Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց ՀՅԴ պատվիրակությանը Մենք միասնաբար հասնելու ենք իշխանափոխության. Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Անթրաշամանուկը և մյուսները․ Տիգրան Ավինյանի կերպարը (տեսանյութ) Նպատակը՝ ՔՊ-ին իշխանազրկելն է․ կլինի Գյումրի-2` այլ լուծումով․ Թևանյան (տեսանյութ) Չկա աշխարհում մեկ այլ ժողովուրդ, որին նման հետևողականությամբ և նույն պրիմիտիվ հնարքներով նպատակադրված և հաջողությամբ խաբեն. Աշոտյան Հայաստանի դատավորներն իրենց օժտել են կաթողիկոսական իշխանությամբ. Տեր Մաղաքիա Իրան-ԱՄՆ բախումը շատ հավանական է դառնում. Վարուժան Գեղամյան Ամեն ջանք գործադրելու ենք մեր ժողովրդի՝ Արցախ վերադառնալու և ինքնորոշման անքակտելի իրավունքները լիարժեքորեն իրացնելու համար. Արցախի ԱԺ ՀՀԿ-ն հերթական՝ 18-րդ համագումարը կանցկացնի ապրիլի 4-ին «Քիչ հավանական է, որ որևէ այլ ընկերություն կարողանա լիովին փոխարինել ռուսական երկաթուղային փոխադրողին». Սերգեյ Շոյգու Բժիշկը՝ «կյանք փրկողից» մինչև «ամբաստանյալ». Ո՞վ է պաշտպանում նրանց, ովքեր պաշտպանում են մեզ Ներգաղթային վիզայի դիմողները պետք է ներկայացնեն դատվածություն չունենալու մասին տեղեկանք. ԱՄՆ դեսպանատուն Երդման արարողությունից հետո զինվորներն ստանում են երկօրյա արձակուրդ. Պապիկյան Ահա այսպիսին են մայրաքաղաքի կանգառասրահները (տեսանյութ) Քննչական կոմիտեի փորձագետը չի հաստատել, որ տեսանյութում Արշակ սրբազանն է. փաստաբան (տեսանյութ) Քաղաքապետարանը քանդում է քաղաքացիների ավտոտնակները (տեսանյութ) Հնարավո՞ր է արդյոք հասնել խաղաղության Ադրբեջանի հետ, երբ այնտեղ մեր 17 ազգային գործիչներին դատապարտում են «Կեղծիքն իրականացրած ու տարածած անձինք պետք է հայտնաբերվեն»․ Արսեն Բաբայան Ուրբաթ, 21։00-ին․ ՄԱՀԱԿ TV (տեսանյութ) Պատրաստ եմ լսել դառը խոսքեր, սրտացավ առաջարկներ՝ իրական, դժվար, ամենօրյա կյանքի մասին, որ միասին գտնենք լուծումները Արմավիրի մարզի շուրջ 20 հասցեներում իրականացվում են խուզարկություններ. ՆԳՆ «Все по плану». ՔՊ-ականները բացատրություն են պահանջել շեֆից Կճոյանն անձամբ է բողոքի նոտա հղել Նիկոլին. «Սենց չեղավ, ախր» Ի՞նչ հաջողությունների հասավ Իվանիշվիլու կողմից գլխավորած քաղաքական ուժը Վրաստանում վերջին 13 տարիների ընթացքում Թրամփի շատ սիրելի գործընկեր Ալիևի թիկնազորը Վաշինգտոնում հարձակվել է ցուցարարների վրա, ԱՄՆ ղեկավարությունը հիացած է «դեմոկրատիայի» այդ հրաշալի դրսևորմամբ Հայկ Մարությանը մինչեւ մարտ չխոսելու ուխտ է արել Իշխանությունը չի ուզում, որ արցախցիները մասնակցեն ընտրություններին «Նոան» հաղթանակ տարավ «ԱԶ Ալկմարի» նկատմամբ «Ձեր Վահանը» ֆիլմի շնորհանդեսը. Վահան Հովհաննիսյանին նվիրված հուշ-երեկո Վահանը քաղաքական դաշտի համուհոտն էր. երկար տարիներ նրա օգնականն եմ եղել. Իշխան Սաղաթելյան
Հակառուսական քարոզչությունը Հայաստանում՝ ռուսական փողերով
USAID-ի փակման անսպասելի հետևանքները:
«2024 թվականի հունվարի 24-ին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ստորագրել է ամերիկյան գրեթե ամբողջ օտարերկրյա օգնության 90-օրյա սառեցման մասին հրամանագիրը՝ այդ ծրագրերի արտաքին քաղաքականությանը չհամապատասխանելու պատճառով։ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի (USAID) Վաշինգտոնի կենտրոնական գրասենյակը փակվել է։ USAID-ի կողմից իրականացվող մի շարք ծրագրեր (իրականում գրեթե բոլորը), այդ թվում՝ Հայաստանում, նույնպես դադարեցվել են 90 օրով։
Այս իրավիճակով պայմանավորված ուշագրավ նյութ է հրապարակվել հայկական թերթերից մեկում փետրվարի 6-ին։ Լրատվամիջոցի տվյալներով՝ ՀՀ իշխանությունները գտել են USAID-ի դրամաշնորհներից զրկված ՀԿ-ների գործունեությունը շարունակելու միջոցը։ Որոշվել է, որ նրանց ֆինանսավորումը կիրականացվի «կառավարության մոտ կանգնած օլիգարխների հաշվին»։ ԶԼՄ-ի տվյալներով՝ իշխանության վերնախավի մոտ մեկ տասնյակ օլիգարխներ արդեն հայտնել են Արևմտյան ՀԿ-ներին ֆինանսավորելու պատրաստակամության մասին, որպեսզի նրանք ռեսուրսների պակաս չզգան և շարունակեն իրենց գործունեությունը։
Սկսենք նրանից, որ հայ գործարարներին-օլիգարխների համար նոր բան չէ լուռ հովանավորել այն ամենն, ինչ կասի իշխանությունը։ Եվ եթե խոսքը վերաբերվեր ռազմական ծախսերի «ստվերային հովանավորմանը», ապա գործարարներին կարելի էր պետական պարգևների ներկայացնել։ Սակայն «խնդրանքները» հիմնականում այլ բնույթ են կրում։ Օրինակ՝ Աննա Հակոբյանը վերջերս հրապարակել է նյութ, որից պարզ է դարձել, որ Հայաստանում ավելի քան 100 ձեռնարկություններին «առաջարկվել է միլիոնավոր դրամներ փոխանցել «Իմ քայլը» հիմնադրամին»: Հարցումը ձևակերպվել էր որպես «սպասում»՝ հիմնադրամի բարեգործական ծրագրերի աջակցման համար։ Ավելին, վերջերս «53 հաջողակ տղամարդ» ընթրել են Աննա Հակոբյանի հետ՝ վճարելով դրա համար 1 միլիոն դրամ։ Գործարարները սովոր են, ուստի USAID-ի դրամաշնորհային ծրագրերն էլ լուռ կֆինանսավորեն։ Իրավիճակին «նրբություն» է տալիս նրա մեկ այլ բաղադրիչ։
Ինչքան էլ Փաշինյանը «բազմազանեցնի» Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը, Հայաստանի արտաքին առևտրային կապերը Ռուսաստանի հետ ապահովում են հանրապետության պարենային, էներգետիկ և տնտեսական անվտանգությունը։ Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ ցորենի, ցորենի ալյուրի, արևածաղկի ձեթի և հացահատիկային այլ մշակաբույսերի 98%-ը, գյուղատնտեսական արտադրանքի գրեթե 35%-ը, թռչնամսի 39%-ը և գյուղատնտեսության համար պարարտանյութերի մոտ 40%-ը ներկրվում են Ռուսաստանից։ Ռուսաստան է ուղարկվում Հայաստանում արտադրված հացաբուլկեղենի և մակարոնեղենի ավելի քան 50%-ը, ամբողջ պտուղ-բանջարեղենի արտադրանքի 96.7%-ը։ Ռուսաստանը մնում է Հայաստանի տնտեսության առաջատար ներդրողը։ Ռուսաստանի կողմից Հայաստանի տնտեսության մեջ կուտակված ներդրումների ծավալը 2024 թ. հոկտեմբերի դրությամբ կազմում է 4 մլրդ դոլար:
Այս ամենը և մի շարք այլ տնտեսական ցուցանիշներ թույլ են տալիս հիմնավոր ենթադրություններ անել այն մասին, որ հայկական ԶԼՄ-ների տվյալներով՝ ռուսատյաց գործունեությունը ֆինանսավորելու պատրաստակամությամբ հանդես եկող մի շարք գործարարներ իրենց արտադրանքը Ռուսաստանում են վաճառում։ Սա, իր հերթին, նշանակում է, որ ՀՀ իշխանությունները կարող են ներդնել իսկապես հանճարեղ սխեմա՝ Ռուսաստանում վաստակած միջոցները ներդնելով Հայաստանում ռուսաֆոբիայի բորբոքման գործում և ծառայել Հայաստանի Հանրապետությանը թյուրքական աշխարհին ինտեգրելու օրակարգին։ Սակայն Հայաստանում և Ռուսաստանում շարունակելու են հայտնվել դերասաններ, որոնք ամեն հարմար առիթի ժամանակ կխոսեն երկրների միջև տնտեսական համագործակցության աճի մասին։ Այլ բան է, որ այս «համագործակցության մանրուքների» մասին իրենք լռելու են։ Չնայած, ինչպես գիտենք, սատանան մանրուքների մեջ է։