Հայաստանը դրել են աշխարհաքաղաքական հակադրությունների զոհասեղանին, մեր երկիրը դարձրել են խոշորների բախման թատերաբեմ․ Դերենիկ Մալխասյան (տեսանյութ) Սուտն ու կեղծիքը դարձել են այս իշխանության այցեքարտերը․ Արեգնազ Մանուկյան (տեսանյութ) Եկել է քաղաքացու կողմից Նիկոլ Փաշինյանին իր կաբինետից դուրս վռնդելու ժամանակը. Մանուկ Սուքիասյան (տեսանյութ)
Ըստ ամերիկյան Newsweek-ի՝ Փաշինյանը Հայաստանը դարձնում է Արևմուտքի «մանրադրամն»՝ ընդեմ Ռուսաստանի, ինչն օգուտ է Ադրբեջանին և Թուրքիային Ըստ թուրքական Medya Günlüğü-ի՝ Հայաստանում և Ադրբեջանում Թրամփը փորձում է ձեռնոց նետել Ռուսաստանին, սակայն ԱՄՆ-ի հաջողության շանսերը մեծ չեն «Մայր Հայաստանն» ընդդիմադիր ուժերին կոչ է անում միմյանց չթիրախավորել․ Սոնա Աղեկյան (տեսանյութ) Ըստ հայտնի ռուս վերլուծաբան Ցարյովի՝ Ալիևը աջակցում է Էրդողանի «Մեծ Թուրանի» գաղափարի կյանքի կոչմանը «Մայր Հայաստանն» ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու է ԲՀԿ-ի հետ միասնաբար՝ «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրով (տեսանյութ) «Մայր Հայաստան» կուսակցության համաժողովը (տեսանյութ) Հայաստանում կան աշխատավարձ ստացող աշխատող աղքատներ․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Ամենայն Հայոց Հայրապետի նկատմամբ այս գործողություններն անհիմն են ու անօրինական և կրում են ընդգծված քաղաքական բնույթ. Մայր Աթոռ Պատրաստ եմ անգամ բանտում նահատակվել, բայց չարի օրակարգը չեմ ընդունի․ Վեհափառ Ամոթի գործողություն. Փաշինյանի ու ՔՊ-ի դատախազությունը քրեական հետապնդում է հարուցել Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ Պատերազմ Արցախում
Ըստ ամերիկյան Newsweek-ի՝ Փաշինյանը Հայաստանը դարձնում է Արևմուտքի «մանրադրամն»՝ ընդեմ Ռուսաստանի, ինչն օգուտ է Ադրբեջանին և Թուրքիային Արցախի հայաթափումից հետո ՀՀ կողմից սառեցվել են Արցախի անունով բացված բոլոր բանկային հաշիվները. տեղեկատվական շտաբ Հարսանիքից երեք ամիս անց՝ տղամարդը տեսանյութում նկատել է, որ իր կինը ձեռքը դրել է ուրիշ տղամարդու ուսին. ինչն էլ դարձել է վեճի պատճառ Կաթողիկոսին մեղադրանք առաջադրելը եղել է ուղիղ Փաշինյանի ցուցումով. ՔԻՀԿ Ըստ թուրքական Medya Günlüğü-ի՝ Հայաստանում և Ադրբեջանում Թրամփը փորձում է ձեռնոց նետել Ռուսաստանին, սակայն ԱՄՆ-ի հաջողության շանսերը մեծ չեն «Մայր Հայաստան»-ի նպատակն իշխանափոխությունն է և հանրային լայն համախմբման միջոցով նոր, ազգային իշխանության ձևավորումը (տեսանյութ) «Մայր Հայաստանն» ընդդիմադիր ուժերին կոչ է անում միմյանց չթիրախավորել․ Սոնա Աղեկյան (տեսանյութ) Սա այն հարցն է, որը չպետք է անարձագանք մնա իրավական տիրույթում Արշակ Սրբազանն առնչություն չունի տեսագրությունների բովանդակության հետ. միջազգային փորձաքննությունների արդյունքները Ըստ հայտնի ռուս վերլուծաբան Ցարյովի՝ Ալիևը աջակցում է Էրդողանի «Մեծ Թուրանի» գաղափարի կյանքի կոչմանը Մեզնից խլում են հայոց պատմությունը, մշակույթը, կրոնը․ Սամվել Հարոյան (տեսանյութ) Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը «Իզմիրլյան» ԲԿ-ից դուրս կգրվի վաղը Հայաստանը դրել են աշխարհաքաղաքական հակադրությունների զոհասեղանին, մեր երկիրը դարձրել են խոշորների բախման թատերաբեմ․ Դերենիկ Մալխասյան (տեսանյութ) Դռները բացե´ք, գարուն է գալիս. Գագիկ Սուրենյան Սուտն ու կեղծիքը դարձել են այս իշխանության այցեքարտերը․ Արեգնազ Մանուկյան (տեսանյութ) Եկել է քաղաքացու կողմից Նիկոլ Փաշինյանին իր կաբինետից դուրս վռնդելու ժամանակը. Մանուկ Սուքիասյան (տեսանյութ) «Մայր Հայաստանն» ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու է ԲՀԿ-ի հետ միասնաբար՝ «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրով (տեսանյութ) Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ կայացված մեղադրական դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ Ո՛չ ոք Նիկոլ Փաշինյանին մանդատ չի տվել թաթախվելու կրոնական հարցերի մեջ . Նոր ուժ «Կենտրոն TV»-ի ռեպորտաժը՝ «Մայր Հայաստան»-ի համաժողովի մասին (տեսանյութ) Այսօր Արցախն է «փակված», վաղը Հայաստանի դուռն էլ կփակվի. Փաշինյանն ու Ալիևը պետք է դադարեցնեն Եկեղեցու հետապնդումը. Էրիխ Վոնտոբել և Ջոն Այբներ Մայր Աթոռը 700 տարի է Հայաստանում է և հավիտենաբար լինելու է Հայաստանում, եթե նույնիսկ ոմանց պատճառով ՀՀ-ն չլինի. Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյան «Մայր Հայաստան» կուսակցության համաժողովը (տեսանյութ) Առաջարկում եմ Փաշինյանին ու Ավինյանին հաշվել Երևանի փողոցների փոսերը (տեսանյութ) Փաշինյան Նիկոլը նոր խառնակչություն է մոգոնել Փաշինյան Նիկոլը չունի որևէ բարոյական ու իրավական կարմիր գիծ Արսեն Թորոսյանը Ծաղկաձորում առանձնատուն է կառուցել (տեսանյութ) Հայաստանում կան աշխատավարձ ստացող աշխատող աղքատներ․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Ամենայն Հայոց Հայրապետի նկատմամբ այս գործողություններն անհիմն են ու անօրինական և կրում են ընդգծված քաղաքական բնույթ. Մայր Աթոռ Վեհափառին ոչ քրեական գործերով ու ոչ էլ հնարավոր կալանքով չե՛ք վախեցնի. Շարմազանով
Միացյալ Նահանգները սկսել է Կովկասում նոր ծրագիր իրականացնել՝ տարածաշրջանում ռուսական ազդեցությանը հակազդելու համար, գրում է Medya Günlüğü-ն: Սակայն, այս պարբերականի  թուրք վերլուծաբան Այդին Սեզերը  կարծում է, որ հաջողության հավանականությունը փոքր է: Միացյալ Նահանգները չի կարողանա ձեռք բերել և՛ Ադրբեջանը, և՛ Հայաստանը՝ առանց կորցնելու Թուրքիան:
Այնուամենայնիվ, Ջ.Դ. Վենսի 2026 թվականի փետրվարին Հայաստանում և Ադրբեջանում ունեցած շփումները «խաղային» քայլ էին, որը համատեղում էր այս երկու սահմանումները, անցնում էր խորհրդանշական սահմաններից և կենտրոնանում կոնկրետ պարտավորությունների վրա: Այս այցով Վաշինգտոնը մեկնարկեց Հարավային Կովկասում ռուսական գերիշխանության դեմ իր ամենամեծ մասշտաբի մեղմ ուժի գործողությունը: Սա հասկանալու բանալիները պետք է փնտրել ոչ թե դիվանագիտական ​​քաղաքավարության, այլ ստորագրված միջուկային համաձայնագրերի, տվյալների կենտրոնների նախագծերի և TRIPP անունով հայտնի նոր տրանսպորտային միջանցքի մեջ:
Ամերիկյան «փոքր մոդուլային ռեակտորները» (ՓՄՌ), որոնք նախատեսված են Մեծամորի ատոմակայանին փոխարինելու համար, ներկայացնում են ռազմավարական պարտավորություն, որը, եթե կյանքի կոչվի, ապա  Հայաստանը կկապվի ԱՄՆ-ի հետ երկար տարիների ընթացքում, նշում է վերլուծաբանը։
Սակայն այն փաստը, որ Վենսը գրեթե անմիջապես ջնջեց իր գրառումը Երևանում «Ցեղասպանության հուշարձանի» մասին, ևս մեկ անգամ հիշեցրեց մեզ, թե որքան անկայուն է Վաշինգտոնի հայտնի փխրուն հավասարակշռության գործողությունը՝ «գրավել  Հայաստանը՝ առանց կորցնելու Թուրքիան», նշում է Այդին Սեզերը  ։
Վենսի Բաքվի շփումները ցույց տվեցին  Միացյալ Նահանգների մտադրությունը՝ Ադրբեջանը դիրքավորելու ոչ միայն որպես «էներգետիկ կենտրոն», այլև որպես տեխնոլոգիական և ռազմական առաջապահ կետ տարածաշրջանում:
Երկրորդ՝ թվային աշխարհաքաղաքականություն։ Ադրբեջանում ստեղծվելիք արհեստական ​​բանականության տվյալների կենտրոնները ցույց են տալիս Վաշինգտոնի ցանկությունը՝ տարածաշրջանը թվային ցանցի միջոցով կապելու։
ԱՄՆ-ն փլեյմեյքե՞ր  է,  թե ռիսկային գործընկեր
Սակայն այս նոր ռազմավարությունը, որը կենտրոնացած է «փափուկ ուժի» վրա, բախվելու է  լուրջ խոչընդոտների: Ռուսաստանի արձագանքը իր բակում այս միջուկային և ռազմական գործունեությանը կարող է անկայունության նոր ալիք առաջացնել Փաշինյանի վարչակազմի համար: Մյուս կողմից, ինչպես ցույց է տալիս «ջնջված թվիթ»-ի միջադեպը, ԱՄՆ-ի յուրաքանչյուր քայլ տարածաշրջանում անխուսափելիորեն կբախվի Անկարայի և Բաքվի զգայուն մտահոգություններին, նշում է թուրք վերլուծաբանը:
Վերջում ամփոփելով իր վերլուծությունը, թուրք վերլուծաբան Այդին Սեզերը  արձանագրում է հետևյալը. Վաշինգտոնը Կովկասի համար նոր խաղային պլան է մշակել։
Այլ հարց է, որ երբ հայերի մասին նման բան  են մտածում, դա արդեն մեզ համար մեծ խայտառակություն է: