Ավինյանենց առանձնատան փողոցի ասֆալտն աղը չի «ուտում»․ փոս չկա (տեսանյութ) «Առաջարկ Հայաստանին» նախաձեռնությունը ներկայացնում է․ մեգանախագծեր Հայաստանի համար «Հ2»-ի ռեպորտաժը՝ «Մայր Հայաստան»-ի համաժողովի մասին
ՔՊ-ում տագնապ է հայտարարված (տեսանյութ) Գյումրիում Միքայել սրբազանին դիմավորեցին կարոտով ու ջերմությամբ Փետրվարի 15-ին Ալիևը պայթեցրեց Նիկոլի ամենամեծ սուտը․ Երվանդ Բոզոյան (տեսանյութ) Մոսկվայի և Բաքվի միջև չերևացող «սառը պատերզմը» շարունակվում է. ինչ՞ սպասել դրա արդյունքում Ինչո՞ւ Հայաստանը չմասնակցեց Մյունխեն-2026-ի կոնֆերանսին, և Փաշինյանի ո՞ր խաբեությունը բացահայտեց Ալիևը «Մայր Հայաստանի» քաղաքական հայտն ԱԺ ընտրություններում (տեսանյութ) Ըստ ամերիկյան Newsweek-ի՝ Փաշինյանը Հայաստանը դարձնում է Արևմուտքի «մանրադրամն»՝ ընդեմ Ռուսաստանի, ինչն օգուտ է Ադրբեջանին և Թուրքիային Ըստ թուրքական Medya Günlüğü-ի՝ Հայաստանում և Ադրբեջանում Թրամփը փորձում է ձեռնոց նետել Ռուսաստանին, սակայն ԱՄՆ-ի հաջողության շանսերը մեծ չեն «Մայր Հայաստանն» ընդդիմադիր ուժերին կոչ է անում միմյանց չթիրախավորել․ Սոնա Աղեկյան (տեսանյութ) Ըստ հայտնի ռուս վերլուծաբան Ցարյովի՝ Ալիևը աջակցում է Էրդողանի «Մեծ Թուրանի» գաղափարի կյանքի կոչմանը Պատերազմ Արցախում
Թուրքի պահած իշխանություն ՔՊ-ում տագնապ է հայտարարված (տեսանյութ) «Սա պարզապես Ռուբեն Վարդանյանի և մյուս հայ բանտարկյալների դատավարություն չէ. սա նման է դատավճռի հայ ժողովրդի դեմ՝ որպես ամբողջություն».Վարդանյանի ընտանիքի հայտարարությունը Իշխանությունը հատեց ևս մեկ կարմիր գիծ, հաջորդը լինելու է յուրաքանչյուր քաղաքացու կյանքն ու ընտանիքը, ինչքա՞ն կարող ենք հանդուժել. Վազգեն Մանուկյան Գյումրիում Միքայել սրբազանին դիմավորեցին կարոտով ու ջերմությամբ Համայնքային տարածքը վերածվել է հանրային զուգարանի (տեսանյութ) Ավինյանենց առանձնատան փողոցի ասֆալտն աղը չի «ուտում»․ փոս չկա (տեսանյութ) Ռուբեն Ռուբինյանը խառնվել է իրար Փետրվարի 15-ին Ալիևը պայթեցրեց Նիկոլի ամենամեծ սուտը․ Երվանդ Բոզոյան (տեսանյութ) «Մայր Հայաստանի» արդյունավետ աշխատանքը Երևանում արդեն երկրորդ տարին արժանանում է մեր քաղաքացիների բարձր գնահատականին Ո՞ւր է մսխված 5 միլիարդ 54 միլիոն 312 հազար 800 դրամը (տեսանյութ) «Առաջարկ Հայաստանին» նախաձեռնությունը ներկայացնում է․ մեգանախագծեր Հայաստանի համար Բացի թուրքից, բոլորը ձեզ համար թշնամի՞ են Դատախազությունում տեղի են ունեցել կադրային փոփոխություններ Չարչյանի և Նալբանդյանի աշխատասենյակները խուզարկելու որոշումները բողոքարկվել են. փաստաբանը մանրամասներ է հայտնում Մոսկվայի և Բաքվի միջև չերևացող «սառը պատերզմը» շարունակվում է. ինչ՞ սպասել դրա արդյունքում Օդի ջերմաստիճանը կբարձրանա, ապա կնվազի. սպասվում են տեղումներ Բաքվի դատարանը Ռուբեն Վարդանյանին դատապարտեց 20 տարվա ազատազրկման Երբ նման հայտարարություններ անում է վարչապետը, դա արդեն հակաժողովրդավարական հրահանգ ու ցուցում է. «Փաստ» Ինչո՞ւ Հայաստանը չմասնակցեց Մյունխեն-2026-ի կոնֆերանսին, և Փաշինյանի ո՞ր խաբեությունը բացահայտեց Ալիևը ՔՊ–ում վերջապես գտան Հռիփսիմե Հունանյանի փոխարինողին ԱԺ նախագահի պաշտոնի համար պայքարող ՔՊ–ականների թիվն ավելանում է «Ամեն գնով գտի էդ ներքին կռիսներին ու դեմոնստրատիվ ցույց տուր տեղները». Աննա Հակոբյանը՝ Փաշինյանին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հրաժարվել է ցուցմունք տալ ՔՊ-ի 50 ընտրյալները՝ նոր քննության առաջ. ներքին պայքարը թեժանում է Մեր կապը էս լեռան հետ անբացատրելի է, ուրիշ ու ուժեղ. Լևոն Քոչարյան «Հայրենիք» կուսակցությունը շարունակում է ընդլայնել իր ներկայությունը մարզերում Մերժում ենք Վահագն Խաչատուրյանի հետ Աթենքում հանդիպումները․ ՀՅԴ Հունաստանի Կենտրոնական կոմիտե Մխիթարյանի դիրքորոշումն անփոփոխ է. միայն ակումբային ելույթներ Ալեն Սիմոնյանի աղմկահարույց հայտարարությունները անհապաղ իրավական գնահատական են պահանջում․ ընդդիմադիր պատգամավոր
Չարչյանի և Նալբանդյանի աշխատասենյակները խուզարկելու որոշումները բողոքարկվել են. փաստաբանը մանրամասներ է հայտնում
Փաստաբան Էրիկ Ալեքսանյանը գրել է.
Օրեր առաջ Դատարանի ոչ իրավաչափ որոշումներով «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի տնօրեն պրոֆեսոր Արմեն Չարչյանի եւ բուժական գծով տնօրենի տեղակալ Տիգրան Նալբանդյանի աշխատասենյակներում կատարվել են խուզարկություններ։
Հիշատակված որոշումները վերաքննության կարգով բողոքարկվել են։
Դատարանը որոշումներ կայացնելիս հաշվի չի ի թիվս այլնի հետեւյալ կարեւոր երկու հանգամանքներ.
1. ֆորմալ - իրավաբանական իմաստով Արմեն Չարչյանը թեև հանդիսանում է «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի տնօրենը, իսկ Տիգրան Նալբանդյանը տնռրենի տեղակալ, սակայն բովանդակային առումով վերջիններս մասնագիտությամբ բժիշկ են և իրենց աշխատասենյակում բացի տնօրինչական գործառույթներից իրականացնում են նաև բուն բժշկությանն առնչվող գործունեություն, այն է՝ հաճախորդների, հիվանդների ընդունելություն, խորհրդատվություն, վիզուալ նախնական զննում, բժշկական փաստաթղթերի ուսումնասիրում, բուժման նշանակում և այլ մասնագիտական գործառույթներ, որոնք հավասարազոր են «Իզմիրլյան» ԲԿ-ում աշխատող մնացյալ բուժանձնակազմի գործառույթներին։
Իսկ Դատարանն իր որոշումներում չի անդրադարձել նշված հանգամանքին, և չի պատճառաբանել, թե ինչու պետք է Արմեն Չարչյանի որպես ֆորմալ-իրավաբանական իմաստով «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի տնօրենի, եւ Տիգրան Նալբանդյանի որպես ֆորմալ-իրավաբանական իմաստով «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի տնօրենի տեղակալի, իսկ բովանդակային իմաստով բժշկի աշխատասենյակներում պահվեն հաշվապահական, վճարահաշվարկային փաստաթղթեր կամ այլ նյութեր, որոնք կրկին վերաբերում են նշված նախորդ փաստաթղթերի բնույթին, այն դեպքում, երբ, ինչպես արդեն պարզ դարձավ Արմեն Չարչյանը եւ Տիգրան Նալբանդյանը դե յուրե հանդսիսանում են «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի տնօրեն ու տնօրենի տեղակալ, սակայն վերջիններս բովանդակային գործառույթային իմաստով հանդիսանում են բժիշկներ։
2. «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի տնօրեն Արմեն Չարչյանի եւ տնօրենի տեղակալ Տիգրան Նալբանդյանի աշխատասենյակներում կատարված խուզարկությամբ խախտվել է նաև բժշկական գաղտնիք պարունակող տեղեկատվության հրապարակման անթույլատրելիության սկզբունքը, քանի որ խուզարկության թույլտվության մասին միջնորդությունները վերաբերվել են մասնագիտությամբ բժիշկների աշխատասենյակների խուզարկությանը, իսկ ստորադաս ատյանն ըստ էության չի նշել, թե արդյոք հաղթահարվել են բժշկների աշխատասենյակներում խուզարկություն կատարելու վերաբերյալ սահմանափակումները։
Առաջին ատյանի դատարանը թեև իր որոշմամբ ընդգծել է այն առարկաների սահմանը, որոնք վարույթն իրականացնող մարմինը կարող է խուզարկության արդյունքում հայտնաբերել և վերցնել, սակայն Առաջին ատյանի դատարանը սույն պայմաններում ևս հաշվի չի առել, որ խուզարկությունը կատարվելու է ոչ միայն «Իզմիրլյան» ԲԿ-ի տնօրենի եւ տնօրենի տեղակալի գործառույթ ունեցող անձանց աշխատասենյակներում, այլև այնպիսի անձանց աշխատասենյակներում, ովքեր առավելապես օժտված են մասնագիտական պարտականություններով և առաքելությամբ, որտեղ՝ ողջմտության կանխավարկածի սահմաններում, նույնիսկ հիմնավոր կասկածից վեր ենթադրության մակարդակում, բարձր հավանականությամբ կարող են լինել պացիենտների առողջական վիճակի կամ բժշկական օգնություն և սպասարկում ստանալու վերաբերյալ տեղեկություններ, որոնք՝ անկասկած, «Բնակչության բժշկական օգնության եվ սպասարկման մասին» ՀՀ օրենքի 1-ին մասի 14-րդ կետի իմաստով հանդիսանում են բժշկական գաղտնիք։
Ավելին՝ քրեադատավարական օրենսդրության իմաստով, բժշկական գաղտնիք կազմով տեղեկատվությունը, բացառապես դաատարանի սանկցիավորմամբ ստացվող և օգտագործվող տեղեկատվություն է, այսինքն՝ օրենսդրի բժշկական գաղտնիք կազմող տեղեկատվության բացահայտման անթույլատրելիության տրամաբանությունից կարելի է հաստատապես պնդել, որ նույնիսկ առանց դրանց օգտագործման հնրավարության, այնդպիսի տեղեկատվությունը վարույթ իրականացնող մարմնին հասու դառնալը, կոպտորեն ոտնահարում է բազմաթիվ պացիենտների անձնական կյանքի և անձռմխելիության կոնվենցիոնալ և սահմանադրական իրավունքները։
Այլ կերպ՝ ենթադրյալ հանցավոր դեպքի վերաբերյալ տեղեկատվության առկայության պայմաններում, որոնք կարող են վերաբերել մեկ կամ մի քանի անձանց, սահմանափակվում են բազմաթիվ պացիենտների հիմնարար իրավունքները, որը ակնհայտորեն խախտում է հանրային և մասնավոր շահերի միջև առկա հավասարկշռությունը և լայն իմաստով չի բխում արդարադատության սպասարկման շահերից։ Մասնավորեցնելով նշածը, հարկ է արձանագրել, որ խուզարկությամբ բժիշկներ Արմեն Չարչյանի եւ Տիգրան Նալբանդյանի աշխատասենյակներից վերցվել են նաև վերջիններիս աշխատանքային համակարգիչները որոնց մեջ պարունակում է բազմաթիվ անձանց բժշկական գաղտնիք պարունակող տեղեկությունները։ Թեև պարզագույն է, որ դրանք քննության համար հետաքրքրություն չկազմող տեղեկություններ են և չեն կարող կցվել քրեական վարույթին, սական անհերքելի է, որ մինչ քննիչի կողմից դրանց վարույթի շրջանակներում օգտագործման հարցը լուծելը, վերջինս պետք է այն բովանդակային ուսումնասիրում իրականացնի, ինչն էլ հենց կվտանգի բժշկական գաղտնիքը ստանալու անթույլատրելիության սկզբունքը։
Այսինքն Դատարանը նույնիսկ չի կանխատեսել թե ինչպես պետք է տարանջատի բժշկական գաղտնիք պարունակող տվյալը՝ գործի համար նշանակություն ունեցող տվյալից, եւ թույլտվություն տալով փաստացի վտանգել է բժշկական գաղտնիկը հրապարակելու անթույլատրելիության սկզբունքը։