Կրակոցները սովորականից շատ են եղել. Խնածախ համայնքի նախկին ղեկավար Վիլեն Գաբրիելյանը օյաղանալուց հետո չխոսկան է դարձել Եթե լինեին իրապես արդար ընտրություններ, Սարիկ Մինասյանը 10 տոկոսից ավել էլ չէր հավաքի․ Սամվել Հակոբյան (տեսանյութ) ՔՊ-ին միացրել են արհեստական շնչառության ապարատին․ «Կարճ ասած» «Մայր Հայաստանը» շատ կարճ ժամանակահատվածում ձեռք բերեց մեր քաղաքացիների վստահությունը «Գյումրու ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին». Գոհար Մելոյան Մարտուն Գրիգորյան. ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու «Գյումրու ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին». Գոհար Մելոյան «Մայր Հայաստանի» նպատակը ՔՊ-ին իշխանազրկելն է․ Կարեն Սիմոնյան (տեսանյութ) Թեժ իրավիճակ` Ազգային ժողովում. անհետ կորածների ծնողները գոռգոռում են (տեսանյութ) Ընդդիմությունն անհրաժեշտաբար պետք է միավորվի․ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյան Նիկոլի հետ՝ իրականում դեմ, կարելի է գնալ ընտրությունների ու հաղթել. Տիգրան Քոչարյան Վարդան Ղուկասյանը սպասում է Մարտուն Գրիգորյանի հայտարարությանը ԿԸՀ-ն ամփոփել է Գյումրու բոլոր տեղամասերի արդյունքները Արտակարգ դեպք՝ Երևանում․ կապված վիճակում հայտնաբերվել է տղամարդու մարմին Փաշինյանն ստիպված էր ընդունել իր ու ՔՊ-ի պարտությունը Որ ուժը քանի մանդատ կստանա. նախնական պատկերը՝ Գյումրիում ՈՒՂԻՂ. Արցախցիների բողոքի ակցիան` Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մոտ Թրքաֆաշիստները, օգտագործելով բոլոր հնարավոր ռեսուրսները 1/3-ից ավելի ձայն չեն կարողանում վերցնել. Կարեն Քոչարյան Միասնական ու ճիշտ պահվածքի դեպքում, հավատացեք, այս իշխանությունների օրերը հաշված են. Ռուբեն Հակոբյան Ադրբեջանի զինուժը կրակ է բացել Խնածախի ուղղությամբ. վնասվել է բնակելի տուն «Մայր Հայաստանի» Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Կարեն Սիմոնյանի խոսքը՝ գյումրեցիներին (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չվերցրեց ձայների մեծամասնությունը Հայաստանը չի պատրաստվում վճարել ՀԱՊԿ անդամավճարը Պատրաստ եմ առանց որևէ պաշտոնի հավակնելու քվեարկել առավելագույն ձայներ ստացած ընդդիմադիր թեկնածուի օգտին․ Ռուբեն Մխիթարյան ՔՊ֊ն պարտվեց Գյումրիում. ընդդիմությունը պետք է միավորվի․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չի անցնում, մնացածը կախված է ընդդիմադիր ուժերից ՔՊ-ն միայնակ չի կարող ընտրել քաղաքապետ. «Եվրադաշինքը» չի հաղթահարում անցողիկ շեմը. Վահե Սարգսյան Գյումրու հիմնական մասը հոսանքազրկել են. հայկական հակաժողովրդավարական «ավանդույթ» է Փարաքարում ՔՊ թեկնածուն պարտվեց Վալոդյա Գրիգորյանին
Հայաստանը չի մասնակցել Բելառուսի Անկախության օրվա առթիվ շքերթին, չնայած հրավիրված էր. ԱԽ
Մինսկը Հայաստանին հրավիրել է, սակայն հայ զինվորականները չեն մասնակցել այսօր Բելառուսի անկախության օրվա և գերմանաֆաշիստական զավթիչներից ազատագրման 80-ամյակի առթիվ անցկացվող զորահանդեսին։ Բելառուսի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Ալեքսանդր Վոլֆովիչը «մտացածին» և «սուբյեկտիվ» է անվանել այն պատճառները, որոնք հետևանքով զորահանդեսային հաշվարկները Հայաստանից Մինսկ չեն ժամանել։
«Չնայած հայ ժողովրդի պապերն ու պապերի հայրերը մասնակցել են Բելառուսի, Խորհրդային Միության ազատագրմանը և Մեծ Հայրենական պատերազմին»,-ասել է Վոլֆովիչը լրագրողներին:
Քարտուղարի խոսքերով, այս առումով խոսուն է Բրեստի ամրոցի օրինակը, երբ պատերազմի ամենաառաջին օրերին դրա պաշտպանության համար ոտքի կանգնեցին 34 ազգությունների ներկայացուցիչներ: «Այն ժամանակ չէին առանձնացնում` դու հայ ես, թե ադրբեջանցի, ռուս, բելառուս կամ ուկրաինացի: Մեր պապերն ու նախապապերը միասին էին դիմադրում: Եվ նրանք դրեցին Մեծ Հաղթանակի հիմքը»,-ընդգծել է նա:
Բելառուսի մայրաքաղաքում Անկախության օրվա առթիվ անցկացված զորահանդեսի ընթացքում շարասյունով անցել են բարեկամ պետությունների շքերթային հաշվարկներ, այդ թվում` Ռուսաստանից, Ադրբեջանից, Ղազախստանից, Չինաստանից, Ղրղզստանից, Տաջիկստանից և Ուզբեկստանից:
Այսօր Բելառուսի մայրաքաղաքում ընթանում է ԱՊՀ երկրների պաշտպանության նախարարների խորհրդի նիստը: Հայկական կողմն անտեսել է նաև այս միջոցառման հրավերը։
Ավելի վաղ հայտնի էր դարձել, որ հայկական պատվիրակությունն այս տարի չի մեկնի Բելառուսում հուլիսի 8-18-ը կայանալիք «Սլավյանսկի բազար» երգի ամենամյա փառատոնին:
Երկու երկրների պաշտոնյաների միջև լարվածությունն առաջացել է վերջերս Լուկաշենկոյի Ադրբեջան կատարած այցից հետո, որի ընթացքում նա, դիմելով Ալիևին, Լեռնային Ղարաբաղի 44-օրյա պատերազմն անվանել էր «ազատագրական պատերազմ»: Փաշինյանն ավելի ուշ հայտարարել էր, որ Բելառուսի առաջնորդը խոստովանել է, որ օգնություն է ցուցաբերել Ադրբեջանին: Իսկ խորհրդարանում վարչապետը խոստացել է, որ ոչ ինքը, ոչ էլ այլ պետական պաշտոնյաներ այլևս չեն մեկնի Բելառուս, քանի դեռ այնտեղ նախագահը Ալեքսանդր Լուկաշենկոն է։