«Մայր Հայաստանի» նպատակը ՔՊ-ին իշխանազրկելն է․ Կարեն Սիմոնյան (տեսանյութ) ՈՒՂԻՂ. Արցախցիների բողոքի ակցիան` Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մոտ Ադրբեջանի զինուժը կրակ է բացել Խնածախի ուղղությամբ. վնասվել է բնակելի տուն ՔՊ֊ն պարտվեց Գյումրիում. ընդդիմությունը պետք է միավորվի․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չի անցնում, մնացածը կախված է ընդդիմադիր ուժերից Գյումրու հիմնական մասը հոսանքազրկել են. հայկական հակաժողովրդավարական «ավանդույթ» է Գյումրիում միջադեպ է տեղի ունեցել լրագրողների և ՔՊ-ական պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանի միջև (տեսանյութ) Նախնական արդյունքներ՝ Գյումրիից Գյումրիում սկսվել է ձայների հաշվարկը․ ուղիղ «ՔՊ-ն Նիկոլին ասել է՝ Գյումրիում «իզով թոզով» չերևա… պարտվում են»․ Թևանյան Պատերազմ Արցախում
«Գյումրու ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին». Գոհար Մելոյան «Մայր Հայաստանի» նպատակը ՔՊ-ին իշխանազրկելն է․ Կարեն Սիմոնյան (տեսանյութ) Թեժ իրավիճակ` Ազգային ժողովում. անհետ կորածների ծնողները գոռգոռում են (տեսանյութ) Ընդդիմությունն անհրաժեշտաբար պետք է միավորվի․ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյան Նիկոլի հետ՝ իրականում դեմ, կարելի է գնալ ընտրությունների ու հաղթել. Տիգրան Քոչարյան Վարդան Ղուկասյանը սպասում է Մարտուն Գրիգորյանի հայտարարությանը ԿԸՀ-ն ամփոփել է Գյումրու բոլոր տեղամասերի արդյունքները Արտակարգ դեպք՝ Երևանում․ կապված վիճակում հայտնաբերվել է տղամարդու մարմին Փաշինյանն ստիպված էր ընդունել իր ու ՔՊ-ի պարտությունը Որ ուժը քանի մանդատ կստանա. նախնական պատկերը՝ Գյումրիում ՈՒՂԻՂ. Արցախցիների բողոքի ակցիան` Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մոտ Թրքաֆաշիստները, օգտագործելով բոլոր հնարավոր ռեսուրսները 1/3-ից ավելի ձայն չեն կարողանում վերցնել. Կարեն Քոչարյան Միասնական ու ճիշտ պահվածքի դեպքում, հավատացեք, այս իշխանությունների օրերը հաշված են. Ռուբեն Հակոբյան Ադրբեջանի զինուժը կրակ է բացել Խնածախի ուղղությամբ. վնասվել է բնակելի տուն «Մայր Հայաստանի» Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Կարեն Սիմոնյանի խոսքը՝ գյումրեցիներին (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չվերցրեց ձայների մեծամասնությունը Հայաստանը չի պատրաստվում վճարել ՀԱՊԿ անդամավճարը Պատրաստ եմ առանց որևէ պաշտոնի հավակնելու քվեարկել առավելագույն ձայներ ստացած ընդդիմադիր թեկնածուի օգտին․ Ռուբեն Մխիթարյան ՔՊ֊ն պարտվեց Գյումրիում. ընդդիմությունը պետք է միավորվի․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չի անցնում, մնացածը կախված է ընդդիմադիր ուժերից ՔՊ-ն միայնակ չի կարող ընտրել քաղաքապետ. «Եվրադաշինքը» չի հաղթահարում անցողիկ շեմը. Վահե Սարգսյան Գյումրու հիմնական մասը հոսանքազրկել են. հայկական հակաժողովրդավարական «ավանդույթ» է Փարաքարում ՔՊ թեկնածուն պարտվեց Վալոդյա Գրիգորյանին Գյումրու ընտրությունների նախնական արդյունքները. թարմացվող Գյումրիում միջադեպ է տեղի ունեցել լրագրողների և ՔՊ-ական պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանի միջև (տեսանյութ) «Իրավապահների վարքագիծը ոչ միայն ապօրինի է, այլև ընդգծված քաղաքական»․ Փաստաբաններին թույլ չեն տվել այցելել Գյումրիում ձերբակալված 70-ն անց, 80-ն անց ու 90-ն անց կանանց «ՔՊ-ն պարտվում է Փարաքար համայնքի բոլոր 9 գյուղերում». Նաիրի Հոխիկյան Հայտնի են Գյումրիի թիվ 31/43 ընտրական տեղամասի արդյունքները. Առաջին տեղում Վարդան Ղուկասյանն է Նախնական արդյունքներ՝ Գյումրիից Գյումրու ավագանու ընտրություններին մասնակցել է ընտրողների 42.66%-ը, Փարաքարում՝ 54.97%
Ռեֆլեքսիաներ ըստ Երվանդ Քոչարի. Նոր խոսք կրթական ասպարեզում. լուսանկարներ
Երվանդ Քոչարի հոբելյանական 125 ամյակի ծրագրերի շրջանակում իրականացվող «Ռեֆլեքսիաներ ըստ Երվանդ Քոչարի» այլընտրանքային կրթական նախագիծն ավարտվեց:
Մասնակից դպրոցականներին Քոչարը ներկայացվեց իր ողջ ստեղծագործությամբ:
Քոչարին նվիրված ֆիլմեր, քոչարական ընթերցումներ, քննարկումներ, որտեղ երեխաները բացահայտեցին հանճարեղ նկարիչ և քանդակագործ Երվանդ Քոչարի՝ մինչ այժմ  իրենց անծանոթ կերպարը;
Համաշխարհային մեծություն Երվանդ Քոչարը մասնակիցներին ուղեկցեց արվեստային կրթության ճանապարհով, որտեղ նրա արվեստով ոգեշնչված երեխաները ստեղծագործեցին՝ ազատ իրենց պատկերացումների և ընկալումների մեջ՝ ունենալով թե՛ մտքի, և թե՛ խոսքի ազատություն:
«Ռեֆլեքսիաներ ըստ Երվան Քոչարի» ծրագիրը նոր խոսք դարձավ կրթական ասպարեզում, ինչի վառ ապացույցը երեխաների՝ 100 օր տևած ծրագրին ոգևորությամբ մասնակցությունը, ստացած գիտելիքները և ծրագրի ավարտին նրանց ներկայացրած տարածական նկարչության զարմանահրաշ օրինակներն են, որոնք իրենց տեսակով բացառիկ քոչարական աշխատանքներ են:
Իրար հաջորդած հետաքրքիր և ուսուցանող հանդիպումների շարքում էր Երվանդ Քոչարի մինչ այժմ անհայտ կտավներից մեկի՝ Բելլա Դարբինյանի դիմանկարի ներկայացումը, որն, իր անկրկնելի գեղեցկությունից բացի, ունի տեխնիկայի եզակիություն՝  այն է՝ վարպետն այն նկարել է ալյումինի վրա, յուղաներկով: Երկար տարիների ընթացքում աշխատանքը ոչ մի գունային փոփոխության չի ենթարկվել և մնացել է նույնքան հրաշագեղ, որքան ստեղծման պահին:
Նկարը սիրով տրամադրել էր Բելլա Դարբինյանի դուստրը, ում մոտ էլ այն պահվում էր երկար տարիներ, իսկ ստեղծագործությունը հարտնաբերել էր «Ռեֆլեքսիաներ ըստ Երվան Քոչարի» նախագծի հեղինակ, հեռուստամեկնաբան, հրապարակախոս, հանրային կապերի մասնագետ Արայիկ Մանուկյանը, ով տարիներ շարունակ աշխարհով մեկ փնտրում էր այն:
«Ռեֆլեքսիաներ ըստ Երվանդ Քոչարի» աշխատարանի մենթոր, քանդակագործ, գեղանկարիչ «Հնար» արվեստի աշխատարանի հիմնադիր, ԱԿՆ կրթամշակութային ՀԿ նախագահ Նարեկ Հայրապետյանը, ով արվեստասերներին արդեն իսկ հայտնի է արվեստի բնագավառում երեխաների կրթության խիստ տարբերվող և բացառիկ մոտեցմամբ, մշակել էր գործնական աշխատանքների ծրագիր, որով երեխաները մի շարք աշխատարաններում իրենց մասնակցությամբ թե՛ բացահայտեցին Քոչարին, թե՛ քոչարական տրամադրություններով հանդես եկան իրենց սեփական մոտեցմամբ, գեղարվեստական ընկալման նոր ձևաչափով և պատկերացումներով:
Ծրագիրն իրականացվել է ՀՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարարության աջակցությամբ: