Քվեարկեցի հանուն Գյումրիում իշխանափոխության. Կարեն Սիմոնյան Գյումրու արտահերթ ընտրությունների ընթացքը (ուղիղ) Շառաչյուն ապտակ հասցրու Նիկոլ Փաշինյանին
30
Լրագրողը հաղորդում է տվել. ի՞նչ է կատարվում Սարիկ Մինասյանի թաղամասում Թալինի ՔՊ-ական քաղաքապետը Մուշ թաղամասում հետևում է քվեարկության ընթացքին (տեսանյութ) Արցախցի մայրիկների ակցիան՝ կառավարական ամառանոցի մոտ․ ՈՒՂԻՂ ՄԻԱՑՈՒՄ Որքան մարդ է մասնակցել Գյումրու և Փարաքարի ընտրություններին 11:00-ի դրությամբ Ես հայրենիքի դավաճանների հետ ճանապարհ գնացողը չեմ՝ թեկուզ ոտքս էլ կտրվի, ձեռք էլ կտրվի. Վարդան Ղուկասյան Գյումրիում ՔՊ թեկնածու Սարիկ Մինասյանը լրագրողների հետ զրույցում ակնհայտորեն լարված էր Գյումրիում իշխանական թեկնածուի թաղամասն ընդգրկող տեղամասերի առջև կուտակումներ են. «Հայաքվե» Ռուբեն Մխիթարյան. Ընդդիմադիր թեկնածուները մրցում են ոչ թե ՔՊ-ի հետ, այլ պետական վարչական ռեսուրսի, Սարիկ Մինասյանի ԱԱԾ ղեկավար բարեկամի հետ ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու, դա հաստատ է. Մարտուն Գրիգորյան Գյումրիի տեղամասերում արձանագրվել է տեսանկարահանման կարգի խախտումներ. Դիտորդ Պատերազմ Արցախում
Փաշինյանը կկարողանա՞ հաղթահարել «ալիևյան վետոն»
Գործող իշխանությունը Հայաստանին թողել է միայն «բացասական ինքնիշխանություն»:
«Եվ մինչ անգամ Հայաստանի իշխանությունները՝ ի դեմս ԱԺ խոսնակ Ալեն Սիմոնյանի, խոստովանում են՝ անգամ Ադրբեջանն է զարմացել, որ հայկական կողմն ընդունել է «խաղաղության պայմանագրի» շրջանակներում նրան առաջարկված նախապայմանները, մենք կվերլուծենք, թե ի՞նչ այլ արտաքին քաղաքական նախաձեռնություններով է վերջին օրերին առանձնացել հայկական կողմը:
Կարելի է առանձնացնել երկու նմանատիպ նախաձեռնություն՝ ՀՀ-ի՝ Եվրոպական միություն անդամակցելու գործընթացի սկզբի մասին օրենքի նախագծի (որը հաջողել է անցնել արդեն առաջին ընթերցումը) Ազգային ժողովի նիստերի օրակարգում ընդգրկումը,ինչպես նաև հայ-թուրքական սահմանին Մարգարայի սահմանային անցակետի ժամանակավոր բացումը:
Կապված սահմանային անցակետի բացման հետ՝ բավականին ուշագրավ գնահատական է տվել Ադրբեջանում Թուրքիայի նախկին դեսպան, Թուրքիայի İMZA հասարակական զարգացման աջակցման միության ներկայացուցիչ Հուլուսի Քըլըչը, ով ընդգծել է՝ Թուրքիան ոչ մի քայլ չի անի, որը կհակասի Ադրբեջանի շահերին: Նա նաև հավաստիացրել է, որ թուրքական իշխանությունները սերտորեն համակարգում են և քննարկում Ադրբեջանի կողմի հետ՝ Երևանին վերաբերող բոլոր քայլերը: Այլ կերպ ասած, թեև Փաշինյանը հասավ բազում վերնագրերի հրապարակմանը, որոնցում խոսվում էր «Հայ-թուրքական սահմանային անցակետի բացման մասին», սակայն սա որևէ կերպ գլոբալ ազդեցություն չունեցավ Թուրքիայի կողմից իրավիճակի ընկալման վրա:
Ինչ վերաբերում է ԵՄ-ին վերաբերվող օրենքին, ապա պետք է ասել, որ թեև առաջին հայացքից կարող է թվալ՝ չափազանց մեծ է հավանականությունը, որ Փաշինյանի խմբակցությունը կրկին կքվեարկի այս նախագծի օգտին, սակայն որևէ երաշխիք չկա, որ Նիկոլ Փաշինյանը կավարտի գործընթացը: Բայց ոչ այն պատճառով, որ այստեղ ևս բավարար հմտություններ չունեն (որոնք իրապես չունեն): Տվյալ դեպքում հարցն այլ կարգի է՝ քաղաքական է:
Եկեք մեկ վայրկյան պատկերացնենք, որ օրենքը կընդունվի, առավելևս, որ դրանից հետո կսկսվի օրենքի դրույթների իրականացմանն ուղղված բովանդակային գործընթաց․
-կառավարությունում կկատարվեն կառուցվածքային փոփոխություններ, կստեղծվի եվրաինտեգրման փոխվարչապետի պաշտոնը, կնշանակվի ԵՄ անդամակցության գործընթացի մեկնարկի հանրաքվեի ամսաթիվը և այլն: Բայց Փաշինյանն ու իր խմբակցությունը վստա՞հ են, որ կարող են «հաղթահարել Ալիևի վետոն»:
Եվրադիտորդների առաքելության օրինակով մենք տեսնում ենք, որ Փաշինյանը գնաց Բաքվի պահանջների իրականացման ճանապարհով և պատրաստ է հետ կանչել նրանց հայ-ադրբեջանական սահմանից, չնայած մինչ այս դիտորդները ներկայացվում էին որպես «անվտանգության համակարգի հիմքեր»: Կա՞ գործողությունների պլան Նիկոլ Փաշինյանի և իր թիմի համար այն դեպքում, եթե Բաքուն հստակ Փաշինյանին հայտարարի, որ դեմ է Հայաստանի անդամակցությանը Մ-ին: Կարո՞ղ է Փաշինյանը «հաղթահարել այդ վետոն»:
Կրկին հարկավոր է արձանագրել, որ Փաշինյանի այսօրվա Հայաստանի ինքնիշխանությունը բացառապես բացասական բնույթ ունի: Երևանը դեռ կարող է ինչ-որ բան ձախողել (օրինակ՝ ՀԱՊԿ-ի խաղաղապահների տեղակայման նախաձեռնությունը), բայց դրական ինքնիշխանություն չկա: Փաշինյանի Հայաստանը չի կարող ավարտին հասցնել որևէ քաղաքական նախագիծ, քանի որ Հայաստանի իշխանությունների որոշումների վրա ազդող գործոնների (առաջին հերթին՝ Հայաստանից դուրս գտնվող գործոնների) թիվն ավելացել է այնքան, որ ցանկացած գործընթաց կարող է կանգնեցվել սահմանին լարվածության սրացումներով կամ մամուլում հայտարարություններով: