ՔՊ-ական «դեսանտը» Երևանից ու մարզերից եկել էր Գյումրի՝ իրենց Սարիկին օգնելու.
Փաշինյանի ՔՊ-ն այսօր երեկոյան Գյումրիում նախընտրական հավաք էր նախաձեռնել՝ «իրենց Սարիկին» աջակցելու, իրականում՝ Գյումրիում, ապա նաև՝ երկրում իշխանությունից կառչած մնալու համար: Եթե երեկ ոստիկանական ու ռեպրեսիվ ուժերով հարձակվել էին ընդդիմադիր թեկնածուների, այդ թվում՝ «Մայր Հայաստանի» նախընտարական շտաբի վրա, ապա այսօր «դեսանտ» են իջեցրել Գյումրիում:
Միևնույն է, ՔՊ-ի հավաքը խայտառակ սակավամարդ էր, ինչն, ի դեպ, լրիվ օրինաչափ է: Ու դա այն դեպքում, երբ ըստ լուրերի, մերձակա գյուղերից, անգամ Երևանից վարչական աշխատողների էին բերել: Դեռ չենք խոսում Գյումրիում վարչական ռեսուրսներով մարդկանց ներգրավման ջանքերի մասին:
Հատկանշական է, որ քարոզարշավի ընթացքում անընդհատ «երևանից եկածների» մասին թեզերով մրցակիցների, ընդդիմադիրների դեմ հակաքարոզչություն իրականացրած ՔՊ ներկայացուցիչները անթաքույց լարվում էին, երբ նույն իրենց հակաքարոզչական «թեզն» իրենց էին ուղղում լրագրողները:
Ինչ-ինչ, բայց բարձրախոսը ձեռքին Գյումրու փողոցները չափչփող «երդվյալ» ՔՊ-ական, հանրության կողմից ջերմորեն սիրված պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանով տեսարանը էպիքական էր, հետագայում, երբևէ նկարահանվելիք ֆիլմի արժանի: