Քարոզչական պաստառները պոկելու, պատռելու կամ դրանց վրա գրառումներ կատարելու արձանագրում
ՊԶՄԿ գործադիր տնօրեն՝ Գոհար Մելոյանը ( Gohar Meloyan )
Պառլամենտարիզմի զարգացման միջազգային կենտրոնի հետ համատեղ «Հայաքվե» դիտորդական առաքելությունը արձանագրել են Գյումրու ՏԻՄ ընտրույթունների նախօրեին ընդդիմադիր թեկնածուների դեմ ուղղված հակաքարոզչության նպատակաուղղված դրսևորումներ:
Մեր կողմից նկատենք, որ դա արդյունաբերական մասշտաբներով իրականացված հակաքարոզչական գործունեություն է, որի համար ծախսվել են ահռելի միջոցներ, իրականացվել է ընդդիմադիր թեկնարուների նկարներով մեծ թվով պաստառների տպագրություն և իրականացվել դրանց տարածումը: Նման մի դրսևորում, ի դեպ, արձանագրվել է 2021թ. ԱԺ արտահերթ ընտրությունների նախօրեին: Պարզից էլ պարզ է, թե հատկապես ով է դա արել: Եթե անգամ փորձեն չքմեղանազ ու ասել, թե փաշինյանական իշխանությունը այդ ողորմելի դրսևորման հետ կապ չունի, միևնույն է, տեղի ունեցածը իշխանության ու իրավապահ համակարգի թողտվության հետևանք է:
Ինչևէ:
ՊԶՄԿ-ն ու «Հայաքվե» դիտորդական առաքելությունը մասնավորապես նշում են. «ՀՀ ընտրական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքի համաձայն՝ արգելվում են քարոզչական պաստառները, քարոզչական տպագիր և այլ նյութերը պոկելը, պատռելը, դրանց վրա գրառումներ կատարելը կամ որևէ այլ եղանակով վնասելը:
Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենսգիրքը պատասխանատվություն է նախատեսում.
Նախընտրական քարոզչության իրականացման համար օրենքով նախատեսված ժամանակահատվածում քարոզչական տպագիր նյութի պատվիրատուի, տպագրող կազմակերպության և տպաքանակի վերաբերյալ տեղեկություններ չպարունակող քարոզչական տպագիր նյութեր տարածելու համար՝ 100000-ից 500000 դրամի չափով։
Նախընտրական կամ հանրաքվեի քարոզչության իրականացման համար օրենքով նախատեսված ժամանակահատվածում քարոզչական պաստառներ փակցնելու համար առանձնացված տեղերում փակցված քարոզչական պաստառները դիտավորյալ պոկելը, պատռելը կամ դրանց վրա գրառումներ կատարելու համար՝ 50000-իգ 100000 դրամի չափով»։
Մասնավորապես, Գյումրու Ալեք Մանուկյան փողոցում այդ հակաքարոզչական պաստառների տարածման փաստն արձանագրված է, լուսանկարները կան: Մենք դրանք հիմա չենք հրապարակում՝ այդ ճղճիմությունը չտարածելու նկատառումներով: