Ուղիղ․ Ով է հաղթում Գյումրիում․ կեղծիքներ և լարված իրավիճակ Կարեն Սիմոնյանն ընտանիքի հետ է գնացել քվեարկության (տեսանյութ) Քվեարկեցի հանուն Գյումրիում իշխանափոխության. Կարեն Սիմոնյան
Գյումրիում ՔՊ-ն չի անցնում, մնացածը կախված է ընդդիմադիր ուժերից Գյումրու հիմնական մասը հոսանքազրկել են. հայկական հակաժողովրդավարական «ավանդույթ» է Գյումրիում միջադեպ է տեղի ունեցել լրագրողների և ՔՊ-ական պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանի միջև (տեսանյութ) Նախնական արդյունքներ՝ Գյումրիից Գյումրիում սկսվել է ձայների հաշվարկը․ ուղիղ «ՔՊ-ն Նիկոլին ասել է՝ Գյումրիում «իզով թոզով» չերևա… պարտվում են»․ Թևանյան Ինչ իրավիճակ է այս պահին Գյումրիում․ ներկայացնում է Կարեն Սիմոնյանը (տեսանյութ) Կեղծ ընտրողների տվյալնե՞ր. 3264 հատ եռանիշ կոդ` Գյումրու ընտրատեղամասում Գյումրիում արձանագրված ընտրախախտումների ամփոփ անդրադարձ (լուսանկար, տեսանյութ) Լրագրողը հաղորդում է տվել. ի՞նչ է կատարվում Սարիկ Մինասյանի թաղամասում Պատերազմ Արցախում
Գյումրիում ՔՊ-ն չի անցնում, մնացածը կախված է ընդդիմադիր ուժերից ՔՊ-ն միայնակ չի կարող ընտրել քաղաքապետ. «Եվրադաշինքը» չի հաղթահարում անցողիկ շեմը. Վահե Սարգսյան Գյումրու հիմնական մասը հոսանքազրկել են. հայկական հակաժողովրդավարական «ավանդույթ» է Փարաքարում ՔՊ թեկնածուն պարտվեց Վալոդյա Գրիգորյանին Գյումրու ընտրությունների նախնական արդյունքները. թարմացվող Գյումրիում միջադեպ է տեղի ունեցել լրագրողների և ՔՊ-ական պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանի միջև (տեսանյութ) «Իրավապահների վարքագիծը ոչ միայն ապօրինի է, այլև ընդգծված քաղաքական»․ Փաստաբաններին թույլ չեն տվել այցելել Գյումրիում ձերբակալված 70-ն անց, 80-ն անց ու 90-ն անց կանանց «ՔՊ-ն պարտվում է Փարաքար համայնքի բոլոր 9 գյուղերում». Նաիրի Հոխիկյան Հայտնի են Գյումրիի թիվ 31/43 ընտրական տեղամասի արդյունքները. Առաջին տեղում Վարդան Ղուկասյանն է Նախնական արդյունքներ՝ Գյումրիից Գյումրու ավագանու ընտրություններին մասնակցել է ընտրողների 42.66%-ը, Փարաքարում՝ 54.97% Ուղիղ․ Ով է հաղթում Գյումրիում․ կեղծիքներ և լարված իրավիճակ Գյումրու 31/63 ընտրատեղամասում առաջատար է Վարդան Ղուկասյանը ՊՆ-ն հերքում է Ադրբեջանից տարածված տեղեկությունը Գյումրիում սկսվել է ձայների հաշվարկը․ ուղիղ «ՔՊ-ն Նիկոլին ասել է՝ Գյումրիում «իզով թոզով» չերևա… պարտվում են»․ Թևանյան Փաշինյանական ռեժիմի ռեպրեսիվ օրգանները տարեց կանանց «հետևից են ընկել» Ընտրախախտումները համատարած են, պատճառն իշխանության վախն է ՔՊ-ն 3264 ձայն կեղծել է. Վարդան Ղուկասյան Ինչ իրավիճակ է այս պահին Գյումրիում․ ներկայացնում է Կարեն Սիմոնյանը (տեսանյութ) Ինչպես են ՔՊ-ակաները փախչում ընտրատեղամասից (տեսանյութ) «Մեր աջակիցների մեքենաները կանգնեցնում, տանում են անհայտ ուղղությամբ». Մարտուն Գրիգորյան Կեղծ ընտրողների տվյալնե՞ր. 3264 հատ եռանիշ կոդ` Գյումրու ընտրատեղամասում Ժամը 17:00-ի դրությամբ՝ Գյումրու արտահերթ ընտրություններին մասնակցել է 39181 ընտրող «Փարաքարի 14/14 և 14/16 տեղամասերը հոսանքազրկված են»․ «ՀայաՔվե» ՔՊ-ի վստահված անձը հրաժարվում է ցույց տալ իր պահած թղթերը․ վեճ տեղամասում (տեսանյութ) Անահիտ Խալաթյանը ձերբակալվել է ՀԿԿ աշխատակիցների կողմից Գյումրիի 2 ընտրատեղամասերի հարակից տարածքներում սև բերետավորներ են բերվել (տեսանյութ) Արագածոտնի մարզպետի ծառայողական մեքենան Գյումրու ՔՊ կենտրոնական շտաբի մոտ Լարված իրավիճակ՝ Սարիկ Մինասյանի թաղամասում (տեսանյութ)
Ռուսաստանը՝ թշնամի, իսկ Թուրքիայի մասին ոչ մի բացասական խոսք
Փաշինյանյանական քարոզչամեքենայի գործունեության սկզբունքները:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև «խաղաղության պայմանագրի հոդվածների» համաձայնեցման մասին հայտարարությունից հետո, իշխանամետ քարոզչությունը բազմաթիվ անգամ (նույնիսկ իրենց համար անթույլատրելիորեն շատ անգամներ) հայտնվել է անախորժ վիճակում։ Ամենավերջին օրինակներից մեկը ֆրանսիական հեռուստաալիքի քարտեզներում «Հայաստանի անհետացման» հետ կապված իրավիճակն է։
Ֆրանսիական «Arte France» հեռուստաալիքն իր «28 րոպե» հաղորդման մեջ ներկայացրել է տարածաշրջանի քարտեզը՝ առանց Հայաստանի։ Դրա մասին առաջինը տեղեկացրել է «Le Figaro» ամսագրի փոխտնօրեն Ժան-Քրիստոֆ Բուիսոնը։ Մասնավորապես, ռեպորտաժում անդրադարձ էր արվել Թուրքիայում տեղի ունեցող հակակառավարական ցույցերին։
Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգող խորհուրդը (CCAF) դեպքի առթիվ նշեց, որ Հայոց ցեղասպանությունից 110 տարի անց «Arte France»-ն իրականացնում է պանթուրքիստական երազանքը և պարզապես ջնջում Հայաստանն աշխարհի քարտեզից։ «Սա անընդունելի է։ Անհրաժեշտ է ներողություն խնդրել և շտկել իրավիճակը», — ասվում էր հայտարարության մեջ։
Իհարկե, հարցի վերաբերյալ ակտիվ քննարկում է տեղի ունեցել նաև Հայաստանում, և այս հարցում առանձնահատուկ ակտիվություն ցուցաբերեց փաշինյանական քարոզչությունը։ Այն ոչ միայն փորձում էր համոզել քաղաքացիներին, որ «քարտեզների հետ ամեն ինչ կարգին էր, ու որ Հայաստանը ներկայացված էր իր միջազգայնորեն ճանաչված սահմաններում», այլև նաև իրենք գտել էին «ռուսական հետք» այս տեղեկությունների տարածման մեջ։
Այս իրավիճակը ուսումնասիրելիս պետք է հիշել, թե ինչպես երեկ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել էր. «Անընդհատ հո չենք կարող Ռուսաստանի հետ հարաբերություններում լարվածություն պահել»։ Կարող են և անում են դա, այն էլ առանց խուսափելու գեբելսյան մեթոդներից։ Ֆրանսիական հեռուստաալիքի քարտեզների դեպքը վառ ապացույց է։ Սա օրինակ է, որը պետք է ստիպի քաղաքացիներին մտածել՝ արդյոք միայն այս դեպքում են իրենց մանիպուլացնում։ Կարո՞ղ է պատահել, որ մանիպուլացվել է 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության սխալ մեկնաբանություններով։
Կարո՞ղ է պատահել, որ մանիպուլացվել է 2022 թվականի հոկտեմբերի 6-ին Պրահայում արված հայտարարության էության մասով։ Կարո՞ղ է պատահել, որ մանիպուլացվել են 2022 թվականին Ջերմուկի մոտ տեղի ունեցած էսկալացիան կանգնեցնողի մասին հայտարարությունները և այլն։
Ինչ վերաբերում է սկանդալային ռեպորտաժին, ապա պետք է նշել, որ հասարակական ճնշման (հատկապես՝ Ֆրանսիայի հայկական համայնքի) ներքո «Arte France» հեռուստաալիքը ներողություն խնդրեց այն բանի համար, որ իր հաղորդման մեջ ներկայացրել է տարածաշրջանի քարտեզն՝ առանց Հայաստանի։
Հաղորդման հաղորդավարուհի Էլիզաբեթ Քինը ներողություն խնդրեց տեղի ունեցածի համար՝ նշելով, որ սա կոլեկտիվ սխալ էր, և ծրագրի հեղինակները ցավում են կատարվածի համար։ Նա շնորհակալություն հայտնեց հեռուստադիտողներին ներողամտության համար՝ ընդգծելով, որ այստեղ չար մտադրություն չի եղել։
«Ռուսական հետքի» մասին ֆրանսիական հեռուստաալիքի հրապարակումներին վերաբերող իրավիճակը լավ օրինակ է նաև այն ռուս «փորձագետների» համար, որոնք կարող էին հալվել, ինչպես «Ձյունե թագուհին»՝ վերջին շրջանում հայկական մամուլում հրապարակված այն տեղեկություններից մասով, որ իբր «Փաշինյանը թեքվում է դեպի Մոսկվա»։ Պետք է արդեն հասկանալի լիներ, որ Փաշինյանը միշտ կայուն է։ Նա միշտ թեքված է դեպի Թուրքիա, իսկ դեպի Հայաստան, Արցախ, հայկական ժողովուրդ նա մշտապես մեջքով է կանգնած։ Իսկ դեպի Մոսկվա՝ առավել ևս։