Նպատակն է Հայաստանը դարձնել անողնաշար երկիր՝ առանց սեփական կարծիքի. Վիտալի Միլոնով (տեսանյութ)
Ռուսաստանի Դաշնության Պետդումայի պատգամավոր Վիտալի Միլոնովը Alpha News-ին մեկնաբանել է Հայաստանի իշխանությունների «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը։
Փորձագետի կարծիքով՝ անհասկանալի է, թե ինչու պետք է ընդհանրապես դառնալ ճանապարհային համակարգի ինչ-որ տարր, երբ կարելի է լինել շահավետ հաղորդակցություններ ապահովող երկիր։
«Խաչմերուկը կարող է տարբեր լինել, այս մեկը կլինի արջի մորթիի նման, որի վրայով տանկերը տարբեր երկրներից կուղևորվեն այլ երկրներ: Թուրքիայի համար օգուտների տեսանկյունից, իհարկե, այս նախագիծը չափազանց ձեռնտու է Փաշինյանին Հայաստանի տարածքը երկու երկրների անկաշկանդ կապի համար տրամադրելու համար։ Բայց ես իսկապես չեմ հասկանում, թե դա ինչպես է համապատասխանում Հայաստանի ինքնիշխանությանը։ Ինչո՞ւ այն պետք է դառնա «խաչմերուկ»։ Ինչո՞ւ ընդհանրապես դառնալ ճանապարհային համակարգի ինչ-որ տարր, երբ կարող ես լինել ոչ թե խաչմերուկ, այլ շահավետ հաղորդակցություններ ապահովող երկիր։
Այդուհանդերձ, կարծում եմ, որ Հայաստանը կարող է ռազմավարական կարևոր դիրք զբաղեցնել տարածաշրջանում, եթե ճիշտ հաղորդակցվի և ապահովի ճիշտ կապ։ Եվ Հայաստանը կարող է դառնալ տարածաշրջանի անվտանգության կարևոր տարր»,-ասել է Միլոնովը։
Նա նաև նշել է. «Ինչո՞ւ է ասվում «Խաղաղության խաչմերուկ»: Սա Հայաստանը ապառազմականացնելու, զինաթափելու համար է, որ Հայաստանը դադարի սեփական բանակ ունենալ։ Եվ դարձրեք այն անողնաշար «խաղաղության խաչմերուկ», երկիր՝ առանց սեփական կարծիքի:
Սա Հայաստանի համար շատ կարևոր խնդիր է Մոսկվայի հետ ռազմաքաղաքական համագործակցությունը դադարեցնելու համար։ Որովհետև սա իսկապես մեծ օգնություն կլինի Մեծ Թուրանական գաղափարների իրականացման համար։ Որոշ գլոբալ ուժեր, որոնք այժմ կառուցում են, այդ թվում՝ հակառուսական, հակաչինական կոնֆիգուրացիան, շահագրգռված են, որ Հայաստանը դառնա ընդամենը մի հողատարածք, որտեղով կարող է տեղափոխվել ով պատահի»,- եզրափակել է Միլոնովը։