Մարտուն Գրիգորյան. ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու «Մայր Հայաստանի» նպատակը ՔՊ-ին իշխանազրկելն է․ Կարեն Սիմոնյան (տեսանյութ) ՈՒՂԻՂ. Արցախցիների բողոքի ակցիան` Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մոտ Ադրբեջանի զինուժը կրակ է բացել Խնածախի ուղղությամբ. վնասվել է բնակելի տուն ՔՊ֊ն պարտվեց Գյումրիում. ընդդիմությունը պետք է միավորվի․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չի անցնում, մնացածը կախված է ընդդիմադիր ուժերից Գյումրու հիմնական մասը հոսանքազրկել են. հայկական հակաժողովրդավարական «ավանդույթ» է Գյումրիում միջադեպ է տեղի ունեցել լրագրողների և ՔՊ-ական պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանի միջև (տեսանյութ) Նախնական արդյունքներ՝ Գյումրիից Գյումրիում սկսվել է ձայների հաշվարկը․ ուղիղ Պատերազմ Արցախում
«Գյումրու ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին». Գոհար Մելոյան Մարտուն Գրիգորյան. ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու «Գյումրու ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին». Գոհար Մելոյան «Մայր Հայաստանի» նպատակը ՔՊ-ին իշխանազրկելն է․ Կարեն Սիմոնյան (տեսանյութ) Թեժ իրավիճակ` Ազգային ժողովում. անհետ կորածների ծնողները գոռգոռում են (տեսանյութ) Ընդդիմությունն անհրաժեշտաբար պետք է միավորվի․ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյան Նիկոլի հետ՝ իրականում դեմ, կարելի է գնալ ընտրությունների ու հաղթել. Տիգրան Քոչարյան Վարդան Ղուկասյանը սպասում է Մարտուն Գրիգորյանի հայտարարությանը ԿԸՀ-ն ամփոփել է Գյումրու բոլոր տեղամասերի արդյունքները Արտակարգ դեպք՝ Երևանում․ կապված վիճակում հայտնաբերվել է տղամարդու մարմին Փաշինյանն ստիպված էր ընդունել իր ու ՔՊ-ի պարտությունը Որ ուժը քանի մանդատ կստանա. նախնական պատկերը՝ Գյումրիում ՈՒՂԻՂ. Արցախցիների բողոքի ակցիան` Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մոտ Թրքաֆաշիստները, օգտագործելով բոլոր հնարավոր ռեսուրսները 1/3-ից ավելի ձայն չեն կարողանում վերցնել. Կարեն Քոչարյան Միասնական ու ճիշտ պահվածքի դեպքում, հավատացեք, այս իշխանությունների օրերը հաշված են. Ռուբեն Հակոբյան Ադրբեջանի զինուժը կրակ է բացել Խնածախի ուղղությամբ. վնասվել է բնակելի տուն «Մայր Հայաստանի» Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Կարեն Սիմոնյանի խոսքը՝ գյումրեցիներին (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չվերցրեց ձայների մեծամասնությունը Հայաստանը չի պատրաստվում վճարել ՀԱՊԿ անդամավճարը Պատրաստ եմ առանց որևէ պաշտոնի հավակնելու քվեարկել առավելագույն ձայներ ստացած ընդդիմադիր թեկնածուի օգտին․ Ռուբեն Մխիթարյան ՔՊ֊ն պարտվեց Գյումրիում. ընդդիմությունը պետք է միավորվի․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չի անցնում, մնացածը կախված է ընդդիմադիր ուժերից ՔՊ-ն միայնակ չի կարող ընտրել քաղաքապետ. «Եվրադաշինքը» չի հաղթահարում անցողիկ շեմը. Վահե Սարգսյան Գյումրու հիմնական մասը հոսանքազրկել են. հայկական հակաժողովրդավարական «ավանդույթ» է Փարաքարում ՔՊ թեկնածուն պարտվեց Վալոդյա Գրիգորյանին Գյումրու ընտրությունների նախնական արդյունքները. թարմացվող Գյումրիում միջադեպ է տեղի ունեցել լրագրողների և ՔՊ-ական պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանի միջև (տեսանյութ) «Իրավապահների վարքագիծը ոչ միայն ապօրինի է, այլև ընդգծված քաղաքական»․ Փաստաբաններին թույլ չեն տվել այցելել Գյումրիում ձերբակալված 70-ն անց, 80-ն անց ու 90-ն անց կանանց «ՔՊ-ն պարտվում է Փարաքար համայնքի բոլոր 9 գյուղերում». Նաիրի Հոխիկյան Հայտնի են Գյումրիի թիվ 31/43 ընտրական տեղամասի արդյունքները. Առաջին տեղում Վարդան Ղուկասյանն է
«Անգլուխ» վիճակ և քաոս՝ «Էրեբունի» թանգարանում. չկա տնօրեն, փոխտնօրեն և ժ/պ. Yerkir.am
Yerkir.am-ը գրում է. «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում տևական ժամանակ է, ինչ ստեղծվել է նախադեպը չունեցող իրավիճակ. ռազմավարական կարևորագույն նշանակություն և միջազգային լայն ճանաչում ունեցող այս հաստատությունը, որը, կարելի է ասել, Հայաստանի այցեքարտերից մեկն է, ներկայումս չունի ո՛չ տնօրեն, ո՛չ փոխտնօրեն, ո՛չ էլ անգամ տնօրենի կամ փոխտնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարներ: Կարճ ասած՝ արգելոց-թանգարանում տոտալ անտերություն է տիրում, ինչի մասին մեզ ահազանգել են թե՛ զբոսաշրջային ընկերություններից՝ էքսկուրսավարներ և ուղեկցող անձինք, թե՛ կրթական հաստատություններից՝ ուսուցիչներ, դասղեկներ և այլք, թե՛ պարզ այցելուներ կամ արգելոց-թանգարան այս կամ այն առիթով զանգահարողներ:
Վերջիններս միաբերան ասում են՝ չկա մեկը, որը կարող է պատասխանել իրենց հարցերին, ընթացք կտա դիմում-բողոքներին կամ առաջարկներին: «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանի նախկին տնօրեն, հայտնի հնագետ, ուրարտագետ Միքայել Բադալյանը, ում օրոք թանգարանն աննախադեպ առաջընթաց ապրեց, հիմնարկից հեռացավ ս.թ. մայիսին, երբ լրացավ վերջինիս աշխատանքային պայմանագրի ժամկետը, որն ինչ֊ինչ պատճառներով չերկարացվեց։
«Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանը չունի նաև փոխտնօրեն, քանի որ նախկին փոխտնօրեն Վահե Սարգսյանը, ով այդ պաշտոնին էր մինչ ս.թ. մայիս ամիսը, իսկ մայիսից-հոկտեմբեր հանդիսանում էր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատարը, կրկին ինչ-ինչ պատճառներով դուրս է եկել արգելոց-թանգարանից: Yerkir.am-ի տեղեկություններով՝ արգելոց-թանգարանի աշխատակիցները մինչ օրս անգամ չեն ստացել հոկտեմբեր ամսվա աշխատավարձը, ինչը սովորաբար փոխանցվել է յուրաքանրյուր ամսվա սկզբին:
Պատճառը կրկին արգելոց-թանգարանում տիրող «անգլուխ» վիճակն է: Փաստորեն, հայ ժողովրդի մշակութային ժառանգության անգնահատելի մասը կազմող Արարատյան (Ուրարտական) թագավորության ժամանակաշրջանի ողջ նյութական-հոգևոր ժառանգությունը ներկայացնող, Երևանի անձնագիրը համարվող, ՀՀ մայրաքաղաքը աշխարհի հնագույն քաղաքների ու քաղաքակրթությունների շարքին դասող «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանում այսօր ուղղակի չկա որևէ մեկը, որը պատասխանատվություն կարող է կրել որևէ արտակարգ իրադրության՝ հրդեհի, վթարի, ինչու չէ, նաև հնարավոր վանդալիզմի, գողության, թալանի կամ չարաշահումների համար:
Ավելին, այս քաոտիկ վիճակում է ոչ միայն բուն «Էրեբունի» պատմահնագիտական արգելոց-թանգարանը, այլև նրա երկու մասնաճյուղերը՝ Կարմիր բլուր և Շենգավիթ հնավայր-թանգարանները: Եվ դա այն դեպքում, երբ համաշխարհային զբոսաշրջության, պատմագիտության, հնագիտության և մշակութաբանության կիզակետում գտնվող այս հաստատությունում տնօրենի ամենօրյա տքնաջան աշխատանքի ու բազմազան ծրագրերի, աշխարհին ներկայանալու և հայոց քաղաքակրթական արժեքները ներկայացնելու կարիք կա, ինչը և արվում էր մինչ այս մղձավանջն ու քաոսը:
Իսկ այս ամենը հիշեցնում է հայտնի խոսքերը. ամեն ինչ ավերված է, այստեղ ևս Փաշինյանի իշխանության ձեռքերն են հասել: