Գյումրիում ընդդիմությունը հաղթեց` ցույց տալով Փաշինյանին, որ նա և իր թիմը մսխել են հայ ժողովրդի վստահությունը. Նաիրի Սարգսյան Ադրբեջանում Գերմասնիայի դեսպանին խիստ բողոքի նոտա են հայտնել Գերմանիայի նախագահի կողմից Արցախի դրոշի հրապարակման համար Կրակոցները սովորականից շատ են եղել. Խնածախ համայնքի նախկին ղեկավար Վիլեն Գաբրիելյանը օյաղանալուց հետո չխոսկան է դարձել Եթե լինեին իրապես արդար ընտրություններ, Սարիկ Մինասյանը 10 տոկոսից ավել էլ չէր հավաքի․ Սամվել Հակոբյան (տեսանյութ) ՔՊ-ին միացրել են արհեստական շնչառության ապարատին․ «Կարճ ասած» «Մայր Հայաստանը» շատ կարճ ժամանակահատվածում ձեռք բերեց մեր քաղաքացիների վստահությունը «Գյումրու ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին». Գոհար Մելոյան Մարտուն Գրիգորյան. ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու «Գյումրու ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին». Գոհար Մելոյան «Մայր Հայաստանի» նպատակը ՔՊ-ին իշխանազրկելն է․ Կարեն Սիմոնյան (տեսանյութ) Թեժ իրավիճակ` Ազգային ժողովում. անհետ կորածների ծնողները գոռգոռում են (տեսանյութ) Ընդդիմությունն անհրաժեշտաբար պետք է միավորվի․ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյան Նիկոլի հետ՝ իրականում դեմ, կարելի է գնալ ընտրությունների ու հաղթել. Տիգրան Քոչարյան Վարդան Ղուկասյանը սպասում է Մարտուն Գրիգորյանի հայտարարությանը ԿԸՀ-ն ամփոփել է Գյումրու բոլոր տեղամասերի արդյունքները Արտակարգ դեպք՝ Երևանում․ կապված վիճակում հայտնաբերվել է տղամարդու մարմին Փաշինյանն ստիպված էր ընդունել իր ու ՔՊ-ի պարտությունը Որ ուժը քանի մանդատ կստանա. նախնական պատկերը՝ Գյումրիում ՈՒՂԻՂ. Արցախցիների բողոքի ակցիան` Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մոտ Թրքաֆաշիստները, օգտագործելով բոլոր հնարավոր ռեսուրսները 1/3-ից ավելի ձայն չեն կարողանում վերցնել. Կարեն Քոչարյան Միասնական ու ճիշտ պահվածքի դեպքում, հավատացեք, այս իշխանությունների օրերը հաշված են. Ռուբեն Հակոբյան Ադրբեջանի զինուժը կրակ է բացել Խնածախի ուղղությամբ. վնասվել է բնակելի տուն «Մայր Հայաստանի» Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Կարեն Սիմոնյանի խոսքը՝ գյումրեցիներին (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չվերցրեց ձայների մեծամասնությունը Հայաստանը չի պատրաստվում վճարել ՀԱՊԿ անդամավճարը Պատրաստ եմ առանց որևէ պաշտոնի հավակնելու քվեարկել առավելագույն ձայներ ստացած ընդդիմադիր թեկնածուի օգտին․ Ռուբեն Մխիթարյան ՔՊ֊ն պարտվեց Գյումրիում. ընդդիմությունը պետք է միավորվի․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չի անցնում, մնացածը կախված է ընդդիմադիր ուժերից ՔՊ-ն միայնակ չի կարող ընտրել քաղաքապետ. «Եվրադաշինքը» չի հաղթահարում անցողիկ շեմը. Վահե Սարգսյան
Կառավարության գաղտնի որոշմամբ վաճառքի է հանվել Գիտատեխնիական գրադարանի շենքը. 60 տարվա պատմության փոշիացումը ցեղասպանություն է, քրեական հանցագործություն
Նախորդ տարի, դեկտեմբերի 28-ին Կառավարությունը N 2304-Ա որոշմամբ   Կոմիտասի 49/3 հասցեում գտնվող «Նորամուծության և ձեռներեցության ազգային կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության  վարչական կառուցվածքում գործող Գիտատեխնիկական գրադարանի շենքերն օտարման են  հանվել։
Գիտատեխնիկական գրադարանը Հայաստանի խոշորագույն գրադարանն է և ունի շուրջ 22 մլն գիտատեխնիկական գրականություն, գտնվում է Էկոնոմիկայի նախարարության ենթակայության ներքո։
Մայիսի 2-ին, որպես չզեկուցվող հարց, ընդունվել է ՀՀ կառավարության որոշումը գրադարանը լուծարելու վերաբերյալ։ Աշխատակիցները նախօրոք այդ մասին տեղեկացված չեն եղել։
Այս հանգամանքն առաջացրել է Գիտատեխնիկական գրադարանի աշխատակիցների զայրույթը, քանի որ գրադարանն իր տեսակի մեջ եզակի է և մեծ դերակատարում ունի երկրի տնտեսության, արդյունաբերության, արտադրական, գիտահետազոտական միավորների կայացման և զարգացման գործում։
168.am հետ զրույցում գրադարանի աշխատակիցները փաստեցին՝ գրադարաններն էլ են ստիպված մարտեր մղել, պայքարել իրենց գոյության ու լինելիության իրավունքի համար։
«Գրադարանի գոյությունն ինքնանպատակ չէ,  նրա առաքելությունն է՝ հավաքագրել, մշակել ու պահպանել կուտակած տեղեկատվական հարստությունը և սպասարկելով՝  ծառայեցնել ի նպաստ Հայաստանի գիտելիքահենք տնտեսության զարգացմանը։
Մենք մնացել ենք առանց ղեկավարի և միայնակ պայքարում ենք երկրի միակ գիտատեխնիկական գրադարանն անդառնալի կորստից փրկելու համար։ Նշանակված է ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար, որն  առնչություն չունի գրադարանի հետ։ Այս գոյամարտն իրականում պայքար չէ  գրադարանի համար, այն էլ՝ այն օրերին, երբ անվտանգային խնդիրներն այսքան առաջնային են, իսկ միջազգային աշխարհաքաղաքական զարգացումները հակասական ու մտահոգիչ են։ Սա պայքար է հանրապետության տնտեսության տեխնիկական վերազինման բաղկացուցիչ հանդիսացող  գիտատեխնիկական տեղեկատվության պաշարը փրկելու և, ինչո՞ւ չէ, ազգային, պետական և համամարդկային  արժեքների համար, արժեքներ, որոնց պահպանումն ու տարածումը և ամբողջականությունն ամրագրված են միջազգային և տեղական տարբեր նորմատիվ, իրավական  փաստաթղթերով»,- նշեցին աշխատակիցները։
Նրանք նաև արձանագրեցին՝ գրադարանային ֆոնդերի պահպանությունն ըստ Կառավարության 2023-2027 թթ. Ռազմավարության՝ առաջնային է, սակայն լուծարման որոշումը փաստում է հակառակը։
Գրադարանի աշխատակիցները վստահեցին, որ բազմիցս դիմել են պատկան մարմիններին, նույնիսկ խնդրել են գրադարանի գործունեությունը շարունակել գրապահոցում, որտեղ պահպանվում են գիտատեխնիկական տարաբնույթ փաստաթղթեր, և դրանց տեղափոխությունն ու մասնատումն անտրամաբանական է, սակայն հարցը հանգուցալուծում չի ստացել։
Ավելի քան 60 տարվա պատմություն ունեցող գրադարանի ճակատագիրը շարունակում է առկախված մնալ։ Աշխատակիցները պահանջում են և իրենց բարոյական պարտքն են համարում կասեցնել այս հակապետական և հակագիտական քայլը և թույլ չտալ գրադարանի լուծարումն ու տարրալուծումը, որը կբերի գրադարանի ոչնչացմանն ու կորստին, իսկ  հետևանքները կլինեն անդառնալի:
«Մենք հայտնվել ենք խաբվածի կարգավիճակում, քանզի պաշտոնապես գրավոր մեզ հավաստիացնում էին, որ կազմակերպության  և գրադարանի գրապահոցի համար շենք է փնտրվում, իսկ գրապահոցի փաստաթղթերի  տեղափոխումը  կիրականացվի հավուր պատշաճի  և անվնաս: Նույնիսկ,  ապրիլի վերջին Պետական գույքի կառավարման կոմիտեի գրության  մեջ նշված էր, որ շենքերը և հողամասը ներկայացված են օտարման, իսկ գույքի օտարման դեպքում  կքննարկվի կազմակերպությանն  այլ տարածք հատկացնելու հարցը»:
Գրադարանի փակումն ու ոչնչացումը փորձում են  ներկայացնել՝ որպես համակարգային բարեփոխումներ և բյուջետային միջոցների նպատակային և արդյունավետ օգտագործում։ Մինչդեռ  ՆՁԱԿ ՊՈԱԿ-ն իր հիմնական գործառույթների կատարման համար ֆինանսավորում չունենալով՝ չի ունեցել  համապատասխան մարդկային, նյութատեխնիկական և ֆինանսական ռեսուրսներ և  2009 թվականից մինչև օրս  ֆինանսավորվել է ՀՀ պետբյուջեից միայն «Գիտատեխնիկական գրադարանային ծառայություններ միջոցառման շրջանակում»,- նշեցին մեր զրուցակիցները:
Նրանք նաև փոխանցեցին, որ էկոնոմիկայի արդեն նախկին նախարարի տեղակալ  Ռաֆայել Գևորգյանն ասել է, որ Գրադարանի ֆոնդի մի մասը նախատեսված է փոխանցել Ազգային գրադարանին, մի մասը՝ Մտավոր սեփականության գործակալությանը,  իսկ մնացած մեծ մասը՝ արխիվացնել։
Աշխատակիցները վստահեցնում են՝  դրա համար դեռևս չկա հատկացված ո՛չ շենք, ո՛չ հստակ որոշված փոխանցման մեխանիզմներ, քանի որ որևիցե մեկն այս հատուկ ֆոնդերի բնույթն ու ահռելի ծավալը չի պատկերացնում:
«Այս ամենն իրականում ենթադրում է գրադարանի ոչնչացում: Այստեղ փաստենք, որ Ազգային գրադարանի ֆոնդը, որին նախատեսված է միացնել Գիտատեխնիկական գրադարանի ֆոնդերից ինչ որ հատված,  կազմում է մոտ 7 մլն։ Անգամ ողջ հանրապետության խոշոր գրադարանների փաստաթղթային ֆոնդերի հանրագումարը չի գերազանցում Գիտատեխնիկական գրադարանի ֆոնդերի չափը, որը կազմում է մոտ 22 մլն փաստաթուղթ:
Այս ամենի հետևանքով  գործազուրկի կարգավիճակում են հայտնվելու գրադարանի 72 աշխատակիցներ Երևանում և չորս մարզային մասնաճյուղերում, ինչը զանգվածային ազատում է։
Գիտատեխնիկական գրադարանի փաստաթղթային բացառիկ հարստության՝ արտոնագրեր, նորմատիվ տեխնիկական փաստաթղթեր, ստանդարտներ, տեխնիկական պայմաններ, արդյունաբերական կատալոգներ, պարբերական գիտական հրատարակություններ, սեղմագրային հանդեսներ, էլեկտրոնային հրատարակություններ և ատենախոսությունների սեղմագրեր,  թափոնի վերածելը, ոչնչացնելը և փոշիացնելը կարող է որակվել ոչ միայն քաղաքակրթական ցեղասպանության և բարոյալքման քայլ, այլև քրեական հանցագործություն»,-  եզրափակեցին նրանք: