Փաշինյանը ժողովրդին «օդ է վաճառում»
Խաղաղությունն ավելի մոտ չի դարձել:
«Լինում են իրավիճակներ, երբ ինչ-որ բան չի ընթանում ըստ պլանի, լինում են իրավիճակներ, երբ առհասարակ ամեն ինչ դուրս է գալիս սահմանված պլանից, իսկ երբեմն էլ լինում է, որ պլան ընդհանրապես չի լինում: Դիտարկելով Երևան-Բաքու բանակցությունների շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունները՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ, կարելի է եզրակացնել, որ Հայաստանն ընդհանրապես պլան չունի, իսկ Նիկոլ Փաշինյանն առաջնորդվում է «օրվա կուրսով»։
Հիշեցնենք, որ մարտի 13-ին Հայաստանը և Ադրբեջանը հայտարարեցին, որ ավարտել են բանակցությունները և համաձայնեցրել են «խաղաղության հաստատման ու միջպետական հարաբերությունների պայմանագրի տեքստը»: «Խաղաղության համաձայնագիրը պատրաստ է ստորագրման», — հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ-ից: Որոշ ժամանակ կարող էր թվալ, թե «ամեն ինչ վերջացել է, և Փաշինյանը գոնե այս անգամ չի խաբել»: Բայց, իրականությունը բոլորովին այլ է, քան թվում է։
Անմիջապես պայմանագրի բոլոր կետերի համաձայնեցման մասին հայտարարությունից հետո, Ադրբեջանից սկսեցին հնչել հայտարարություններ, որոնցից պարզ դարձավ, որ Բաքուն ցանկանում է Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխություն, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարում, «ռազմական հանցագործների» հանձնում, «տարածքների օկուպացիայի» համար փոխհատուցում և այլն: Այս ամենն, իր հերթին, նշանակում էր, որ «խաղաղության պայմանագիրը» Բաքվի պահանջների միայն «մեկ փաթեթն» է Հայաստանի նկատմամբ: Եվ ստանալով այս փաթեթը, Բաքուն անմիջապես անցնում է մյուս փաթեթների ստացման գործընթացին։
Թեև մի շարք պետություններ, կազմակերպություններ և միջազգային կառույցներ աջակցություն հայտնեցին պայմանագրի կետերի համաձայնեցմանը, բայց ոչ ոք չհայտնեց իր պատրաստակամությունը՝ որպես երաշխավոր հանդես գալու: Միայն ՌԴ-ն հայտարարեց, որ Ռուսաստանի ԱԳՆ ղեկավարի հատուկ ներկայացուցիչ Իգոր Խովաևը պատրաստ է այցելել Բաքու և Երևան՝ խորհրդակցություններ անցկացնելու նպատակով: Բայց անգամ եթե նա ժամանի (ինչը քիչ հավանական է), դա չի նշանակում, որ ՌԴ-ն կդառնա պայմանագրի երաշխավորը: Փաստաթուղթը մնաց առանց աշխարհաքաղաքական հենարանի։
Բացի այդ, Թուրքիան, որին Նիկոլ Փաշինյանը խնդրում էր աջակցել Ադրբեջանի հետ խաղաղություն հաստատելու հարցում և որը հայտարարում էր, թե իբր Երևան-Անկարա հարաբերությունների կարգավորման հիմնական խոչընդոտը հայ-ադրբեջանական հակամարտության չկարգավորված լինելն է, արդեն հայտարարել է Թուրքիայի և Հայաստանի միջև դիվանագիտական ներկայացուցչություններ բացելու նախադրյալների բացակայության մասին: Այդ մասին, մասնավորապես, հայտարարել է Թուրքիայի նախագահի գլխավոր խորհրդական Աքեֆ Չաղաթայ Քըլըչը։
Բացի այդ, ելույթ ունենալով Ստամբուլի տեխնիկական համալսարանում, Թուրքիայի տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների նախարար Աբդուլքադիր Ուրալօղլուն հայտարարել է, որ Թուրքիան առաջիկա ամիսներին աշխատանքներ կսկսի «Զանգեզուրի միջանցքի» 224 կիլոմետրանոց հատվածում, որն անցնում է իր տարածքով: Սա նշանակում է, որ Բաքվի կողմից նշված պահանջների փաթեթին պետք է ավելացնել նաև միջանցքի վերաբերյալ պահանջը՝ պահանջ, որից ո՛չ Բաքուն, ո՛չ Անկարան չեն հրաժարվում։
Չմոռանանք նաև այն, որ վերջին օրերին Ադրբեջանը նորից սկսել է տարածել ապատեղեկատվություն այն մասին, որ իբր հայաստանյան կողմը խախտում է հրադադար ռեժիմը սահմանների տարբեր հատվածներում, ինչը նույնպես չի վկայում Բաքվի՝ Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու իրական ձգտման մասին: Այլ կերպ ասած, պայմանագրի կետերի համաձայնեցման մասին հայտարարություններով Փաշինյանը «օդ է վաճառում ժողովրդին»: Այդ վերջին երկու կետերի համաձայնեցումը (ճիշտ կլինի ասել՝ Բաքվի պահանջների ընդունումը Երևանի կողմից) մեզ ոչ թե խաղաղության մոտեցրեց, այլ հնարավորություն տվեց Ադրբեջանին կենտրոնանալ Հայաստանի դեմ պահանջների նոր փաթեթների վրա։