Մարտուն Գրիգորյան. ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու «Մայր Հայաստանի» նպատակը ՔՊ-ին իշխանազրկելն է․ Կարեն Սիմոնյան (տեսանյութ) ՈՒՂԻՂ. Արցախցիների բողոքի ակցիան` Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մոտ Ադրբեջանի զինուժը կրակ է բացել Խնածախի ուղղությամբ. վնասվել է բնակելի տուն ՔՊ֊ն պարտվեց Գյումրիում. ընդդիմությունը պետք է միավորվի․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չի անցնում, մնացածը կախված է ընդդիմադիր ուժերից Գյումրու հիմնական մասը հոսանքազրկել են. հայկական հակաժողովրդավարական «ավանդույթ» է Գյումրիում միջադեպ է տեղի ունեցել լրագրողների և ՔՊ-ական պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանի միջև (տեսանյութ) Նախնական արդյունքներ՝ Գյումրիից Գյումրիում սկսվել է ձայների հաշվարկը․ ուղիղ Պատերազմ Արցախում
Մարտուն Գրիգորյան. ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու «Գյումրու ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին». Գոհար Մելոյան «Մայր Հայաստանի» նպատակը ՔՊ-ին իշխանազրկելն է․ Կարեն Սիմոնյան (տեսանյութ) Թեժ իրավիճակ` Ազգային ժողովում. անհետ կորածների ծնողները գոռգոռում են (տեսանյութ) Ընդդիմությունն անհրաժեշտաբար պետք է միավորվի․ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյան Նիկոլի հետ՝ իրականում դեմ, կարելի է գնալ ընտրությունների ու հաղթել. Տիգրան Քոչարյան Վարդան Ղուկասյանը սպասում է Մարտուն Գրիգորյանի հայտարարությանը ԿԸՀ-ն ամփոփել է Գյումրու բոլոր տեղամասերի արդյունքները Արտակարգ դեպք՝ Երևանում․ կապված վիճակում հայտնաբերվել է տղամարդու մարմին Փաշինյանն ստիպված էր ընդունել իր ու ՔՊ-ի պարտությունը Որ ուժը քանի մանդատ կստանա. նախնական պատկերը՝ Գյումրիում ՈՒՂԻՂ. Արցախցիների բողոքի ակցիան` Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մոտ Թրքաֆաշիստները, օգտագործելով բոլոր հնարավոր ռեսուրսները 1/3-ից ավելի ձայն չեն կարողանում վերցնել. Կարեն Քոչարյան Միասնական ու ճիշտ պահվածքի դեպքում, հավատացեք, այս իշխանությունների օրերը հաշված են. Ռուբեն Հակոբյան Ադրբեջանի զինուժը կրակ է բացել Խնածախի ուղղությամբ. վնասվել է բնակելի տուն «Մայր Հայաստանի» Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Կարեն Սիմոնյանի խոսքը՝ գյումրեցիներին (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չվերցրեց ձայների մեծամասնությունը Հայաստանը չի պատրաստվում վճարել ՀԱՊԿ անդամավճարը Պատրաստ եմ առանց որևէ պաշտոնի հավակնելու քվեարկել առավելագույն ձայներ ստացած ընդդիմադիր թեկնածուի օգտին․ Ռուբեն Մխիթարյան ՔՊ֊ն պարտվեց Գյումրիում. ընդդիմությունը պետք է միավորվի․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չի անցնում, մնացածը կախված է ընդդիմադիր ուժերից ՔՊ-ն միայնակ չի կարող ընտրել քաղաքապետ. «Եվրադաշինքը» չի հաղթահարում անցողիկ շեմը. Վահե Սարգսյան Գյումրու հիմնական մասը հոսանքազրկել են. հայկական հակաժողովրդավարական «ավանդույթ» է Փարաքարում ՔՊ թեկնածուն պարտվեց Վալոդյա Գրիգորյանին Գյումրու ընտրությունների նախնական արդյունքները. թարմացվող Գյումրիում միջադեպ է տեղի ունեցել լրագրողների և ՔՊ-ական պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանի միջև (տեսանյութ) «Իրավապահների վարքագիծը ոչ միայն ապօրինի է, այլև ընդգծված քաղաքական»․ Փաստաբաններին թույլ չեն տվել այցելել Գյումրիում ձերբակալված 70-ն անց, 80-ն անց ու 90-ն անց կանանց «ՔՊ-ն պարտվում է Փարաքար համայնքի բոլոր 9 գյուղերում». Նաիրի Հոխիկյան Հայտնի են Գյումրիի թիվ 31/43 ընտրական տեղամասի արդյունքները. Առաջին տեղում Վարդան Ղուկասյանն է Նախնական արդյունքներ՝ Գյումրիից
«Ծնվել եմ Արցախում». ծրագիր Արցախից տեղահանված տաղանդավոր երիտասարդ երաժիշտների համար՝ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի նախաձեռնությամբ
Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի մամուլի ծառայությունից հայտնում են․
«Դեկտեմբերի 26-ին Երևանի Չայկովսկու անվան երաժշտական միջնակարգ մասնագիտական դպրոցում տեղի ունցավ «Ծնվել եմ Արցախում» կրթական ծրագրի մրցութային լսումների փուլը, որի արդյունքում 23 երիտասարդ երաժիշտներ Արցախից դարձան ծրագրի շահառուներ:
Ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր, UNICEF-ի ազգային դեսպան Սերգեյ Սմբատյանի նախաձեռնությամբ և նախատեսված է Արցախից տեղահանված տաղանդավոր երիտասարդ երաժիշտների համար:
Նախաձեռնությունը նպատակ ունի փոխակերպել Արցախի տաղանդավոր երեխաների կյանքը և ստեղծել արժանապատիվ և հաջողակ ապագա դասական ակադեմիական գործիքներ նվագող երիտասարդ երաժիշտների համար:
5 տարվա համապարփակ երաժշտական ​​կրթական ծրագիրը կապահովի երիտասարդ երաժիշտների բարձրորակ, կայուն երաժշտական կրթությունը և կբացի նոր հնարավորություններ՝ ապահովելով նրանց գեղարվեստական ​​աճը, զարգացումը և ճանաչումը: Զարգացնելով արցախցի երիտասարդների երաժշտական ​​տաղանդը՝ ծրագիրը նպատակ ունի երաժշտության միջոցով ապահովել  Արցախի մշակութային ինքնության պահպանումն ու առաջխաղացումը: Այն հնարավորություն կտա երիտասարդներին միջազգային ասպարեզում հանդես գալ որպես Արցախի մշակութային դեսպաններ։
Աշխարհում ամենակարդացվող կենսագրությունները համարվում են արտիստների կենսագրությունները: Դրանք ամենաշատն են տարածվում և ունեն ազգային պատկանելիության ամենաազդեցիկ դերը, ուստի աջակցելով, կրթելով և զարգացնելով Արցախի երիտասարդ երաժիշտների վերջին սերնդին՝ «Ծնվել եմ Արցախում» արտահայտությունը կարող ենք դարձնել ամենակարդացվողը աշխարհում և առաջիկա 5 տարիների ընթացքում նրանց համար ճանապարհ հարթել դեպի մեծ բեմեր և հաղթանակներ»:
«Ծնվել եմ Արցախում» ծրագրում ընգրկված 23 երիտասարդ երաժիշտներն են՝
1. Պետրոսյան Գևորգ Արթուրի (21 տարեկան, կլարնետ)
2. Հովսեփյան Լուսինե Վարդանի (13 տարեկան, թավջութակ)
3. Հակոբյան Լևոն Արմենակի (12 տարեկան, թավջութակ)
4. Հայրապետյան Ալեքսանդրա Սուրենի (18 տարեկան, ջութակ)
5. Սաֆարյան Արսեն Արթուրի (18 տարեկան, շեփոր)
6. Ծատրյան Նվեր Կարենի (15 տարեկան, թավջութակ)
7. Բաղդասարյան Նվեր Վրեժի (15 տարեկան, կոնտրաբաս)
8. Աղաջանյան Անուշ Արենի (10 տարեկան, ջութակ)
9. Համբարձումյան Արսեն Արթուրի (18 տարեկան, ջութակ)
10. Ղուլյան Սյուզաննա Սուրիկի (17 տարեկան, ջութակ)
11. Սարգսյան Մարինե Դավթի (19 տարեկան, ջութակ)
12. Աբաղյան Վահագն Կարենի (19 տարեկան, շեփոր)
13. Ավանեսյան Ռոման Լեռնիկի (15 տարեկան, կլարնետ)
14. Ավանեսյան Մարիա Լեռնիկի (12 տարեկան, դաշնամուր)
15. Աբրահամյան Իռեն Սուրենի (10 տարեկան, դաշնամուր)
16. Բալասանյան Լիա Էրիկի (8 տարեկան, դաշնամուր)
17. Բալասանյան Կարեն Էրիկի (14 տարեկան, դաշնամուր)
18. Բալասանյան Վադիմ Էրիկի (16 տարեկան, դաշնամուր)
19. Գալստյան Վլադիմիր Իգորի (15 տարեկան, դաշնամուր)
20. Գասպարյան Մարիամ Սասունի (20 տարեկան, դաշնամուր)
21. Եգանյան Անգելինա Մարատի (14 տարեկան, դաշնամուր)
22. Սարգսյան Էդվարդ Սիմոնի (18 տարեկան, դաշնամուր)
23. Սարգսյան Նարինե Դավթի (19 տարեկան, դաշնամուր)