Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց ՀՅԴ պատվիրակությանը Մենք միասնաբար հասնելու ենք իշխանափոխության. Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Անթրաշամանուկը և մյուսները․ Տիգրան Ավինյանի կերպարը (տեսանյութ) Նպատակը՝ ՔՊ-ին իշխանազրկելն է․ կլինի Գյումրի-2` այլ լուծումով․ Թևանյան (տեսանյութ) Չկա աշխարհում մեկ այլ ժողովուրդ, որին նման հետևողականությամբ և նույն պրիմիտիվ հնարքներով նպատակադրված և հաջողությամբ խաբեն. Աշոտյան Հայաստանի դատավորներն իրենց օժտել են կաթողիկոսական իշխանությամբ. Տեր Մաղաքիա Իրան-ԱՄՆ բախումը շատ հավանական է դառնում. Վարուժան Գեղամյան Ամեն ջանք գործադրելու ենք մեր ժողովրդի՝ Արցախ վերադառնալու և ինքնորոշման անքակտելի իրավունքները լիարժեքորեն իրացնելու համար. Արցախի ԱԺ ՀՀԿ-ն հերթական՝ 18-րդ համագումարը կանցկացնի ապրիլի 4-ին «Քիչ հավանական է, որ որևէ այլ ընկերություն կարողանա լիովին փոխարինել ռուսական երկաթուղային փոխադրողին». Սերգեյ Շոյգու Բժիշկը՝ «կյանք փրկողից» մինչև «ամբաստանյալ». Ո՞վ է պաշտպանում նրանց, ովքեր պաշտպանում են մեզ Ներգաղթային վիզայի դիմողները պետք է ներկայացնեն դատվածություն չունենալու մասին տեղեկանք. ԱՄՆ դեսպանատուն Երդման արարողությունից հետո զինվորներն ստանում են երկօրյա արձակուրդ. Պապիկյան Ահա այսպիսին են մայրաքաղաքի կանգառասրահները (տեսանյութ) Քննչական կոմիտեի փորձագետը չի հաստատել, որ տեսանյութում Արշակ սրբազանն է. փաստաբան (տեսանյութ) Քաղաքապետարանը քանդում է քաղաքացիների ավտոտնակները (տեսանյութ) Հնարավո՞ր է արդյոք հասնել խաղաղության Ադրբեջանի հետ, երբ այնտեղ մեր 17 ազգային գործիչներին դատապարտում են «Կեղծիքն իրականացրած ու տարածած անձինք պետք է հայտնաբերվեն»․ Արսեն Բաբայան Ուրբաթ, 21։00-ին․ ՄԱՀԱԿ TV (տեսանյութ) Պատրաստ եմ լսել դառը խոսքեր, սրտացավ առաջարկներ՝ իրական, դժվար, ամենօրյա կյանքի մասին, որ միասին գտնենք լուծումները Արմավիրի մարզի շուրջ 20 հասցեներում իրականացվում են խուզարկություններ. ՆԳՆ «Все по плану». ՔՊ-ականները բացատրություն են պահանջել շեֆից Կճոյանն անձամբ է բողոքի նոտա հղել Նիկոլին. «Սենց չեղավ, ախր» Ի՞նչ հաջողությունների հասավ Իվանիշվիլու կողմից գլխավորած քաղաքական ուժը Վրաստանում վերջին 13 տարիների ընթացքում Թրամփի շատ սիրելի գործընկեր Ալիևի թիկնազորը Վաշինգտոնում հարձակվել է ցուցարարների վրա, ԱՄՆ ղեկավարությունը հիացած է «դեմոկրատիայի» այդ հրաշալի դրսևորմամբ Հայկ Մարությանը մինչեւ մարտ չխոսելու ուխտ է արել Իշխանությունը չի ուզում, որ արցախցիները մասնակցեն ընտրություններին «Նոան» հաղթանակ տարավ «ԱԶ Ալկմարի» նկատմամբ «Ձեր Վահանը» ֆիլմի շնորհանդեսը. Վահան Հովհաննիսյանին նվիրված հուշ-երեկո Վահանը քաղաքական դաշտի համուհոտն էր. երկար տարիներ նրա օգնականն եմ եղել. Իշխան Սաղաթելյան
ՀՀ և ՌԴ դիրքորոշումներում փոփոխություն չեղավ. Միրզոյանի Մոսկվա այցի արդյունքները
«Հարաբերությունների պարզաբանումը» հետաձգվում է:
«2023 թվականի ամռանից ի վեր առաջին անգամ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն այցելել է Մոսկվա, որտեղ բանակցություններ է վարել իր ռուսաստանցի գործընկեր Սերգեյ Լավրովի հետ: Բանակցությունների բաց մասում, ինչպես նաև բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում երկու երկրների ԱԳՆ ղեկավարների կողմից արվել են մի շարք կարևոր քաղաքական հայտարարություններ:
Սերգեյ Լավրովի կարծիքով՝ Միրզոյանի այցը վկայում է Մոսկվայի և Երևանի միջև շփումների դադարի հաղթահարման մասին: Լավրովը կրկին նշել է, որ Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների 2020-2022 թվականների պայմանավորվածությունները ՌԴ-ի համար մնում են արդիական: Վերստին բարձրացվել է Սյունիքում Ռուսաստանի հյուպատոսարանի բացման և Երևանում ռուսական դեսպանատանը կից դպրոց կառուցելու հարցը:
Իր հերթին Արարատ Միրզոյանը հայտարարել է՝ հույս ունի, որ Ռուսաստանը հաշվի կառնի տեղի ունեցող իրադարձությունների բոլոր բաղադրիչները՝ խուսափելով միակողմանի մեկնաբանություններից: Նա նաև նշել է, որ Հայաստանի իշխող կուսակցությունը կողմ է քվեարկելու ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության գործընթաց սկսելու նախագծին, ինչպես նաև ձեռնպահ է մնացել մեկնաբանություններից՝ ԵՄ-ին և ԵԱՏՄ-ին միաժամանակ անդամակցության անհնարինության մասով:
Հիշեցնենք, որ ի թիվս այլ բաների, այդ մասին խոսել էր Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկը, որը ռուսական իշխանության համակարգում պատասխանատու է ԵԱՏՄ-ի համար: Արարատ Միրզոյանը կարծում է, որ Օվերչուկը պարզապես փորձագետ է, տեսաբան, քանզի, ըստ ՀՀ ԱԳ նախարարի, հենց այս կարգի սուբյեկտներն են հայտարարում վերոնշյալ երկու ինտեգրացիոն միավորումների միաժամանակյա մասնակցության անհամատեղելիության մասին:
Միրզոյանի այցի համատեքստում կարևոր է ընդգծել նաև այն իրադարձությունները, որոնք տեղի են ունեցել Երևանում Միրզոյանի Մոսկվայում գտնվելու պահին ու դրանից հետո: Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հերթական անգամ հայտարարել է, որ Ռուսաստանը Հայաստանին մենակ է թողել, ՔՊ- ական պատգամավոր Գագիկ Մելքոնյանը նշել է, որ «ռուսներն են հանձնել Արցախը», ինչպես նաև հայտնի դարձավ, որ ՀՀ ԱԺ եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը հունվարի 24-ին քննարկելու է կառավարության հավանությանն արժանացած «Հայաստանի Հանրապետության Եվրոպական միությանը անդամակցության գործընթաց սկսելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը կանաչ լույս է վառում հանրաքվե անցկացնելու համար։
Միրզոյանը, որ Մոսկվայում հայտարարել էր «Հայաստանի Հանրապետության Եվրամիությանն անդամակցության գործընթացն սկսելու մասին», չէր կարող չիմանալ, որ հունվարի 24-ին օրինագիծն արդեն պիտի լիներ խորհրդարանում: Սակայն Մոսկվայում նա պետք է խաղար իր դերը, և նա դա արեց:
Այդ ուժերը կամ անձը, ով կանգնած է վերջին երկու տարվա ընթացքում առաջին անգամ Մոսկվա այցելելու որոշման հետևում, «խաղադրույք են կատարել» շատ պարզունակ գործոնի վրա՝ Միրզոյանի այցը ՌԴ ղեկավարությունը կարող է ընկալել որպես ինչ- որ ազդանշան այն մասին, որ «իրականում ՀՀ-ն մտադիր չէ ավարտին հասցնել աշխարհաքաղաքական շրջադարձը», ինչը, իր հերթին, կարող է թուլացնել Մոսկվայի պոտենցիալ հակազդեցությունը Փաշինյանի գործողություններին։
Այս պահին կարելի է նշել, որ Ռուսաստանի Դաշնության համար 2020-2022 թվականների համաձայնագրերի արդիականության մասին հայտարարությունն ու հայկական կողմի գործողությունները վկայում են այն մասին, որ կողմերը չեն փոխել իրենց նախնական դիրքորոշումները, սակայն այժմ կողմերի «աշխարհաքաղաքական վեճը» հետաձգվել է։ Բայց հետաձգումը չի նշանակում չեղարկում։