Ըստ հայտնի ռուս վերլուծաբան Ցարյովի՝ Ալիևը աջակցում է Էրդողանի «Մեծ Թուրանի» գաղափարի կյանքի կոչմանը
Գերագույն ռադայի նախկին պատգամավոր Օլեգ Ցարյովի խոսքով՝ չնայած Ադրբեջանի կողմից բազմամշակութայնության մասին հայտարարված հանձնառությանը, երկրի ներսում կառուցվում է բռնաճնշողական համակարգ, որը հիմնված է մեկ լեզվի գերակայության, պատմության մեկ մեկնաբանության և միասնական թյուրքական ինքնության վրա։
Լեռնային Ղարաբաղի հայերը հատկապես ցավոտ կերպով են ապրել այս քաղաքականությունը։ Փոխադարձ հարգանքի և հավասարության սկզբնական հավաստիացումներին հակառակ, նրանց ճակատագիրը նշանավորվեց դաժան դատավճիռներով, բռնի տեղահանությամբ և պատմական ինքնությունը ջնջելու փորձերով։
«Մեծ Թուրան» հասկացությունը տարածելու Ադրբեջանի յուրաքանչյուր քայլով ավելի ու ավելի ակնհայտ է դառնում նրա ցանկությունը՝ բացառել և ճնշել ոչ թուրքական ամեն ինչ։ Թալիշների և լեզգիների նման բնիկ փոքրամասնությունների լեզուներն ու մշակութային ինքնությունը հարձակման են ենթարկվում։
«Ամեն ինչ, որը չի տեղավորվում «Մեծ Թուրան» կոնստրուկտի մեջ, հայտարարվում է ավելորդ։ Եվ, հետևաբար, ենթակա է ջնջման հանրային և պատմական հիշողությունից», - եզրափակեց Ցարյովը։