Հիվանդանոցներ են տեղափոխվել դանակահարված հինգ երիտասարդներ, որոնցից մեկը մահացել է Գյումրեցիները ցույց տվեցին, որ առնվազն հաշտ չեն Նիկոլ Փաշինյանի վարած կործանարար քաղաքականության հետ Գյումրիում ընդդիմությունը հաղթեց` ցույց տալով Փաշինյանին, որ նա և իր թիմը մսխել են հայ ժողովրդի վստահությունը. Նաիրի Սարգսյան Ադրբեջանում Գերմասնիայի դեսպանին խիստ բողոքի նոտա են հայտնել Գերմանիայի նախագահի կողմից Արցախի դրոշի հրապարակման համար Կրակոցները սովորականից շատ են եղել. Խնածախ համայնքի նախկին ղեկավար Վիլեն Գաբրիելյանը օյաղանալուց հետո չխոսկան է դարձել Եթե լինեին իրապես արդար ընտրություններ, Սարիկ Մինասյանը 10 տոկոսից ավել էլ չէր հավաքի․ Սամվել Հակոբյան (տեսանյութ) ՔՊ-ին միացրել են արհեստական շնչառության ապարատին․ «Կարճ ասած» «Մայր Հայաստանը» շատ կարճ ժամանակահատվածում ձեռք բերեց մեր քաղաքացիների վստահությունը «Գյումրու ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին». Գոհար Մելոյան Մարտուն Գրիգորյան. ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու «Գյումրու ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին». Գոհար Մելոյան «Մայր Հայաստանի» նպատակը ՔՊ-ին իշխանազրկելն է․ Կարեն Սիմոնյան (տեսանյութ) Թեժ իրավիճակ` Ազգային ժողովում. անհետ կորածների ծնողները գոռգոռում են (տեսանյութ) Ընդդիմությունն անհրաժեշտաբար պետք է միավորվի․ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյան Նիկոլի հետ՝ իրականում դեմ, կարելի է գնալ ընտրությունների ու հաղթել. Տիգրան Քոչարյան Վարդան Ղուկասյանը սպասում է Մարտուն Գրիգորյանի հայտարարությանը ԿԸՀ-ն ամփոփել է Գյումրու բոլոր տեղամասերի արդյունքները Արտակարգ դեպք՝ Երևանում․ կապված վիճակում հայտնաբերվել է տղամարդու մարմին Փաշինյանն ստիպված էր ընդունել իր ու ՔՊ-ի պարտությունը Որ ուժը քանի մանդատ կստանա. նախնական պատկերը՝ Գյումրիում ՈՒՂԻՂ. Արցախցիների բողոքի ակցիան` Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մոտ Թրքաֆաշիստները, օգտագործելով բոլոր հնարավոր ռեսուրսները 1/3-ից ավելի ձայն չեն կարողանում վերցնել. Կարեն Քոչարյան Միասնական ու ճիշտ պահվածքի դեպքում, հավատացեք, այս իշխանությունների օրերը հաշված են. Ռուբեն Հակոբյան Ադրբեջանի զինուժը կրակ է բացել Խնածախի ուղղությամբ. վնասվել է բնակելի տուն «Մայր Հայաստանի» Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Կարեն Սիմոնյանի խոսքը՝ գյումրեցիներին (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չվերցրեց ձայների մեծամասնությունը Հայաստանը չի պատրաստվում վճարել ՀԱՊԿ անդամավճարը Պատրաստ եմ առանց որևէ պաշտոնի հավակնելու քվեարկել առավելագույն ձայներ ստացած ընդդիմադիր թեկնածուի օգտին․ Ռուբեն Մխիթարյան ՔՊ֊ն պարտվեց Գյումրիում. ընդդիմությունը պետք է միավորվի․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ)
Ինձ փոխանցվել է վարչապետի պահանջ, որ հրաժարական տամ, հրաժարվել եմ կատարել, և սկսվել է այս ամբողջ գործընթացը․ Ռուբեն Վարդազարյան
Yerevan.Today-ն օրերս «Ամեն ինչ արեցին, որ Քոչարյանը չգա, իսկ ո՞ւր գնացին իրենք» հոդվածով անդրադարձել էր ԲԴԽ նախկին նախագահներ Ռուբեն Վարդազարյանի և Գագիկ Ջհանգիրյանի հայտնի ձայնագրությանն ու դրան նախորդած և հաջորդած իրադարձություններին:
Թեմայի շուրջ այսօր՝ դեկտեմբերի 17-ին, զրուցել ենք ԲԴԽ նախկին նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանի հետ:
Պարոն Վարդազարյան, օրերս տեղի ունեցավ ձեր գործով հերթական դատական նիստը: Կխնդրեմ մանրամասներ ներկայացնեք: Ի վերջո ի՞նչ հանգուցալուծում, ըստ ձեզ, կարող է ստանալ ձեր դեմ այս գործընթացը:
Ամբողջ խնդիրը կայանում է նրանում, որ ինձ փոխանցվել է վարչապետի պահանջ, այն է՝ «վարչապետը ցանկանում է, որ ես հրաժարական տամ», ես հրաժարվել եմ պահանջը կատարել, և սկսվել է այս ամբողջ գործընթացը: Այսինքն՝ կեղծ մեղադրանքներ, կեղծ քրեական գործ:
Կարող եմ ենթադրել, որ կունենա այսպիսի ավարտ՝ կդատապարտվեմ հայաստանյան դատարաններում, այնուհետև Եվրոպական դատարանը կկայացնի որոշում Հայաստանի դեմ, դրան կհաջորդի արդարացում ՀՀ դատարանների կողմից, և քրեական պատասխանատվության կենթարկվեն այն քննիչները, դատավորներն ու դատախազները, ովքեր այս կեղծ գործընթացի մասնակիցն են եղել: Ես դրան հետամուտ եմ լինելու:
Ձեր պարագայում դատական նիստերը դեռ շարունակվում են, բայց Գագիկ Ջհանգիրյանը կարծես ընդհատակ է անցել և չի անցնում որևէ քրեական գործով: Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք:
Որովհետև Գագիկ Ջհանգիրյանը չի հրաժարվել կատարել վարչապետի՝ հրաժարական տալու ցանկությունը: Վարչապետն ինձ ասել է հրաժարական տուր՝ չեմ տվել, ենթարկվում եմ քրեական հետապնդման, Գագիկ Ջհանգիրյանին և Կարեն Անդրեասյանին ասել է հրաժարական տվեք՝ տվել են: Ինձնից առաջ եղել է Գագիկ Հարությունյանը, որին ևս փոխանցվել է վարչապետի ցանկությունը, նա ևս հրաժարական է տվել, և քրեական հետապնդում չկա:
Ավելին ասեմ՝ ինձ առաջարկել են հրաժարական տալ և մնալ ԲԴԽ անդամ և դատավոր, ինձ ասել են հրաժարվել միայն ԲԴԽ նախագահի պաշտոնից. ես դա եմ մերժել:
Ձեր՝ ԲԴԽ նախագահ չլինելու նպատակը ո՞րն էր, ըստ ձեզ։
Որ Գագիկ Ջհանգիրյանը լինի ԲԴԽ նախագահ, որ քաղաքական իշխանության կամքը ի կատար ածվի:
Փաստացի այդտեղ կար հանցագործության տար, այն է՝ ճնշում ԲԴԽ նախագահի նկատմամբ:
Գործը հարուցելու պահից մինչ օրս ես դա պնդում եմ, գոռում եմ, գոչում եմ, աղաղակում եմ, բայց ոչինչ չի փոխվում:
Հովիկ Աղազարյանի մասով տեսեք ինչ աղմուկ բարձրացավ: Աղազարյանի մասով եթե ինչ-որ տեղ, 0,0001 տոկոսով կարելի է ասել, որ կուսակցության նախագահն իր կուսակցության անդամին ինչ-որ բան է ասել, ապա վարչապետը ԲԴԽ նախագահին որևէ բան ասելու իրավունք ընդհանրապես չունի: Նույնիսկ միտքը, ցանկությունը, երբ առաջանա իր գլխում, արդեն հանցավոր է, կարելի է ասել, որ դա նախապատրաստում է հանցագործության: Դրա մասին ակնհայտ ասում է Գագիկ Ջհանգիրյանը, որ ասում է՝ այսքան ժամանակ է տրված, դա ինքը չի որոշում, իր փոխարեն որոշել են արդեն: Ո՞վ կարող էր իր փոխարեն որոշել: Ակնհայտ ասում է, որ դա իր ցանկությունը չէ, այլ անձի ցանկություն է:
Ամբողջ խնդիրը հետևյալում է. այս ամենը կատարվում է դատական համակարգը ծնկի բերելու, դատական համակարգում 100 տոկոսանոց իշխանություն ունենալու, քաղաքական կամքը դատական ակտի տեսքով տեսնելու ցանկության համար:
Ես բուֆերային գոտի էի հանդիսանում, ես չէի թողնում, որ քաղաքական իշխանության ցանկությունները հասնեն դատավորներին, ես դա կանխում էի, հարվածը վերցնում էի ինձ վրա և դատավորներին ասում՝ «օրինական որոշում կայացրեք»:
Գուցե անհույս ռոմանտիկի քայլեր եմ արել, բայց հավատացել եմ, որ այդպես է պետք անել:
Համամի՞տ եք տեսակետներին, որ Հայաստանում քրեական գործերը հարուցվում են ընտրովի, և գործում է ընտրովի արդարադատություն:
Եթե իմ օրինակով վերցնենք՝ միանշանակ: Քաղաքական իշխանության ցանկությունն էր ինչ-որ ձևով ստիպել, որ ես հրաժարական տամ, չզբաղեցնեմ ԲԴԽ նախագահի պաշտոնը: Պատկերացնո՞ւմ եք ինչքան մեխանիզմ է փորձվել. սկսած անձնական տիրույթ մտնելուց՝ ընկերներ, ընտանիք, երեխաներ, ավարտած՝ գույքային հարաբերություններով:
Արդյունքում հասկացան, որ պետք է հայտնվի ինչ-որ մեկը, ով կեղծ ցուցմունք կտա իմ դեմ: Ցուցմունքի արժեքը Լոռու մարզի առաջին ատյանի դատավորի պաշտոնից ԱԱԾ պետի տեղակալի պաշտոնում հայտնվելն էր (խոսքն Անդրանիկ Սիմոնյանի մասին է):
Երևի Հայաստանի նորագույն պատմության մեջ ամենաթանկ գինն է եղել, որ վճարվել է կեղծ ցուցմունքի համար:
Հիշեցնենք. 2022 թվականի հունիսի 20-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում ԲԴԽ նախկին նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը հրապարակեց սկանդալային ձայնագրություն:
Ձայնագրության մեջ Գագիկ Ջհանգիրյանը համոզում էր Վարդազայանին հրաժարական տալ՝ նշելով հետևյալը.  «Ես էտի պտի անեմ, էտի իմ վզին դրածա: Ես չեմ ուզում Քոչարյան Ռոբերտը գա: Եթե ես իմանամ, որ Վանեցյանն ա գալու, եթե ես իմանամ , որ Ղազինյանն ա գալու՝ կգնամ կկանգնեմ կողքները, բայց ես գիտեմ, որ գալու ա դաշնակ, Սերժն էլ չիգալու»:
Վարդազարյանի պաշտոնանկությունից հետո՝ 2021 թվականի ապրիլի 15-ին, ԲԴԽ նախագահի լիզորությունները փոխանցվեցին հենց Գագիկ Ջհանգիրյանին:
Ջհանգիրյանը հրաժարական տվեց հրապարակված սկանդալային ձայնագրությունից հետո՝ 2022 թվականի հուլիսի 4-ին։