Գյումրիում ընդդիմությունը հաղթեց` ցույց տալով Փաշինյանին, որ նա և իր թիմը մսխել են հայ ժողովրդի վստահությունը. Նաիրի Սարգսյան Ադրբեջանում Գերմասնիայի դեսպանին խիստ բողոքի նոտա են հայտնել Գերմանիայի նախագահի կողմից Արցախի դրոշի հրապարակման համար Կրակոցները սովորականից շատ են եղել. Խնածախ համայնքի նախկին ղեկավար Վիլեն Գաբրիելյանը օյաղանալուց հետո չխոսկան է դարձել Եթե լինեին իրապես արդար ընտրություններ, Սարիկ Մինասյանը 10 տոկոսից ավել էլ չէր հավաքի․ Սամվել Հակոբյան (տեսանյութ) ՔՊ-ին միացրել են արհեստական շնչառության ապարատին․ «Կարճ ասած» «Մայր Հայաստանը» շատ կարճ ժամանակահատվածում ձեռք բերեց մեր քաղաքացիների վստահությունը «Գյումրու ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին». Գոհար Մելոյան Մարտուն Գրիգորյան. ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու «Գյումրու ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին». Գոհար Մելոյան «Մայր Հայաստանի» նպատակը ՔՊ-ին իշխանազրկելն է․ Կարեն Սիմոնյան (տեսանյութ) Թեժ իրավիճակ` Ազգային ժողովում. անհետ կորածների ծնողները գոռգոռում են (տեսանյութ) Ընդդիմությունն անհրաժեշտաբար պետք է միավորվի․ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյան Նիկոլի հետ՝ իրականում դեմ, կարելի է գնալ ընտրությունների ու հաղթել. Տիգրան Քոչարյան Վարդան Ղուկասյանը սպասում է Մարտուն Գրիգորյանի հայտարարությանը ԿԸՀ-ն ամփոփել է Գյումրու բոլոր տեղամասերի արդյունքները Արտակարգ դեպք՝ Երևանում․ կապված վիճակում հայտնաբերվել է տղամարդու մարմին Փաշինյանն ստիպված էր ընդունել իր ու ՔՊ-ի պարտությունը Որ ուժը քանի մանդատ կստանա. նախնական պատկերը՝ Գյումրիում ՈՒՂԻՂ. Արցախցիների բողոքի ակցիան` Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մոտ Թրքաֆաշիստները, օգտագործելով բոլոր հնարավոր ռեսուրսները 1/3-ից ավելի ձայն չեն կարողանում վերցնել. Կարեն Քոչարյան Միասնական ու ճիշտ պահվածքի դեպքում, հավատացեք, այս իշխանությունների օրերը հաշված են. Ռուբեն Հակոբյան Ադրբեջանի զինուժը կրակ է բացել Խնածախի ուղղությամբ. վնասվել է բնակելի տուն «Մայր Հայաստանի» Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Կարեն Սիմոնյանի խոսքը՝ գյումրեցիներին (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չվերցրեց ձայների մեծամասնությունը Հայաստանը չի պատրաստվում վճարել ՀԱՊԿ անդամավճարը Պատրաստ եմ առանց որևէ պաշտոնի հավակնելու քվեարկել առավելագույն ձայներ ստացած ընդդիմադիր թեկնածուի օգտին․ Ռուբեն Մխիթարյան ՔՊ֊ն պարտվեց Գյումրիում. ընդդիմությունը պետք է միավորվի․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չի անցնում, մնացածը կախված է ընդդիմադիր ուժերից ՔՊ-ն միայնակ չի կարող ընտրել քաղաքապետ. «Եվրադաշինքը» չի հաղթահարում անցողիկ շեմը. Վահե Սարգսյան
Կոչ գյումրեցի ընտրողներին՝ նրանց, ովքեր ինձ ճանաչում, հարգում և վստահում են. Վահան Թումասյան
«Շիրակ կենտրոն» ՀԿ նախագահ Վահան Թումասյանի կոչը.
«Մեծարգո բարեկամներ, ինչպես արդեն գիտենք առաջիկա կիրակի օրը՝ մարտի 30-ին, Գյումրիում կայանալու են ՏԻՄ արտահերթ ընտրությունները։ Եվ Գյումրու ավագանու առաջիկա ընտրություններին, որպես ավագանու անդամի թեկնածու առաջադրվել է Դերենիկ Մալխասյանը՝ ընդգրկվելով «Մայր Հայաստան» դաշինքի ցուցակի երկրորդ համարում։
Նրա մասնակցությունը ես չեմ դիտարկում լոկ քաղաքական քայլ։ Հիմա չեմ ուզում խոսել նրա՝ բառիս բուն իմաստով, անբասիր կենսագրությունից, քանզի նրա գործունեությունը, որպես լրագրող, մեկնաբան, հրապարակախոս և հետազոտող, առնվազն վերջին 20 տարիներին եղել է բոլորիս աչքի առաջ։
Առհասարակ, ընտրվելով ավագանու անդամ, նա լինելու է քաղաքի կառավարման բարձրագույն մարմնում մեր քաղաքի պատմամշակութային ժառանգության պահպանման համար ամենակարևոր անձերից մեկը։ Նրա ավագանի դառնալու համար պետք է շահագրգռված լինի յուրաքանչյուր գյումրեցի, ում համար, իհարկե, կարևոր են մեր քաղաքի անցյալը, ներկան ու ապագան։ Գյումրի-Ալեքսանդրապոլ-Լենինականի անցյալի, առնվազն վերջին 150 տարիներին տեղի ունեցած ուրախ և տխուր իրադարձությունների, հաջողությունների և անհաջողությունների, ձեռքբերումների և դրանց հեղինակների, այդ ամենը մեր ժամանակների հետ համեմատական վերլուծությունների, ամենածավալուն աշխատանք կատարած անձնավորությունն է։
Դերենիկը տարիներ շարունակ հսկայածավալ աշխատանքի արդյունքն ու պտուղները՝ ամբողջը, անմնացորդ հանրության սեփականությունն է դարձնում, գրեթե ամենօրյա ռեժիմով։
Այս ընտրություններին Դերենիկը իր մասնակցությամբ լրիվ այլ որակ հաղորդեց, համոզված եմ նույն կերպ կլինի ավագանու անդամ դառնալու պարագայում։ Դերենիկը հանուն մեր քաղաքի ժառանգության, պատմամշակութային հուշարձանների և պատմության պահպանման ու ապագա սերունդներին փոխանցման գործի անմնացորդ նվիրյալն է։
Հանուն մեր սիրելի քաղաքի, այդ ամենը ինչ նա արել և անում է Հայաստանի և օտար արխիվներում, գրասեղանի առաջ՝ անքուն գիշերներ լուսացնելով, և այդ ամենը, մի օր պետք է այսպես ասած՝ միս և արյուն ստանար՝ իշխանության լծակների օգտագործմամբ։
Նույնիսկ համարձակվում եմ ասել, որ յուրաքանչյուրս պետք է ջանք ներդնենք, որ նա լինի ավագանու անդամ, որովհետև շատ հաճախ չէ, որ նրա նման կիրթ, ինտելեկտ, փորձ ու գիտելիքներ ունեցող անձնավորությունը համաձայնվում է դառնալ ավագանու անդամ։
Այո, համոզված եմ, նա հանուն մեր պատմական ժառանգության պահպանման, հանուն մեր ավանդույթների և մշակույթի պահպանման, հանուն բոլորիս սիրելի քաղաքի է դա անում, ուստի կրկին անգամ կոչ եմ անում ընտրությունների օրը գնալ տեղամասեր և քվեարկել «Մայր Հայաստան» դաշինքի օգտին, որի 2-րդ համարում է ընդգրկված Դերենիկ Մալխասյանը։
Հավատացեք, Դերենիկը մեր քաղաքին՝ ամբողջությամբ և ամենայն անկեղծությամբ է նվիրված»։