«Ազատություն» TV-ի անդրադարձն Անդրանիկ Թևանյանի՝ Հ1-ին տված հարցազրույցին և ներքաղաքական իրավիճակին (տեսանյութ) Խայտառակ «մարտաֆիլմ» Երևանում. փոխհրաձգություն և 10 վիրավոր, մեկը մահացել է Հենց հերթը հասնում է ներքևի խավի աշխատողին, ով իրոք պախատ է անում, պետությունը չի տեսնում խնդիրը. տաքսու վարորդ Ալիևի՝ Մյունխենում տված հարցազրույցից և ունեցած ելույթից հետո ակնհայտ է, որ շատ վտանգավոր մի շրջափուլի մեջ ենք հայտնվել. Սուրենյանց Ավստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում մեկնարկեց Եպիսկոպոսաց հավաքը Օրվա իշխանությունն անհանգստացած է ընդդիմադիր դաշտում տեղի ունեցող համախմբման գործընթացներից․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Ալիևը ծաղրում ու թաղում է Նիկոլ Փաշինյանի «խաղաղության խաչմերուկը» ՔՊ-ում տագնապ է հայտարարված (տեսանյութ) Գյումրիում Միքայել սրբազանին դիմավորեցին կարոտով ու ջերմությամբ Փետրվարի 15-ին Ալիևը պայթեցրեց Նիկոլի ամենամեծ սուտը․ Երվանդ Բոզոյան (տեսանյութ) Պատերազմ Արցախում
Հնչած կրակոցներից սպանված Արսենը ռեստորանում էր երգում. մանրամասներ Մասյացոտնի թեմի առաջնորդի փոփոխությունը պայմանավորված չի եղել քահանաների վրա ճնշմամբ. հայտարարություն Աջափնյակում արձակված կրակոցների դեպքի առթիվ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում խայտառակ, անմարդկային պայմաններ են քաղբանտարկյալների համար (տեսանյութ) Տարօրինակ է. Զախարովան` երկաթուղու կառավարման վերաբերյալ Փաշինյանի հայտարարության մասին (տեսանյութ) Ադրբեջանցին հասել է Շիրակի մարզի Ամասիա բնակավայր (տեսանյութ) 2020թ․ պատերազմից հետո բալանսը փոխվել է՝ Թուրքիան մտել է տարածաշրջան. Երվանդ Բոզոյան (տեսանյութ) Հերթական արյունոտ «ռազբորկան» (տեսանյութ) «Ազատություն» TV-ի անդրադարձն Անդրանիկ Թևանյանի՝ Հ1-ին տված հարցազրույցին և ներքաղաքական իրավիճակին (տեսանյութ) Ոստիկանները պարզել են Աջափնյակում տեղի ունեցած միջադեպի մասնակից անձանց շրջանակը Երևանում կրակոցների հետևանքով կա զոհ, 3-ի վիճակը ծայրահեղ ծանր է, 3-ինը՝ ծանր. ԱՆ Ո՞րն է քննչականի շահագրգռվածությունը. Փաստաբանը՝ Արշակ Սրբազանին վերագրվող տեսանյութերի փորձաքննությունների արդյունքների մասին Հենց մեր տան դիմաց էր. Կրակոցի ձայնից դաշտում խաղացող երեխաները փախան. Աջափնյակի արյունալի կրակոցների ականատես Հենց մեր տան դիմաց էր. Կրակոցի ձայնից դաշտում խաղացող երեխաները փախան. Աջափնյակի արյունալի կրակոցների ականատես Խայտառակ «մարտաֆիլմ» Երևանում. փոխհրաձգություն և 10 վիրավոր, մեկը մահացել է Հենց հերթը հասնում է ներքևի խավի աշխատողին, ով իրոք պախատ է անում, պետությունը չի տեսնում խնդիրը. տաքսու վարորդ Կոչ եմ անում նախագահ Թրամփին կատարել հայ գերիներին ազատ արձակելու հրապարակային խոստումը. Ջարեդ Գենսեր Ալիևի իրական պահանջը փաստացի Հայաստանի ամբողջական կապիտnւլյաgիան է. Հայկ Նահապետյան Փոշու պարունակությունը գերազանցել է սահմանային թույլատրելի կոնցենտրացիան 4 վարչական շրջանում Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ կիրառված երկրից չբացակայելու արգելքը վերացվել է Ալիևի՝ Մյունխենում տված հարցազրույցից և ունեցած ելույթից հետո ակնհայտ է, որ շատ վտանգավոր մի շրջափուլի մեջ ենք հայտնվել. Սուրենյանց Բարձրացվելու է դատավորներին քրեական պատասխանատվության ենթարկելու հարցը. փաստաբան ՔՊ-ական «աղջիկներն ու տղաները» խառնվել են իրար (տեսանյութ) Պարգևավճար՝ վատ աշխատանքի համար (տեսանյութ) Ավստրիայում մեկնարկել է Եպիսկոպոսաց հավաքը Արշավիր Շավարշյանի անվան գեղեցիկ դպրոցը կառավարությունը փակել է (տեսանյութ) Ավստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում մեկնարկեց Եպիսկոպոսաց հավաքը Վախի մթնոլորտում է պահում ողջ կուսակցությանը «Փաստորեն, լիչնի նիպրիյազն եմ հա՞ սեփական թիմում». Փաշինյանը՝ ՔՊ–ականներին Քրեական գործի քննությունը տապալված է. նախկին ոստիկանապետին դատարան չեն կարողանում բերել
Տարօրինակ է. Զախարովան` երկաթուղու կառավարման վերաբերյալ Փաշինյանի հայտարարության մասին (տեսանյութ)
Հայաստանի երկաթուղիների ռուսական օպերատորը ոչ թե զրկում է մրցակցային առավելություններից, այլ ստեղծում է դրանք։ Ճեպազրույցի ժամանակ պատասխանելով Sputnik Արմենիայի հարցին՝ այս մասին ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Ավելի վաղ Նիկոլ Փաշինյանը Ռուսաստանին առաջարկել էր երկաթուղիների կոնցեսիոն կառավարումը վաճառել Երևանի և Մոսկվայի հետ բարեկամ երկրի: Նա կարծում է, որ մի շարք երկրների հետ Ռուսաստանի լարված հարաբերությունների պայմաններում Ռուսաստանի կողմից հայկական երկաթուղու կառավարումը բացասաբար է ազդում նրա մրցունակության վրա:
Զախարովայի խոսքով՝ Փաշինյանի հայտարարությունները տարօրինակ են և«քիչ թույլատրելի»:
«Ռուսաստանը միշտ կողմ է եղել տարածաշրջանային բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կապերի ապաշրջափակմանը։ Եվ դրա համար շատ–շատ բան է արվել Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի փոխվարչապետների համանախագահությամբ եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում»,-ասել է Զախարովան։
Նա նշել է, որ Հայաստանի երկաթուղային ցանցը «Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ի կառավարման ներքո է արդեն ավելի քան 20 տարի:
«Այս ընթացքում ընկերությունը ոչ միայն կայուն կերպով կատարում է կոնցեսիոն համաձայնագրի բոլոր պայմանները, այլև (երևի Երևանում մոռացել են դրա մասին) զգալի միջոցներ է ներդնում ենթակառուցվածքներում և շարժակազմերում, որոնք (պետք է ճշտել հենց ընկերությունից), որքանով ես եմ հասկանում, դեռ իրենց ծախսերը չեն փակել։ Ապահովում է մեծ թվով աշխատատեղեր, ինչը նույնպես պետք է հաշվի առնեն նրանք, ովքեր Հայաստանում ցանկանում են խոսել այս թեմայի շուրջ։ Ռուսական օպերատորն այն կառույցն է, որը չի զրկում Հայաստանը մրցակցային առավելություններից, այլ ստեղծում է դրանք»,-նշել Է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով` Թուրքիա և Ադրբեջան դուրս գալու համար Երևանի խնդրանքով երկաթուղու երկու հատվածների վերականգնման մասով Ռուսաստանի դիրքորոշումը փետրվարի 12-ին հայտնել է փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը, և հենց դա էլ Մոսկվան մտադիր է իրականացնել։
Ավելի վաղ ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը հայտարարել էր, որ Ռուսաստանն ու Հայաստանը երկաթուղային հատվածների վերականգնման շուրջ բանակցություններ կսկսեն Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ:
Հայաստանը երկաթուղային ենթակառուցվածքը «Հարավկովկասյան երկաթուղու» կոնցեսիոն կառավարման է հանձնել 2008 թ. փետրվարին՝ 30 տարի ժամկետրով և ևս 10 տարով երկարացնելու իրավունքով: