Փաշինյանը թռնելու է. անգամ ՔՊ-ն չի պատկերացնում՝ մի օրում ինչ է լինելու. Շարմազանով
Հայաստանի ներկայիս իշխանությունն է Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարությանը գերության հանձնել Ադրբեջանին. հայ գերիներն Ադրբեջանում են հայտնվել Հայաստանի այս իշխանության գործողությունների պատճառով, հետևապես՝ պաշտոնական Երևանը կամ, ավելի ճիշտ, նիկոլական այս ռեժիմը որևէ քայլ կամ անգամ կես քայլ չի արել և չի անելու Ադրբեջանի բանտում պահվող հայերին Հայաստան վերադարձնելու հարցով։ Փաշինյանն ու նրա թիմը մատը մատին չեն տվել, որ մեր գերիները վերադառնան Հայաստան։ Ավելին, Փաշինյանն է նպաստել, որ այդ մարդիկ հայտնվեն Ադրբեջանի բանտում, որովհետև մեղավորներ էին պետք՝ Արցախը հանձնելու հարցում։ Այն մարդիկ, որոնք չեն սպասարկել Փաշինյանի իշխանության թրքահպատակ գիծը, հայտնվել են Ադրբեջանի բանտում. 168TV-ի «Ռեվյու» հաղորդաշարի եթերում այս մասին ասաց ՀՀԿ ԳՄ անդամ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Հայաստանի իշխանությունը կոլաբորացիոնիստ իշխանություն է, ուստի որևէ բան նրանցից պետք չէ ակնկալել։ Այո՛, պետական համակարգում կան մարդիկ, որոնք ուզում են գերիների վերադարձ, բայց Փաշինյանն ու նրա թիմը չեն ուզում, որ Բաքվում պահվող հայերը բանտից ազատվեն»,- ընդգծեց նա։
Նրա խոսքով՝ ասվածի ապացույցներից մեկը Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի կողմից Ալիևի քայլերի արդարացումն է։
«Պատկերացնո՞ւմ եք՝ պաշտոնյան արդարացնում է Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ զինված ագրեսիան, դա նշանակում է, որ Հայաստանի իշխանությունը դատավճիռ է կայացրել Ադրբեջանի բանտում պահվող Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարության նկատմամբ Ադրբեջանի դատարանից շուտ»,- ասաց էդուարդ Շարմազանովը։
Անդրադառնալով այսօր Բաքվում մեկնարկած COP29 համաժողովին և դրան Հայաստանի իշխանության մասնակցության վերաբերյալ անորոշության պատճառներին, Շարմազանովը նշեց՝ մասնակցելո՞ւ են այդ համաժողովին, թե՞ ոչ, այս իշխանությունը չի ասում, որովհետև մի կողմից՝ Բայդենի վարչակազմն այլևս ԱՄՆ-ում անցյալ է, և ՔՊ-ական իշխանությունը զրկվել է թիկունքից, մյուս կողմից՝ կասկածում են, որ Բաքուն իրենց գերիներ կտա։
«Թրամփի հաղթանակը քաղաքական բանկրոտի է հասցրել Փաշինյանի թիմին, իհարկե, անտեր չեն մնացել, իրենց տերն Էրդողանն է, բայց մնացին անթիկունք։ ՔՊ-ն սպասում է նաև, որ եթե անգամ վերջին պահին Ադրբեջանը համաձայնի մի քանի գերի տալ, նոր գնան, որպեսզի հետ գան ու դա ներկայացնեն՝ որպես հաղթանակ։ Թող Փաշինյանը չարդարանա, թե 32 գերի է բերել՝ այս համաժողովի կայացումն Ադրբեջանին տալով, պետք է հիշել, որ 32-ն եկել են, բայց հարյուրավորներն էլ գերության մեջ են Փաշինյանի պատճառով»,– ասաց Շարմազանովը՝ միաժամանակ ընդգծելով՝ եթե կա հնարավորություն գոնե մեկ գերի բերելու, ՀՀ իշխանությունն ամեն քայլի էլ պետք է դիմի։
Ինչ վերաբերում է պաշտոնական Բաքվի կողմից COP29-ին ընդառաջ Հայաստանի հասցեին սպառնալիքների տեղատարափին, ապա, ըստ Շարմազանովի, թշնամու կողմից հռետորաբանության կոշտացումը պայմանավորված է միայն մի հանգամանքով՝ Ալիևի դիմաց կանգնած է կապիտուլացված մեկը։
«Դրա համար էինք ասում՝ չի՛ կարող կապիտուլացվածը բանակցել, չի կարող պարտված ղեկավարն արժանապատիվ կերպով ներկայացնել պետության շահ»,- խոսքը եզրափակեց ՀՀԿ ԳՄ անդամը։