Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց ՀՅԴ պատվիրակությանը Մենք միասնաբար հասնելու ենք իշխանափոխության. Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Անթրաշամանուկը և մյուսները․ Տիգրան Ավինյանի կերպարը (տեսանյութ) Նպատակը՝ ՔՊ-ին իշխանազրկելն է․ կլինի Գյումրի-2` այլ լուծումով․ Թևանյան (տեսանյութ) Չկա աշխարհում մեկ այլ ժողովուրդ, որին նման հետևողականությամբ և նույն պրիմիտիվ հնարքներով նպատակադրված և հաջողությամբ խաբեն. Աշոտյան Հայաստանի դատավորներն իրենց օժտել են կաթողիկոսական իշխանությամբ. Տեր Մաղաքիա Իրան-ԱՄՆ բախումը շատ հավանական է դառնում. Վարուժան Գեղամյան Ամեն ջանք գործադրելու ենք մեր ժողովրդի՝ Արցախ վերադառնալու և ինքնորոշման անքակտելի իրավունքները լիարժեքորեն իրացնելու համար. Արցախի ԱԺ ՀՀԿ-ն հերթական՝ 18-րդ համագումարը կանցկացնի ապրիլի 4-ին «Քիչ հավանական է, որ որևէ այլ ընկերություն կարողանա լիովին փոխարինել ռուսական երկաթուղային փոխադրողին». Սերգեյ Շոյգու Բժիշկը՝ «կյանք փրկողից» մինչև «ամբաստանյալ». Ո՞վ է պաշտպանում նրանց, ովքեր պաշտպանում են մեզ Ներգաղթային վիզայի դիմողները պետք է ներկայացնեն դատվածություն չունենալու մասին տեղեկանք. ԱՄՆ դեսպանատուն Երդման արարողությունից հետո զինվորներն ստանում են երկօրյա արձակուրդ. Պապիկյան Ահա այսպիսին են մայրաքաղաքի կանգառասրահները (տեսանյութ) Քննչական կոմիտեի փորձագետը չի հաստատել, որ տեսանյութում Արշակ սրբազանն է. փաստաբան (տեսանյութ) Քաղաքապետարանը քանդում է քաղաքացիների ավտոտնակները (տեսանյութ) Հնարավո՞ր է արդյոք հասնել խաղաղության Ադրբեջանի հետ, երբ այնտեղ մեր 17 ազգային գործիչներին դատապարտում են «Կեղծիքն իրականացրած ու տարածած անձինք պետք է հայտնաբերվեն»․ Արսեն Բաբայան Ուրբաթ, 21։00-ին․ ՄԱՀԱԿ TV (տեսանյութ) Պատրաստ եմ լսել դառը խոսքեր, սրտացավ առաջարկներ՝ իրական, դժվար, ամենօրյա կյանքի մասին, որ միասին գտնենք լուծումները Արմավիրի մարզի շուրջ 20 հասցեներում իրականացվում են խուզարկություններ. ՆԳՆ «Все по плану». ՔՊ-ականները բացատրություն են պահանջել շեֆից Կճոյանն անձամբ է բողոքի նոտա հղել Նիկոլին. «Սենց չեղավ, ախր» Ի՞նչ հաջողությունների հասավ Իվանիշվիլու կողմից գլխավորած քաղաքական ուժը Վրաստանում վերջին 13 տարիների ընթացքում Թրամփի շատ սիրելի գործընկեր Ալիևի թիկնազորը Վաշինգտոնում հարձակվել է ցուցարարների վրա, ԱՄՆ ղեկավարությունը հիացած է «դեմոկրատիայի» այդ հրաշալի դրսևորմամբ Հայկ Մարությանը մինչեւ մարտ չխոսելու ուխտ է արել Իշխանությունը չի ուզում, որ արցախցիները մասնակցեն ընտրություններին «Նոան» հաղթանակ տարավ «ԱԶ Ալկմարի» նկատմամբ «Ձեր Վահանը» ֆիլմի շնորհանդեսը. Վահան Հովհաննիսյանին նվիրված հուշ-երեկո Վահանը քաղաքական դաշտի համուհոտն էր. երկար տարիներ նրա օգնականն եմ եղել. Իշխան Սաղաթելյան
Ո՞ւմ շահերից է Հայաստանը լեգիտիմացնում Սիրիայի ահաբեկչական իշխանությանը
Փաշինյանի աշխարհաքաղաքական ռևերանսները Թուրքիայի նկատմամբ դադարել են զարմացնել:
«Հայկական հասարակությունում կա որոշակի շերտ, որը Հայաստանի և Արցախի հետ տեղի ունեցածից հետո դեռ փորձում է դրական կողմեր գտնել իշխանությունների քաղաքականության մեջ: Եթե օգտագործենք բանաձևեր, կարելի է ասել, որ «կան նրանք, որոնք դեմ են Փաշինյանին», բայց ոչ «փաշինյանիզմին»: Կան դերակատարներ, որոնք տարբեր պատճառներով ընդդիմություն են ներկայիս իշխանությանը (կամ դիրքավորվել են իրենց այնպես), սակայն կոնցեպտուալ մակարդակում նրանք աջակցում են Փաշինյանի քաղաքականությանը:
Այս թեզը վերաբերում է մի շարք երևույթների՝ ԵՄ անդամակցության հայտնի գործընթացի մեկնարկի մասով հանրաքվե, ԱՄՆ-ի հետ ստորագրված հռչակագիր, ռուսական զինված ուժերի դուրսբերում հայկական սահմանից, ՀԱՊԿ, ԵԱՏՄ և այլ «գուբերնիստական» միավորումներից դուրս գալը: Որոշ դերակատարներ կոնցեպտուալ աջակցում են այս քաղաքականությանը, նրանց պարզապես դուր չի գալիս, որ այդ ամենն անում են ոչ թե իրենք, այլ Փաշինյանը:
Այսպիսի որոշումների շարքին կարելի է դասել նշված շրջանակների վերաբերմունքը Հայաստանի որոշմանը՝ ճանաչել Պաղեստինյան պետությունը: Հիշեցնենք, որ դա տեղի է ունեցել 2024 թվականի ամռանը: Հայաստանում այս որոշումը ընդունվեց որպես «մարդասիրական քաղաքականության արտահայտություն» (մինչդեռ ինչպես կարելի էր խոսել մարդասիրության մասին Պաղեստինի համատեքստում, երբ Արցախի հարցում այդ մարդասիրությունը չկար), սակայն դա պաշտոնական Անկարայի հերթական պահանջի կատարումն էր: Պատահական չէ, որ պաշտոնական Երևանի այս որոշումն անմիջապես ողջունեց Թուրքիայի ԱԳՆ-ն: Այլ կերպ ասած՝ նրանք, ովքեր ձևացնում են իրենց որպես ընդդիմություն Փաշինյանին, աջակցեցին նրա հերթական գործողությանը, որն ուղղված էր թուրքական նախապայմանների իրականացմանը: Դա իր հերթին ավելի հեշտացրեց նոր պահանջների իրականացման գործընթացը:
Ո՞ր պահանջների մասին է խոսքը: 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ին Արարատ Միրզոյանը և Հաքան Ֆիդանն ունեցել են հեռախոսազրույց, որից կարելի էր հետևություն անել, որ Անկարան հերթական «խնդրանքն» ունի: Քանի որ զրույցից առաջ Թուրքիայից աջակցվող ահաբեկիչները զավթել էին իշխանությունը Սիրիայում, կարելի էր ենթադրել, որ «խնդրանքը» վերաբերում էր հենց Սիրիային, և մասնավորապես՝ պաշտոնական Երևանի կողմից Սիրիայի ահաբեկչական կառավարության լեգիտիմացմանը:
Ու ահա հունվարի 27-ին Դամասկոսում ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը հանդիպում է ունեցել Սիրիայի Արաբական Հանրապետության ԱԳ նախարար Ասադ Ալ-Շայբանիի հետ: Վահան Կոստանյանը հաստատել է հայկական կողմի պատրաստակամությունն՝ աջակցելու հումանիտար ոլորտում իրականացվող բարեփոխումներին, ինչպես նաև Սիրիայում առաջնահերթություն համարվող տարատեսակ այլ ծրագրերին:
Մենք արդեն սովորել ենք, որ Արևմուտքն աչք է փակում տեղի ալևիների և քրիստոնյաների նկատմամբ սիրիացի ահաբեկիչների վայրագությունների վրա։ Այստեղ հետաքրքիրն այն է, որ «հայկական ժողովրդավարական բաստիոնը» նույնպես միացավ Արևմուտքի «ազատ աշխարհի» երգչախմբին: Նրանք նույնպես դատապարտելի ոչինչ չեն տեսնում Սիրիայում: