«Նիկոլին ջարդե՛լ ենք․․․ իրավունք չունենք մսխելու գյումրեցիների քվեն»․ Սամվել Հակոբյան (տեսանյութ) Մարտուն Գրիգորյանին սպասելիս. ի՞նչ կասի կամ ի՞նչ կանի. Երվանդ Բոզոյան (տեսանյութ) Իշխանությունը շարունակում է պարտվել․ Վիգեն Հակոբյան Ալիևը Փաշինյանից պահանջում է հայտարարել ՀՀ լուծարման մասին. դա է «խաղաղության» նրա ոչ վերջին նախապայմանը Ինչպես քանդում են մեր պետականությունը, այնպես էլ քանդում են քաղաքացու սեփականությունը (տեսանյութ) Հասարակությանն են ուզում շեղել. Մովսես Հակոբյանը՝ իր դեմ հարուցված քրգործի մասին․ 24News Գյումրին մերժեց Նիկոլ Փաշինյանին ու իր հաճախորդներին «Տատիկների գործ»-ով անցնող Կիմա տատիկն ազատ արձակվեց. փաստաբան Ադրբեջանական ինքնաթիռները շարունակում են իսրայելական ավիաբшզայից բեռ տեղափոխել Բաքու Ողբերգական դեպք Հրազդանում. հայտնի հրուշակագործին մաhացած են հայտնաբերել «Կհայտարարենք, երբ որոշենք, որ պետք է հայտարարենք»․ Արթուր Վանեցյան Հականիկոլը հաղթել է, Գյումրին Փաշինյանի պարտությունն էր. Արթուր Խաչատրյան Փոքրամասնության իշխանության տապալումը Գյումրիում և Փարաքարում Ինչո՞ւ է լռում Մարտուն Գրիգորյանը և ո՞վ իրականում պատժեց Նավակ Ճոճողին. Տիգրան Քոչարյան «Ադրբեջանի և Հայաստանի դիրքորոշումները բավականին մոտ են դարձել». Ալիև «Մինչև ապրիլի 15-ը բավականին ժամանակ ունենք՝ որոշում կայացնելու»․ Բաբկեն Հարությունյան «9 տարի առաջ արցախցի ու հայաստանցի չէինք»․ Մետաքսե Հակոբյան Այլևս նախկին, նախկին ասելով` չի ստացվում ժողովրդին խաբել. Արթուր Խաչիկյան Խոզնավար գյուղի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչել Այս տևական դադարի, լռության հետևանքով կորում է Գյումրու ընտրություններում հաղթանակի Էֆեկտը Աչքակապություն աչքակապությանց Գյումրիում ընդդիմադիրներին միասնության կոչ է անում Սրբազանը (տեսանյութ) Արցախում Ադրբեջանի կողմից ցեղասպանության գործով նախաքննությունը շարունակվում է. ՔԿ Վարդապետյանը կրկին ԱԺ կգնա Հրաժարվե՞լ է, թե՞ հրաժարեցրել են Արցախցիները մեծ հանրահավաքի են պատրաստվում Ռուբեն Վարդանյանի դեմ կրկին «ցուցմունք» են տվել Հուսանք՝ Գյումրիում ընդդիմադիրները քաղաքապետ կընտրեն՝ ձախողելով իշխանությունը զավթելու Փաշինյանի ցանկացած փորձ. հայտարարություն Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Մի՛ առաջնորդվեք երկակի ստանդարտներով, զգոն եղեք․ ՀԺՄ-ն՝ Գյումրիում լրագրողների թիրախավորման մասին
Սա ուղղակի իրավակիրառման ցինիզմ է. Թաթուլ Պետրոսյան
«Հրապարակը» հարցազրույց է վերցրել արդարադատության գեներալ-մայոր Թաթուլ Պետրոսյանից
- Վերջին շրջանում տարբեր հասարակական-քաղաքական գործիչներ ճաղերի ետեւում են հայտնվում՝ իրենց խոսքի համար: Իշխանությունը դա գնահատում է որպես բռնության կոչ, մինչդեռ իշխանության ներկայացուցիչները կամ համակիրները ավելի կոշտ գրառումներ են անում, սակայն նրանց նկատմամբ գործեր չեն հարուցվում, իսկ ընդդիմադիրներին կալանավորում են:
- Մենք երբեմն ասում ենք, որ օրենսդրության կիրառումը մեզանում երկակի ստանդարտներով է գործում, սա այն դեպքն է, որ անգամ չենք կարող ասել՝ երկակի ստանդարտներ, սա ուղղակի իրավակիրառման ցինիզմ է, օրենքի նկատմամբ արհամարհանք` բառի բուն իմաստով: Տասնյակ ընդդիմադիր քաղաքացիներ քրեական հետապնդումների եւ պատասխանատվության են ենթարկվում Քրեական օրենսգրքի 330-րդ հոդվածով` բռնության կոչեր անելու համար․ հրապարակային կոչերի եւ քարոզի մասին է խոսքը: Այսինքն` մարդիկ մեղադրվում են իբրեւ բռնություն քարոզելու համար: Այս իշխանությունները հարցին առավել խիստ երանգներ տալու համար այդ ամենը դիտարկում են նույն հոդվածի երկրորդ մասի երրորդ կետով: Նախօրեին էլ նման մեղադրանք են առաջադրել Արագած Ախոյանին, դրանից առաջ՝ Տաթեւ Արցախի ու շատ այլ ուրիշ անձանց դեմ: Այսինքն` Քրեական օրենսգրքի 330-րդ հոդվածը սրանք իրենց ձեռքի մուրճն են սարքել` մարդկանց լռեցնելու համար: Համեմատության համար կարող եմ հետեւյալ օրինակները բերել. ՔՊ-ական պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանը հրապարակավ ականջ եւ լեզու կտրելու կոչեր արեց, սա ե՛ւ բռնության կոչ էր, ե՛ւ, կարելի է ասել, խուլիգանական արարք էր, բայց, ինչպես տեսանք, ոչինչ տեղի չունեցավ այդ անձի հետ, բայց նույն արցախցի Տաթեւիկ Վիրաբյանին` Տաթեւ Արցախին կալանավորեցին, քանի որ նա ուղղակի ինքնապաշտպանական նպատակներով կոչ էր արել հավաքվել հրապարակում: Այդ ամենը կարող ենք դիտարկել բոլոր ընդդիմադիր մարդկանց լռեցնելու փորձ:
- Առհասարակ, Ֆեյսբուքում գրառում անելը կարո՞ղ է բռնության կոչ դիտարկվել:
- Բռնության կոչը, ամեն դեպքում, բավարար չէ մարդուն կալանավորելու համար: Անձը նախ պետք է հնարավորություն ունենա՝ կոչերն իրագործելու համար: Հրապարակային կոչը չի կարող ենթադրել կոնկրետ բռնություն: Բայց օրվա իշխանությունների մեջ վախն այն աստիճան է խորացել, որ ցանկացած ընդդիմադիր գրառում դիտարկում են բռնության կոչ: Գործնականում կան տարբեր պատժի տեսակներ, մի պահ ընդունենք՝ իսկապես կա հանցագործություն, ինչպե՞ս են կալանքն ընտրում որպես խափանման միջոց: Դա ամենածանր խափանման միջոցն է եւ պետք է միայն կիրառել այն դեպքում, երբ մյուս խափանման միջոցներն իրենց չեն արդարացնում: Կալանքն այս պարագայում ունի ընդդիմադիրներին պատժելու նպատակ: Դրա համար էլ բոլորին անմիջապես կալանավորում են:
- Տնային կալանք են տալիս եւ շատերն ուրախանում են, միմյանց շնորհավորում, տպավորություն է, թե դա լավ բան է: Բայց լռեցնում են իշխանությունների դեմ ուղղված խոսքը:
- Շատ ճիշտ եք նկատել: Օրինակ` Գարիկ Գալեյանը հերոսի հայր է, ունի հիվանդություններ: Նա հայտարարում է, որ երկու տուն ունի` մեկը Եռաբլուրն է, սակայն իրեն այսօր արգելում են գնալ Եռաբլուր` որդու շիրիմին: Տնային կալանքը զուտ անձի կեցաղային վիճակի բարելավում է, բայց տնային կալանքի մեջ գտնվող մարդիկ հասարակության հետ հաղորդակցվելու ոչ մի ռեալ հնարավորություն չունեն: Գարիկ Գալեյանի խափանման միջոցը կալանքից փոխվեց տնային կալանքի, բայց նրա կյանքում ոչինչ դրանով չփոխվեց: Նա անգամ որդու շիրիմին չի կարողանում այցելել: Ինչի՞ մասին է խոսքը: Նրանք անգամ չեն կարող հարցազրույցներ տալ, արտաքին աշխարհից կտրված են:
- Նիկոլ Փաշինյանն ինչո՞ւ է բռնակալի կերպարի մեջ մտել: Մի՞թե ընդդիմադիրներն այդքան մեծ ազդեցություն ունեն հանրության վրա:
- Հասարակության 90 տոկոսից ավելին այսօր ատում է այդ սուբյեկտին եւ իր իշխանությանը: Մարդիկ արդեն նույնիսկ չեն կարողանում զսպել իրենց նողկանքը՝ գիտակցելով, որ այդ մարդը ոչ միայն Արցախը հանձնեց, այլեւ կործանում է Հայաստանը: Սրանց մեջ վախը շատ է խորացել: Հավանաբար, նկատած կլինեք՝ ԱԱԾ-ն սատանաներ է սկսել փնտրել` Ալբերտ Բազեյանի նման վաստակաշատ քաղաքացին, ով եւս ունի առողջական խնդիրներ, մեղադրվում է ահաբեկչության փորձի մեջ: ԱԱԾ-ն մի այնպիսի տեսանկարահանում ցուցադրեց, որ անգամ ամենադիլետանտ ռեժիսորը չէր կարող նման անիմաստ բան նկարել: Փաստորեն, սրանք մի ռեժիսորի մակարդակ էլ չունեն: Վախն է միայն սրանց մեջ խորացել: Հասարակության մեջ վախի մթնոլորտ ստեղծելով՝ փորձում են իրենց վախերը քողարկել ու իշխանությունը պահել՝ որքան հնարավոր է: Մեկ բան եւս․ ամեն ինչ անում են՝ հասարակությանը հետագա քայլերից շեղելու համար: Արդեն անկլավների մասին են բացահայտ ու հրապարակավ խոսում: Առաջինը սա խոսեց, ոչ թե Ալիեւը: