Իրանը հեշտացրել է հայկական ավտոմեքենաների մուտքը
Իրանի զբոսաշրջային և ավտոմոբիլային ակումբը նոր նախաձեռնություն է ներկայացրել՝ հեշտացնելու Հայաստանից տրանսպորտային միջոցների մուտքը Իսլամական Հանրապետություն, գրում է Tehran Times-ը:
Ծրագիրը, որն ուղղված է մաքսային ընթացակարգերի կրճատմանը և անդրսահմանային ճանապարհորդությունների արագացմանը, պաշտոնապես մեկնարկել է շաբաթ օրը Իրանի մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և ձեռարվեստի նախարար Ռեզա Սալեհի Ամիրիի մասնակցությամբ արարողության ժամանակ: Նախաձեռնության շրջանակներում Իրան մեկնող Հայաստանի քաղաքացիներն այսուհետ կարող են իրենց տրանսպորտային միջոցների համար ստանալ Carnet de Passages կամ մաքսային տարանցման փաստաթուղթ, որը թույլ կտա նրանց երկիր մուտք գործել նվազագույն ուշացումով։
Ծրագիրը, որը մեկնարկել է Իրանի Զբոսաշրջության ազգային շաբաթվա երկրորդ օրը տեսահամաժողովի միջոցով, նպատակ ունի պարզեցնել մաքսային ձևակերպումները և ընդլայնել միջազգային ճանապարհային ճանապարհորդությունը Իրանի և հարևան երկրների միջև: Թեհրանի հյուրանոցներից մեկում տեղի ունեցած արարողությանը մասնակցել են մի քանի այլ պաշտոնյաներ, այդ թվում՝ զբոսաշրջության փոխնախարար Ալի-Ասղար Շալբաֆյանը և ակումբի գործադիր տնօրեն Մոհամմադ-Հոսեյն Սուֆին: Հայաստանին սահմանակից Արևելյան Ադրբեջան նահանգի Նորդուզ սահմանային տերմինալից ուղիղ միացմամբ՝ Զբոսաշրջության և ավտոմոբիլային ակումբի խոսնակ Շահաբ Մալմիրը վերահսկում էր հայկական առաջին մեքենայի ժամանակավոր մուտքը Իրան։ Պաշտոնական մուտքը թույլ է տվել նախարար Սալեհին Ամիրին ուղիղ եթերի ժամանակ. Ավելին, ծրագիրը նախատեսված է կրճատելու միջնորդների քանակը, կրճատելու ծախսերը և սահմանին սպասելու ժամանակը և խթանելու միջազգային ճանապարհային ճանապարհորդությունը, այն կխթանի Իրանի զբոսաշրջության արդյունաբերությունը, կամրապնդի կապերը հարևան երկրների հետ և ավելի շատ զբոսաշրջիկների ներգրավում Հայաստանից և նրա սահմաններից դուրս:
Զբոսաշրջության և ավտոմոբիլային ակումբը կապված է Մշակութային ժառանգության, զբոսաշրջության և արհեստների նախարարության հետ: Նրա առաջադրանքները ներառում են արտասահմանյան տրանսպորտային միջոցների սեփականատերերի կամ օտարերկրյա զբոսաշրջիկների ճանապարհորդությունը Հայաստանում և արտերկրում զբոսաշրջության տեղեկատվական գրասենյակների ստեղծում, ինչպես նաև ենթակառուցվածքների և զբոսաշրջային ծառայությունների զարգացում։