ասել է՝ Գյումրիում «իզով թոզով» չերևա… պարտվում են»․ Թևանյան Ինչ իրավիճակ է այս պահին Գյումրիում․ ներկայացնում է Կարեն Սիմոնյանը (տեսանյութ) Կեղծ ընտրողների տվյալնե՞ր. 3264 հատ եռանիշ կոդ` Գյումրու ընտրատեղամասում Գյումրիում արձանագրված ընտրախախտումների ամփոփ անդրադարձ (լուսանկար, տեսանյութ) Լրագրողը հաղորդում է տվել. ի՞նչ է կատարվում Սարիկ Մինասյանի թաղամասում Պատերազմ Արցախում
Գյումրիում ՔՊ-ն չի անցնում, մնացածը կախված է ընդդիմադիր ուժերից ՔՊ-ն միայնակ չի կարող ընտրել քաղաքապետ. «Եվրադաշինքը» չի հաղթահարում անցողիկ շեմը. Վահե Սարգսյան Գյումրու հիմնական մասը հոսանքազրկել են. հայկական հակաժողովրդավարական «ավանդույթ» է Փարաքարում ՔՊ թեկնածուն պարտվեց Վալոդյա Գրիգորյանին Գյումրու ընտրությունների նախնական արդյունքները. թարմացվող Գյումրիում միջադեպ է տեղի ունեցել լրագրողների և ՔՊ-ական պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանի միջև (տեսանյութ) «Իրավապահների վարքագիծը ոչ միայն ապօրինի է, այլև ընդգծված քաղաքական»․ Փաստաբաններին թույլ չեն տվել այցելել Գյումրիում ձերբակալված 70-ն անց, 80-ն անց ու 90-ն անց կանանց «ՔՊ-ն պարտվում է Փարաքար համայնքի բոլոր 9 գյուղերում». Նաիրի Հոխիկյան Հայտնի են Գյումրիի թիվ 31/43 ընտրական տեղամասի արդյունքները. Առաջին տեղում Վարդան Ղուկասյանն է Նախնական արդյունքներ՝ Գյումրիից Գյումրու ավագանու ընտրություններին մասնակցել է ընտրողների 42.66%-ը, Փարաքարում՝ 54.97% Ուղիղ․ Ով է հաղթում Գյումրիում․ կեղծիքներ և լարված իրավիճակ Գյումրու 31/63 ընտրատեղամասում առաջատար է Վարդան Ղուկասյանը ՊՆ-ն հերքում է Ադրբեջանից տարածված տեղեկությունը Գյումրիում սկսվել է ձայների հաշվարկը․ ուղիղ «ՔՊ-ն Նիկոլին ասել է՝ Գյումրիում «իզով թոզով» չերևա… պարտվում են»․ Թևանյան Փաշինյանական ռեժիմի ռեպրեսիվ օրգանները տարեց կանանց «հետևից են ընկել» Ընտրախախտումները համատարած են, պատճառն իշխանության վախն է ՔՊ-ն 3264 ձայն կեղծել է. Վարդան Ղուկասյան Ինչ իրավիճակ է այս պահին Գյումրիում․ ներկայացնում է Կարեն Սիմոնյանը (տեսանյութ) Ինչպես են ՔՊ-ակաները փախչում ընտրատեղամասից (տեսանյութ) «Մեր աջակիցների մեքենաները կանգնեցնում, տանում են անհայտ ուղղությամբ». Մարտուն Գրիգորյան Կեղծ ընտրողների տվյալնե՞ր. 3264 հատ եռանիշ կոդ` Գյումրու ընտրատեղամասում Ժամը 17:00-ի դրությամբ՝ Գյումրու արտահերթ ընտրություններին մասնակցել է 39181 ընտրող «Փարաքարի 14/14 և 14/16 տեղամասերը հոսանքազրկված են»․ «ՀայաՔվե» ՔՊ-ի վստահված անձը հրաժարվում է ցույց տալ իր պահած թղթերը․ վեճ տեղամասում (տեսանյութ) Անահիտ Խալաթյանը ձերբակալվել է ՀԿԿ աշխատակիցների կողմից Գյումրիի 2 ընտրատեղամասերի հարակից տարածքներում սև բերետավորներ են բերվել (տեսանյութ) Արագածոտնի մարզպետի ծառայողական մեքենան Գյումրու ՔՊ կենտրոնական շտաբի մոտ Լարված իրավիճակ՝ Սարիկ Մինասյանի թաղամասում (տեսանյութ)
Ընտրություններում Մակրոնը պարտվեց, սակայն գերադասեց զիջել «ձախերին», այլ ոչ թե՝ «աջերին»
Ինչպես հայտնի է, Ֆրանսիայում ընտրությունները նշանակված էին 2024 թվականի հունիսին, երբ նախագահ Էմանուել Մակրոնը ցրեց Ազգային ժողովը՝ կապված Եվրախորհրդարանի ընտրությունների արդյունքների հետ, որոնցում հաղթեցին ֆրանսիական արմատական  աջերը, և որոնք  առաջ անցան իշխող կոալիցիայից։
Ընտրությունների առաջին փուլում, որն անցավ հունիսի 30-ին,  հաղթող դուրս եկան  աջ «Ազգային  միավորում» կուսակցությունը՝ Մարին Լը Պենի գլխավորությամբ  և նրա դաշնակիցները՝ հավաքելով ձայների ավելի քան 33%-ը և ստանալով 39 մանդատ։
Առաջին փուլում, ընդհանուր առմամբ, ընտրվել էր  ընդամենը  76 պատգամավոր, որից 39-ը, այսինքն կեսից ավելին «Ազգային միավորումից»:
Գրեթե բոլոր ֆրանսիական փորձագետները կանխատեսում էին, որ ընտրությունների երկրորդ փուլում Լը Պենի կուսակցությունը կարող է հավաքել մինիմում 240 մանդատ:
Երկրորդ փուլում, որն անցավ այս կիրակի, հուլիսի 7-ին,  ընտրություններին մասնակցում էին  444 թեկնածու «Ազգային միավորումից», 415 թեկնածու՝ ձախակողմյան «Նոր ժողովրդական ճակատից», 321 թեկնածու՝ «Միասին՝ հանուն հանրապետության»  լիբերալ կոալիցիայից, որը աջակցում էր Մակրոնին։
Ընտրությունների երկրորդ փուլն անսպասելի արդյունքներ արձանագրեց: Թեև Լը Պենի կուսակցությունը կրկին առաջին տեղը զբաղեցրեց, հավաքելով ձայների ավելի քան 32 տոկոսը, սակայն  Մակրոնի թիմը և ձախերը, իրար աջակցելով, թույլ չտվեցին, որ Լը Պենն իր հաջողությունը կապիտալիզացներ մանդատներ  ստանալով և արդյունքում, երկրորդ փուլում Լը Պենին հաջողվեց ստանալ ընդամենը 88 նոր մանդատ: Եթե դրան ավելացնենք նաև մյուս աջերի հավաքած մանդատները, ապա կստացվի, որ Լը Պենը խորհրդարանում կարող է ունենալ մոտ 140 մանդատ, սպասվելի 240-ի փոխարեն:
Մակրոնի թիմը կարող է ունենալ մոտ 170 մանդատ և դա այն դեպքում, երբ համամասնական ընտրությունների արդյունքներով նրա դաշինքը զիջել էր ոչ միայն Լը Պենի թիմին, այլև՝ ձախերին: Մակրոնը փաստացի կարող է ավելի շատ մանդատ ունենալ, քան նույնիսկ Լը Պենի թիմը, և նա այդ արդյունքին կարողացել է հասնել, ձախերի օգնությամբ, որոնք հանեցին իրենց թեկնածուների մի մասին՝ ի օգուտ Մակրոնի:
Սակայն նույնիսկ այս պայմաններում, խորհրդարանում մեծամասնություն են ստանում, ոչ թե Մակրոնը, այլ ձախերը, որոնց էլ, իրենց հերթին, շատ ընտրատեղամասերում աջակցեցին Մակրոնի թիմակիցները:
Ստացվեց այնպես, որ Մակրոնը, ձախերի հետ համատեղ, «գողացավ»  Լը Պենի մանդատները՝ օգտվելով ֆրանսիական ընտրական համակարգի առանձնահատկությունից:
Այսպիսով, այս ընտրություններում առաջին տեղը զբաղեցրեց Լը Պենի միավորումը,սակայն կառավարությունը կձևավորեն ձախերը՝ Մակրոնի աջակցությամբ:
Իսկ դա նշանակում է, որ Լը Պենին երբևէ կհաջողվի հասնել իշխանության, երբ նա ստանա ֆրանսիացիների ձայների ոչ թե հարաբերական, այլ՝ բաձարձակ մեծամասնությունը, կամ երբ ֆրանսիացիները կասկածի տակ կդնեն նաև իրենց ընտրական համակարգի այս տարօրինակ առանձնահատկությունը: