Գյումրիում ընդդիմությունը հաղթեց` ցույց տալով Փաշինյանին, որ նա և իր թիմը մսխել են հայ ժողովրդի վստահությունը. Նաիրի Սարգսյան Ադրբեջանում Գերմասնիայի դեսպանին խիստ բողոքի նոտա են հայտնել Գերմանիայի նախագահի կողմից Արցախի դրոշի հրապարակման համար Կրակոցները սովորականից շատ են եղել. Խնածախ համայնքի նախկին ղեկավար Վիլեն Գաբրիելյանը օյաղանալուց հետո չխոսկան է դարձել Եթե լինեին իրապես արդար ընտրություններ, Սարիկ Մինասյանը 10 տոկոսից ավել էլ չէր հավաքի․ Սամվել Հակոբյան (տեսանյութ) ՔՊ-ին միացրել են արհեստական շնչառության ապարատին․ «Կարճ ասած» «Մայր Հայաստանը» շատ կարճ ժամանակահատվածում ձեռք բերեց մեր քաղաքացիների վստահությունը «Գյումրու ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին». Գոհար Մելոյան Մարտուն Գրիգորյան. ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու «Գյումրու ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին». Գոհար Մելոյան «Մայր Հայաստանի» նպատակը ՔՊ-ին իշխանազրկելն է․ Կարեն Սիմոնյան (տեսանյութ) Թեժ իրավիճակ` Ազգային ժողովում. անհետ կորածների ծնողները գոռգոռում են (տեսանյութ) Ընդդիմությունն անհրաժեշտաբար պետք է միավորվի․ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյան Նիկոլի հետ՝ իրականում դեմ, կարելի է գնալ ընտրությունների ու հաղթել. Տիգրան Քոչարյան Վարդան Ղուկասյանը սպասում է Մարտուն Գրիգորյանի հայտարարությանը ԿԸՀ-ն ամփոփել է Գյումրու բոլոր տեղամասերի արդյունքները Արտակարգ դեպք՝ Երևանում․ կապված վիճակում հայտնաբերվել է տղամարդու մարմին Փաշինյանն ստիպված էր ընդունել իր ու ՔՊ-ի պարտությունը Որ ուժը քանի մանդատ կստանա. նախնական պատկերը՝ Գյումրիում ՈՒՂԻՂ. Արցախցիների բողոքի ակցիան` Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մոտ Թրքաֆաշիստները, օգտագործելով բոլոր հնարավոր ռեսուրսները 1/3-ից ավելի ձայն չեն կարողանում վերցնել. Կարեն Քոչարյան Միասնական ու ճիշտ պահվածքի դեպքում, հավատացեք, այս իշխանությունների օրերը հաշված են. Ռուբեն Հակոբյան Ադրբեջանի զինուժը կրակ է բացել Խնածախի ուղղությամբ. վնասվել է բնակելի տուն «Մայր Հայաստանի» Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Կարեն Սիմոնյանի խոսքը՝ գյումրեցիներին (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չվերցրեց ձայների մեծամասնությունը Հայաստանը չի պատրաստվում վճարել ՀԱՊԿ անդամավճարը Պատրաստ եմ առանց որևէ պաշտոնի հավակնելու քվեարկել առավելագույն ձայներ ստացած ընդդիմադիր թեկնածուի օգտին․ Ռուբեն Մխիթարյան ՔՊ֊ն պարտվեց Գյումրիում. ընդդիմությունը պետք է միավորվի․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չի անցնում, մնացածը կախված է ընդդիմադիր ուժերից ՔՊ-ն միայնակ չի կարող ընտրել քաղաքապետ. «Եվրադաշինքը» չի հաղթահարում անցողիկ շեմը. Վահե Սարգսյան
Մեծ Մասրիկի տարրական դպրոցը փակվեց․ 15 աշխատակցի անգործ թողնելն իշխանությունը համարեց արդյունք
«Երկիրը» գրում է. «Փաշինյանի կառավարությունը որոշել է փակել հերթական դպրոցները, և յուրաքանչյուր հինգշաբթի Կառավարության նիստի օրակարգում որևէ դպրոց փակելու հարցն ասես դարձել է սովորական ու օրինաչափ։ Փակել դպրոց, ուսուցչական անձնակազմին թողնել անգործ, աշակերտների ճակատագիրը մատնել անորոշության ոչ այլ ինչ է, քան՝ կրթական համակարգի գլխատում կամ՝ «սպիտակ ջարդ»։
Կառավարության նիստի այսօրվա օրակարգում նախագիծ է ներկայացվել, ըստ որի՝ նախատեսվում է Գեղարքունիքի մարզի Մեծ Մասրիկ բնակավայրի տարրական դպրոցը միավորել նույն բնակավայրի միջնակարգ դպրոցին։ Հիմնավորման մեջ նշվում է, որ մեծ Մասրիկի տարրական դպրոցը ներկայում ունի 41 աշակերտ, իսկ աշխատակիցների թիվը՝ 19 է, մինչդեռ միջնակարգ դպրոցն ունի 421 աշակերտ (ներառյալ նախակրթարանի սաները՝ 18 սան) և 68 աշխատակից (ներառյալ նախակրթարանի աշխատակիցները):
Աբսուրդ է, սակայն փաստ, որ Կառավարությունն ակնկալվող արդյունք է համարում սահմանամերձ ու թուրքական սպառնալիքի տակ ապրող Վարդենիսի շրջանի Մեծ Մասրիկում հաստիքների կրճատումը և գումարի տնտեսումը։ «Դպրոցների միաձուլման արդյունքում ակնկալվում է մոտ 15 հաստիքների օպտիմալացում և տարեկան շուրջ 20 միլիոն ՀՀ դրամի տնտեսում»,-նշված է հիմնավորման մեջ։ Ստացվում է, որ սեփական դավադիր գործարքների արդյունքում սահմանամերձ գոտի դարձրած Վարդենիսում դպրոց փակելը և ուսուցիչներին անգործ թողնելը Փաշինյանի կառավարությունը համարում է ձեռքբերում և արդյունավետություն։ Ի՞նչ կարծիքի են Մեծ Մասրիկի տարրական դպրոցում այս քայլի մասին։ Yerkir.am-ը զրուցել է դպրոցի ուսուցիչներից մեկի հետ, ով չցանկանալով ներկայանալ, նշեց, որ իրենց համար զարմանալի անակնկալ էր Կառավարության հաստատմանը ներկայացված այսօրվա որոշումը։
«Ճիշտն ասած՝ անթաքույց ուրախանում էինք, մտածում էինք՝ ինչ լավ է վաղուց չկա դպրոցի փակման խոսակցությունը, գոնե 2 տարի ձգվի, բայց, փաստորեն, արդեն որոշումը շրջանառվում է և պետք է քննարկվի»,-ասաց մեր զրուցակիցը։
Ի պատասխան՝ հուշեցինք, որ ոչ թե քննարկվում է, այլ որոշումն արդեն ներկայացված է կառավարության հաստատմանը։
«Խորը ցավ եմ ապրում, որ 15 աշխատատեղ է կրճատվելու, 15 ընտանիքի անդամներ, գյուղի պայմաններում, վաղվանից կամ 6 ամիս հետո մնալու են անգործ, դրակա՞ն է»,-արձագանքեց դպրոցի աշխատակիցը։
Մեր դիտարկմանը, որ կառավարությունն ասում է՝ գումար է տնտեսում և ձեռքբերում է համարում, նա նշեց․ «Եթե ձեռքբերում է համարում, թող աշխատատեղեր բացելով, կրթական վիճակը կայունացնելով ձեռքբերում անեն։ Ոչինչ չունեմ ասելու, գոնե մենք հոգեբանորեն տրամադրված էինք, որ 2026 թվին էին այս միավորումն անելու, բայց անհասկանալի է, թե ինչո՞ւ այսքան շուտ, ինչո՞ւ այսպես արագացրեցին գործընթացը։ Սա՞ է իրենց տնտեսումն ու երկրի բարգավաճումը»,-ասաց մեր զրուցակիցը՝ հավելելով, որ դպրոց հաճախում են հիմնականում սոցիալապես անապահով երեխաներ, նաև՝ Արցախից տեղահանված ընտանքիների երեխաներ, որոնք ի վիճակի չեն  2 կմ ճանապարհ կտրելու և հասնելու միջնակարգ դպրոց։
Ի դեպ, Մեծ Մասրիկի տարրական դպրոցի աշխատակիցը մեր ուշադրությունը հրավիրեց այն փաստի վրա, որ կառավարության որոշման մեջ 2 դպրոցի միջև հեռավորությունը սխալ է նշված՝ 500 մետր, այնինչ՝ 2 կմ է։ Բացի այս, ինչպես նշեց մեր զրուցակիցը, մարզում գործում է 2 տարրական դպրոց, որից մեկը՝ խոպանչու անուն վայելող  մարզպետ Կարեն Սարգսյանի ծննդդավայր Ծովինար գյուղում է։ Հետաքրքիրն այն է, որ մարզպետի ծննդավայրում գործող տարրական դպրոցի միավորման մասին խոսք անգամ չկա»: