Գյումրիում ընդդիմությունը հաղթեց` ցույց տալով Փաշինյանին, որ նա և իր թիմը մսխել են հայ ժողովրդի վստահությունը. Նաիրի Սարգսյան Ադրբեջանում Գերմասնիայի դեսպանին խիստ բողոքի նոտա են հայտնել Գերմանիայի նախագահի կողմից Արցախի դրոշի հրապարակման համար Կրակոցները սովորականից շատ են եղել. Խնածախ համայնքի նախկին ղեկավար Վիլեն Գաբրիելյանը օյաղանալուց հետո չխոսկան է դարձել Եթե լինեին իրապես արդար ընտրություններ, Սարիկ Մինասյանը 10 տոկոսից ավել էլ չէր հավաքի․ Սամվել Հակոբյան (տեսանյութ) ՔՊ-ին միացրել են արհեստական շնչառության ապարատին․ «Կարճ ասած» «Մայր Հայաստանը» շատ կարճ ժամանակահատվածում ձեռք բերեց մեր քաղաքացիների վստահությունը «Գյումրու ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին». Գոհար Մելոյան Մարտուն Գրիգորյան. ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու «Գյումրու ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին». Գոհար Մելոյան «Մայր Հայաստանի» նպատակը ՔՊ-ին իշխանազրկելն է․ Կարեն Սիմոնյան (տեսանյութ) Թեժ իրավիճակ` Ազգային ժողովում. անհետ կորածների ծնողները գոռգոռում են (տեսանյութ) Ընդդիմությունն անհրաժեշտաբար պետք է միավորվի․ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյան Նիկոլի հետ՝ իրականում դեմ, կարելի է գնալ ընտրությունների ու հաղթել. Տիգրան Քոչարյան Վարդան Ղուկասյանը սպասում է Մարտուն Գրիգորյանի հայտարարությանը ԿԸՀ-ն ամփոփել է Գյումրու բոլոր տեղամասերի արդյունքները Արտակարգ դեպք՝ Երևանում․ կապված վիճակում հայտնաբերվել է տղամարդու մարմին Փաշինյանն ստիպված էր ընդունել իր ու ՔՊ-ի պարտությունը Որ ուժը քանի մանդատ կստանա. նախնական պատկերը՝ Գյումրիում ՈՒՂԻՂ. Արցախցիների բողոքի ակցիան` Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մոտ Թրքաֆաշիստները, օգտագործելով բոլոր հնարավոր ռեսուրսները 1/3-ից ավելի ձայն չեն կարողանում վերցնել. Կարեն Քոչարյան Միասնական ու ճիշտ պահվածքի դեպքում, հավատացեք, այս իշխանությունների օրերը հաշված են. Ռուբեն Հակոբյան Ադրբեջանի զինուժը կրակ է բացել Խնածախի ուղղությամբ. վնասվել է բնակելի տուն «Մայր Հայաստանի» Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Կարեն Սիմոնյանի խոսքը՝ գյումրեցիներին (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չվերցրեց ձայների մեծամասնությունը Հայաստանը չի պատրաստվում վճարել ՀԱՊԿ անդամավճարը Պատրաստ եմ առանց որևէ պաշտոնի հավակնելու քվեարկել առավելագույն ձայներ ստացած ընդդիմադիր թեկնածուի օգտին․ Ռուբեն Մխիթարյան ՔՊ֊ն պարտվեց Գյումրիում. ընդդիմությունը պետք է միավորվի․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չի անցնում, մնացածը կախված է ընդդիմադիր ուժերից ՔՊ-ն միայնակ չի կարող ընտրել քաղաքապետ. «Եվրադաշինքը» չի հաղթահարում անցողիկ շեմը. Վահե Սարգսյան
ՔՊ-ական «դեսանտը» Երևանից ու մարզերից եկել էր Գյումրի՝ իրենց Սարիկին օգնելու.
Փաշինյանի ՔՊ-ն այսօր երեկոյան Գյումրիում նախընտրական հավաք էր նախաձեռնել՝ «իրենց Սարիկին» աջակցելու, իրականում՝ Գյումրիում, ապա նաև՝ երկրում իշխանությունից կառչած մնալու համար: Եթե երեկ ոստիկանական ու ռեպրեսիվ ուժերով հարձակվել էին ընդդիմադիր թեկնածուների, այդ թվում՝ «Մայր Հայաստանի» նախընտարական շտաբի վրա, ապա այսօր «դեսանտ» են իջեցրել Գյումրիում:
Միևնույն է, ՔՊ-ի հավաքը խայտառակ սակավամարդ էր, ինչն, ի դեպ, լրիվ օրինաչափ է: Ու դա այն դեպքում, երբ ըստ լուրերի, մերձակա գյուղերից, անգամ Երևանից վարչական աշխատողների էին բերել: Դեռ չենք խոսում Գյումրիում վարչական ռեսուրսներով մարդկանց ներգրավման ջանքերի մասին:
Հատկանշական է, որ քարոզարշավի ընթացքում անընդհատ «երևանից եկածների» մասին թեզերով մրցակիցների, ընդդիմադիրների դեմ հակաքարոզչություն իրականացրած ՔՊ ներկայացուցիչները անթաքույց լարվում էին, երբ նույն իրենց հակաքարոզչական «թեզն» իրենց էին ուղղում լրագրողները:
Ինչ-ինչ, բայց բարձրախոսը ձեռքին Գյումրու փողոցները չափչփող «երդվյալ» ՔՊ-ական, հանրության կողմից ջերմորեն սիրված պատգամավոր Վահագն Ալեքսանյանով տեսարանը էպիքական էր, հետագայում, երբևէ նկարահանվելիք ֆիլմի արժանի: