Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց ՀՅԴ պատվիրակությանը Մենք միասնաբար հասնելու ենք իշխանափոխության. Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Անթրաշամանուկը և մյուսները․ Տիգրան Ավինյանի կերպարը (տեսանյութ) Նպատակը՝ ՔՊ-ին իշխանազրկելն է․ կլինի Գյումրի-2` այլ լուծումով․ Թևանյան (տեսանյութ) Չկա աշխարհում մեկ այլ ժողովուրդ, որին նման հետևողականությամբ և նույն պրիմիտիվ հնարքներով նպատակադրված և հաջողությամբ խաբեն. Աշոտյան Հայաստանի դատավորներն իրենց օժտել են կաթողիկոսական իշխանությամբ. Տեր Մաղաքիա Իրան-ԱՄՆ բախումը շատ հավանական է դառնում. Վարուժան Գեղամյան Ամեն ջանք գործադրելու ենք մեր ժողովրդի՝ Արցախ վերադառնալու և ինքնորոշման անքակտելի իրավունքները լիարժեքորեն իրացնելու համար. Արցախի ԱԺ ՀՀԿ-ն հերթական՝ 18-րդ համագումարը կանցկացնի ապրիլի 4-ին «Քիչ հավանական է, որ որևէ այլ ընկերություն կարողանա լիովին փոխարինել ռուսական երկաթուղային փոխադրողին». Սերգեյ Շոյգու Բժիշկը՝ «կյանք փրկողից» մինչև «ամբաստանյալ». Ո՞վ է պաշտպանում նրանց, ովքեր պաշտպանում են մեզ Ներգաղթային վիզայի դիմողները պետք է ներկայացնեն դատվածություն չունենալու մասին տեղեկանք. ԱՄՆ դեսպանատուն Երդման արարողությունից հետո զինվորներն ստանում են երկօրյա արձակուրդ. Պապիկյան Ահա այսպիսին են մայրաքաղաքի կանգառասրահները (տեսանյութ) Քննչական կոմիտեի փորձագետը չի հաստատել, որ տեսանյութում Արշակ սրբազանն է. փաստաբան (տեսանյութ) Քաղաքապետարանը քանդում է քաղաքացիների ավտոտնակները (տեսանյութ) Հնարավո՞ր է արդյոք հասնել խաղաղության Ադրբեջանի հետ, երբ այնտեղ մեր 17 ազգային գործիչներին դատապարտում են «Կեղծիքն իրականացրած ու տարածած անձինք պետք է հայտնաբերվեն»․ Արսեն Բաբայան Ուրբաթ, 21։00-ին․ ՄԱՀԱԿ TV (տեսանյութ) Պատրաստ եմ լսել դառը խոսքեր, սրտացավ առաջարկներ՝ իրական, դժվար, ամենօրյա կյանքի մասին, որ միասին գտնենք լուծումները Արմավիրի մարզի շուրջ 20 հասցեներում իրականացվում են խուզարկություններ. ՆԳՆ «Все по плану». ՔՊ-ականները բացատրություն են պահանջել շեֆից Կճոյանն անձամբ է բողոքի նոտա հղել Նիկոլին. «Սենց չեղավ, ախր» Ի՞նչ հաջողությունների հասավ Իվանիշվիլու կողմից գլխավորած քաղաքական ուժը Վրաստանում վերջին 13 տարիների ընթացքում Թրամփի շատ սիրելի գործընկեր Ալիևի թիկնազորը Վաշինգտոնում հարձակվել է ցուցարարների վրա, ԱՄՆ ղեկավարությունը հիացած է «դեմոկրատիայի» այդ հրաշալի դրսևորմամբ Հայկ Մարությանը մինչեւ մարտ չխոսելու ուխտ է արել Իշխանությունը չի ուզում, որ արցախցիները մասնակցեն ընտրություններին «Նոան» հաղթանակ տարավ «ԱԶ Ալկմարի» նկատմամբ «Ձեր Վահանը» ֆիլմի շնորհանդեսը. Վահան Հովհաննիսյանին նվիրված հուշ-երեկո Վահանը քաղաքական դաշտի համուհոտն էր. երկար տարիներ նրա օգնականն եմ եղել. Իշխան Սաղաթելյան
Հայաստանը պետք է դիմանար ընդամենը 7-8 տարի
Երևանը կարող էր դառնալ Մոսկվայի ամենաարտոնյալ դաշնակիցը:
«2023 թվականին Արցախում իրականացված էթնիկ զտումներից հետո, Հայաստանի ներկայիս էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հայտարարել է, որ եթե մենք ցանկանում ենք իմանալ ճշմարտությունը, ապա պետք է իմանանք, որ «Հայաստանի իրական անկախության օրը ոչ թե սեպտեմբերի 21-ն է, այլ սեպտեմբերի 19-ը»։ Այսինքն՝ այն օրը, երբ սկսվեց հերթական պատերազմը Արցախի դեմ, որի արդյունքում մենք՝ հայ ժողովուրդը, կորցրեցինք մեր պատմական հայրենիքի մի մասը, իսկ Հայաստանի Հանրապետությունը՝ իր ռազմավարական խորության և ռազմական ներուժի ամենակարևոր մասը:
Սկզբից էլ պարզ էր, որ Պապոյանը արտահայտում է ոչ միայն իր կարծիքը, այլ նաև «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության կոլեկտիվ կարծիքը, ինչը հաստատվել է նախօրեին։ Այսպես, Նիկոլ Փաշինյանը ԱՄՆ-ի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ «44-օրյայի պարտության միջով անցնելով՝ ձեռք ենք բերել անկախ, ինքնիշան պետություն ունենալու հնարավորություն, ես չէի ուզի նաև վերլուծությունների արդյունքում գանք այն եզրակացության, որ մեր ընկած նահատակները, իրենց զոհողությունը ոչնչի համար է եղել»։
Սա սուտ է։ Ու սա գնահատողական դատողություն չէ, այլ փաստի արձանագրում։ Իսկ հասկանալու համար, թե ինչու է սա սուտ, պետք է մի փոքր «շեղվել խոսակցության բուն թեմայից»։ Նույն Նիկոլ Փաշինյանն ու նրա թիմի անդամները սիրում են կրկնել, որ «աշխարհը փոխվում է», որ «մենք հետևում ենք աշխարհակարգի փոփոխությանը»։ Բայց ինչ է այս «նոր աշխարհակարգը»։
Նոր աշխարհակարգն այն է, ինչի մասին խոսում է ԱՄՆ-ի նախագահ Դոնալդ Թրամփը, երբ ասում է, որ ցանկանում է արդար և հավասար խաղի պայմաններ։ Երբ Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը ասում է, որ աշխարհը շարժվում է դեպի բազմաբևեռություն, և այս փաստը անհնար է անտեսել, պարզ է դառնում, որ մեզ կարող է սպասել նոր «Վեստֆալյան համակարգ» կամ «Նոր Յալթա»։ Այսինքն՝ գլոբալ խաղի նոր կանոնների հաստատում։ Ակնհայտ է, որ «նոր Յալթայի սեղանի» շուրջ իրենց տեղն արդեն ամրացրել են ԱՄՆ-ը, Չինաստանը, Հնդկաստանը և Ռուսաստանը։ Եվ այստեղ մենք մոտենում ենք ամենահետաքրքիր դրվագին։
Ուկրաինայի պատերազմն անհրաժեշտ էր Ռուսաստանին, որպեսզի ստանար այդ տեղը բանակցությունների սեղանի շուրջ։ Պատերազմն այսօր ընթանում է այն հունով, որ նույնիսկ այն հայ քաղաքական մեկնաբաններն ու լրատվամիջոցները, որոնք անցյալ տարի խոսում էին այն մասին, որ «Ռուսաստանն արդեն պարտվել է», այսօր ընդունում են, որ ՌԴ-ն չի ուզում անգամ պատերազմի դադարեցում, քանի որ անկասելիորեն առաջ է շարժվում, և ռուսական բանակը նվաճում է նորանոր սահմաններ (Դնեպրովսկյան մարզն արդեն մոտ է)։
Հասկանալի է, որ նման պայմաններում «նոր Յալթան» ձեռնտու կլինի ոչ միայն Մոսկվային, այլև նրա դաշնակիցներին։ Եվ հենց այս համատեքստում պետք է միանշանակ արձանագրել, որ եթե Հայաստանը «2018 թվականին չհանձնվեր», ապա կլիներ ՌԴ-ի ամենաարտոնյալ դաշնակիցներից մեկը։ Ինքներդ մտածեք. Հայաստանում կլիներ այն երկրի ռազմաբազան, որը հաղթել է ՆԱՏՕ-ի ամբողջ բլոկի դեմ պատերազմում, որի փորձն ու ռազմական տեխնոլոգիաները կարելի էր ընդօրինակել։ Հայաստանը կունենար էժան էներգակիրներ։ Եթե «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքն աշխատեր, ապա Հայաստանը կդառնար կարևոր զարկերակներից մեկը, որը անհրաժեշտ կլիներ թե՛ Իրանին, թե՛ Չինաստանին և ՌԴ-ին, երկու երկրներին՝ «նոր յալթյան ակումբից»։
Եթե մենք դիմանայինք ևս 7-8 տարի և չհանձնեինք Արցախը, եթե ռուս-ուկրաինական պատերազմի ժամանակ կարողանայինք ապահովել խաղաղություն Հարավային Կովկասում, ինչն իր հերթին չէր թողնի Ադրբեջանին շանտաժ անել ՌԴ-ին, ինչպես անում են հիմա՝ վաճառելով հենց ռուսական գազը, ապա Հայաստանի ապագան այլ կլիներ։ Եվ, անշուշտ, այդ ապագան չէր լինի թյուրքական աշխարհում, ուր նրան բռնի կերպով տանում է Փաշինյանը։