Հասարակությանն են ուզում շեղել. Մովսես Հակոբյանը՝ իր դեմ հարուցված քրգործի մասին․ 24News «Կհայտարարենք, երբ որոշենք, որ պետք է հայտարարենք»․ Արթուր Վանեցյան Գյումրիում ընդդիմադիրներին միասնության կոչ է անում Սրբազանը (տեսանյութ) Հուսանք՝ Գյումրիում ընդդիմադիրները քաղաքապետ կընտրեն՝ ձախողելով իշխանությունը զավթելու Փաշինյանի ցանկացած փորձ. հայտարարություն Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Այս աստիճան անտերություն ու անտարբերություն կլինի՞, որ Շիրակում է․․․ Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում քննարկում կանցկացվի՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին ՔՊ-ի վարկանիշն ամբողջ Հայաստանում 8-12% է․ Երվանդ Բոզոյան (տեսանյութ) Գյումրին մերժեց Նիկոլ Փաշինյանին, տարոսը Հայաստանին. դիտարկումներ, գնահատականներ Փաշինյանը «չիստկա» կանի ՔՊ-ում Պատերազմ Արցախում
Ինչպես քանդում են մեր պետականությունը, այնպես էլ քանդում են քաղաքացու սեփականությունը (տեսանյութ) Հասարակությանն են ուզում շեղել. Մովսես Հակոբյանը՝ իր դեմ հարուցված քրգործի մասին․ 24News Գյումրին մերժեց Նիկոլ Փաշինյանին ու իր հաճախորդներին «Տատիկների գործ»-ով անցնող Կիմա տատիկն ազատ արձակվեց. փաստաբան Ադրբեջանական ինքնաթիռները շարունակում են իսրայելական ավիաբшզայից բեռ տեղափոխել Բաքու Ողբերգական դեպք Հրազդանում. հայտնի հրուշակագործին մաhացած են հայտնաբերել «Կհայտարարենք, երբ որոշենք, որ պետք է հայտարարենք»․ Արթուր Վանեցյան Հականիկոլը հաղթել է, Գյումրին Փաշինյանի պարտությունն էր. Արթուր Խաչատրյան Փոքրամասնության իշխանության տապալումը Գյումրիում և Փարաքարում Ինչո՞ւ է լռում Մարտուն Գրիգորյանը և ո՞վ իրականում պատժեց Նավակ Ճոճողին. Տիգրան Քոչարյան «Ադրբեջանի և Հայաստանի դիրքորոշումները բավականին մոտ են դարձել». Ալիև «Մինչև ապրիլի 15-ը բավականին ժամանակ ունենք՝ որոշում կայացնելու»․ Բաբկեն Հարությունյան «9 տարի առաջ արցախցի ու հայաստանցի չէինք»․ Մետաքսե Հակոբյան Այլևս նախկին, նախկին ասելով` չի ստացվում ժողովրդին խաբել. Արթուր Խաչիկյան Խոզնավար գյուղի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչել Այս տևական դադարի, լռության հետևանքով կորում է Գյումրու ընտրություններում հաղթանակի Էֆեկտը Աչքակապություն աչքակապությանց Գյումրիում ընդդիմադիրներին միասնության կոչ է անում Սրբազանը (տեսանյութ) Արցախում Ադրբեջանի կողմից ցեղասպանության գործով նախաքննությունը շարունակվում է. ՔԿ Վարդապետյանը կրկին ԱԺ կգնա Հրաժարվե՞լ է, թե՞ հրաժարեցրել են Արցախցիները մեծ հանրահավաքի են պատրաստվում Ռուբեն Վարդանյանի դեմ կրկին «ցուցմունք» են տվել Հուսանք՝ Գյումրիում ընդդիմադիրները քաղաքապետ կընտրեն՝ ձախողելով իշխանությունը զավթելու Փաշինյանի ցանկացած փորձ. հայտարարություն Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Մի՛ առաջնորդվեք երկակի ստանդարտներով, զգոն եղեք․ ՀԺՄ-ն՝ Գյումրիում լրագրողների թիրախավորման մասին Է՞լ որ ՔՊ-ականները պետք է հրաժարական տան․ «Կարճ ասած» Արժանապատիվ գյումրեցին ասաց, որ մերժում է օրվա իշխանությանը. Թադևոս Ավետիսյան Այս աստիճան անտերություն ու անտարբերություն կլինի՞, որ Շիրակում է․․․ Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում քննարկում կանցկացվի՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին
Дорогой Эдмон, Пашинян бьёт не по паспорту, а по морде. Տեսանյութ
Լսելով Էդմոն Մարուքյանի  այսօրվա ասուլիսը՝ մեզ  հատկապես հետաքրքիր էր ասուլիսի այն հատվածը, թե ինչ դիրքորոշում է նա ունենալու հանրաքվեի վերաբերյալ: ԼՀԿ-ի ղեկավարն այս հարցում առաջին հերթին տրամաբանական հիմնավորում բերեց՝ նշելով, որ «... անօրինական հանրաքվեին չի կարելի մասնակցել և կոչ եմ անում, որ մյուսնենրն էլ մասնակցեն... և այդ իսկ պատճառով չի կարելի «ոչ »-ի շտաբ ձևովորել, որ Փաշինյանին էլ հիմնավորում տալ, թե իբր բոլոր «ոչ» ասողները սևեր են...»: Առաջին հայացքից սա տրամաբանական հիմնավորում է, իսկ իրավաբանական տեսանկյունից՝  անթերի:
Սակայն Հայաստանի նման երկրում որտեղ իրավունքը, ցավոք, ոչ գերակայող դեր է կատարում, զուտ իրավաբանական նորմերով շարժվելը, կարող է  հանգեցնել նրան, որ իշխանությունը կկարողանա դե-ֆակտո հաստատել իր լիակատար բռնատիրական համակարգը՝ հիմնվելով «ժաղովուրդի կարծիքի վրա»: Եթե Հայաստանը լիներ Գերմանիայի և Իտալիայի սահմանակից երկիր, ապա  կարելի կլիներ համաձայնվել Մարուքյանի տեսակետի հետ: Սակայն, ցավոք,  մենք սահմանակից ենք Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Իրանի հետ, որտեղ իրավական նորմերը նույնպես գերակա դեր չեն կատարում: Այդ իսկ պատճառով իշխանության քայլերին դիմակայելու համար պետք է «փողոց» ձևավորել: Առանց դրա Փաշինյանի որևէ քայլի կամ որոշմանը հնարավոր չէ դիամակայել: Իսկ այս հանրաքվեի անցկացումը հիանալի շանս է տալիս այդպիսի փողոցի ձևավորման համար: Հակառակ պարագայում բոլոր խոսակցությունները կլինեն թեև իրավական տեսանկյունից հասկանալի, սակայն գործնական տեսանկյունից անիմաստ: «Սևրի պայմանագրից» ավելի լավ պայմանագիր չկար, սակայն այն կյանքի չկոչվեց, որոհետև իրականու, ուժն է ցնում իրավունքը, այլ ոչ թե «թղթի վրա նշված իրավունքը»: Եվ այդ ուժը ժամանակի ընթացքում դառնում է «լեգիտիմ»:
Այստեղ հիշեցի մի հին  հրեական անեկդոտ: Ինչպես հայտնի է 1905-ի առաջին ռուսական հեղափոխությունից հետո ցարական իշխանությունները, հեղափոխականներին վախեցնելու համար պարբերաբար «սև հարյուրակային» ռուս ազգայնականների միջոցով հրեական ջարդեր էին կազմակերպում: Եվ ահա, մի օր, հրեա Յաշան իր հարևան հրեա Սեմյոնին զգուշացնում է, որ «վաղը պետք չէ դուրս գալ փողոց, որոհետև հրեաների ծեծվելու օրն է»: Սեմյոնն էլ հպարտ պատասխանում է իր հարևանին, որ «խորամանկորեն գնել է մի անձնագիր, որտեղ նշված է, որ ինքը ազգությամբ ոչ թե հրեա է, այլ ռուս»:  Ինիչին ի պատասխան Յաշան խորիմաստ պատասխանում է բառացի հետևյալը:
«Дорогой Семен, но националисты будут бить не по паспорту, а по морде»: Ակնարկելով, որ  գնված անձնագիրը ռուս ազգայնականի համար հիմք չէ:
Վերադառնալով մեր խնդիրներին՝ ևս մեկ անգամ արձանագրենք, որ Փաշինյանը իր այս որոշումով  ակամայից մարտահրավեր է նետում մեր հանրությանը: Եվ եթե հանրության վերնախավը չկարողանա քաղաքականպես համախմբել, ապա այդ վերնախավը կոպեկի արժեք չի ունենա, եթե վաղը երկրում դե-ֆակտո հաստատվի լիակատար բռնատիրակա ռեժիմ: