Ալիևի իրական պահանջը փաստացի Հայաստանի ամբողջական կապիտnւլյաgիան է. Հայկ Նահապետյան
«Եթե Ալիևը զուգահեռում է այն դատավարությունը, որը Բաքվում է տեղի ունենում Նյուրնբերգի հետ, հստակ պետք է հասկանանք՝ ինքն ասելու է, որ մեղադրյալիների աթոռներին նստած են մի մասը»,- ՄԱԿ-ի Հայաստանի ներկայացուցչության գրասենյակի մոտ «խաղաղության» գործընթացի վերաբերյալ խորհրդանշական ակցիայի ժամանակ լրագրողներին ասաց ռազմական փորձագետ Հայկ Նահապետյանը։
Նա նշեց, որ վստահեցնում է՝ շուտով հարյուրավոր, եթե ոչ հազարավոր անձանց վերաբերյալ Ադրբեջանը հայց է ներկայացնելու միջազգային ատյաններ, այդ թվում Հայաստանի երեք նախագահների, պաշտպանության նախարարների, շտաբերի պետերի, որոնք, ըստ Ադրբեջանի նախագահի, հանցագործներ են, պետք է դատվեն։
«Նյուրնբերգում ոչ միայն դատվում էին իրական հանցագործները, այլ Գերմանիան ամբողջովին կապիտուլյացվեց։
Հիմա Ալիևի իրական պահանջը փաստացի Հայաստանի ամբողջական կապիտուլյացիան է, որը նշանակում է Հայաստանն առանց պայմանների ընդունում է Ադրբեջանի բոլոր պահանջները»,- ասաց Հ.Նահապետյանը։
Հիշեցնենք, որ Մյունխենում France 24-ին տված հարցազրույցում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը խոսելով հայ գերիների մասին՝ համեմատություն էր անցկացրել Նյուրնբերգյան դատավարությունների հետ և հարցրել. «Բոլոր նացիստական առաջնորդները դատապարտված են մահվան, և ինչ-որ մեկը գալիս և խնդրում է նրանց ազատ արձակել...
Մանրամասն՝ տեսանյութում։