Լուկաշենկոյի սենսացիոն հայտարարությունը ՀԱՊԿ-ի, Փաշինյանի և Պուտինի հետ կապված (Տեսանյութ)
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն սենսացիոն հայտարարություն է արել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման հետ կապված:
Այսօր՝ դեկտեմբերի 14-ին, Բելառուսի նախագահի մամուլի ասուլիսին, նա նշել է, որ այդ կազակերպության հեղինակությունը բարձրացնելու համար հակավոր է նշանակել երիտասարդ ու տաղանդավոր գեներալների, այլ ոչ թե թոշակային տարիքի չինովնիկներին:
Լուկաշենկոն նաև ասել է, որ նրա և ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ հեռախոսազրույցում, որը  վերջինիս նախաձեռնությամբ է արվել, նա հարցրել է՝ թե ինչու է  «նա  Խաչատուրովին ձերբակալել քաղաքական դրդապատճառներով»:
-Ես ասացի նրան, որ ես ընդունում եմ,  երբ ձերբակալում են քաղաքական դրդապատճառներով, - ասաց Լուկաշենկոն: Հաղորդում է Sputnik Բելառուսը:
Բացահայտելով այն, թե ինչ է քննարկվել Սանկտ Պետերբուրգում Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի հերթական նիստին, նա նշել է, որ թե Ռուսաստանի և թե Ղազախստանի նախագահները Փաշինյանին նույն հարցն են տվել՝ ինչու Փաշինյանը չի զանգել ու չի խորհրդակցել  նման կարևոր որոշում ընդունելուց առաջ:
-Չէ՞ որ մենք չենք խնդիրը ստեղծել, այլ՝ Փաշինյանը, - նշել է Լուկաշենկոն:
Ըստ Լուկաշենկոյի՝ դրանով Փաշինյանը  ՀԱՊԿ անդամ-երկրների ղեկավարներին ներքաշել է Հայաստանի ներքաղաքական գործերի մեջ: Դրա հետ մեկտեղ Լուկաշենկոն ասել է, որ ներողություն է խնդրել Փաշինյանից ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի շուրջ ստեղծված միջադեպի համար: