Հայաստանի մշակութային գործիչները կարդացին Ռոբերտ Ռոժդեստվենսկու «Ռեքվիեմը»՝ ի հիշատակ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի մարտիկների
Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 75-ամյակի նախօրեին Հայաստանի հայտնի մշակույթի գործիչները կարդացին Ռոբերտ Ռոզդեստվենսկու «Ռեքվիեմ» բանաստեղծությունից «Հավերժական փառքը հերոսներին» հատվածը: Նախաձեռնությանը աջակցել է Երևանի գիտության և մշակույթի ռուսական կենտրոնը: «Տեսահոլովակի գաղափարը հասունացել է շատ վաղուց և միաձայն ընդունվել է Հայաստանի մշակութային գործիչների կողմից», - ասում է Երևանի ՀԲԿ տնօրեն Սերգեյ Ռիբինսկին: - Այսօր Հայրենական մեծ պատերազմին մասնակցած շատ քիչ ողջ հերոսներ կան, և ամեն տարի այդ թիվը դառնում է ավելի ու ավելի փոքր: Առաջին հերթին ես կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել և հարգանքի տուրք մատուցել նրանց»: Այս տեսանյութն ամբողջությամբ կամ հատվածաբար կցուցադրվի հեռուստաալիքներով, ինտերնետային հեռուստատեսությամբ և զանազան լրատվամիջոցներով:
Ծրագրին մասնակցել են ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ Վիգեն Ստեփանյանը, ՀՀ ժողովրդական արտիստ Միքայել Պողոսյանը, դերասան և պրոդյուսեր, «Հայֆեստ» փառատոնի նախագահ Արթուր Ղուկասյանը, լրագրող, Թամանյանի անվան ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Մարկ Գրիգորյանը, Հայաստանի Հանրապետության արվեստի վաստակավոր գործիչ, Հայաստանի կոմպոզիտորների և երաժշտագետների միության նախագահ, Երևանի պետական ​​կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր Կոմիտաս Արամ Սաթյանը, Ստանիսլավսկու անվան Երևանի ռուսական դրամատիկական թատրոնի տնօրեն, «Արմմոնո» միջազգային թատերական փառատոնի տնօրեն, Ազգային ակադեմիական թատրոնի դերասան Մարիաննա Մխիթարյանը, Հայաստանի հանրապետության արվեստի վաստակավոր գործիչ, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ​​ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը, նկարիչ, ՀՀ նկարիչների միության նախագահ Սուրեն Սաֆարյանը, ռուսական թատրոնի ռեժիսոր,Ստանիսլավսկու անվան Երևանի պետական ​​ռուսական դրամատիկական թատրոնի գեղարվեստական ​​ղեկավար Կարեն Ներսիսյանը, հեռուստահաղորդավար, լրագրող Գոհար Հայրապետյանը, ՀՀ ժողովրդական արտիստ, թատրոնի դերասան, ասմունքող Արթուր Ութմազյանը: