Պուտինն ու Օվերչուկը հաստատեցին՝ նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը «կենդանի» է, իսկ Արցախի թեման փակված չէ
Սակայն առանց Հայաստանի ջանքերի «հնարավորությունների պատուհանը» չի բացվելու:
«Քաղաքականության մեջ պատահականություններ հաճախ են լինում, բայց դժվար է հավատալ, որ այն իրավիճակում, երբ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի վերջին հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել այս տարվա ապրիլին, «բոլորովին պատահական է», որ նոր հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկի Հայաստան այցից մեկ օր առաջ (Փաշինյանն ու Բլինքենը զանգահարել են սեպտեմբերի 12-ին, իսկ Օվերչուկը ժամանել է սեպտեմբերի 13-ին)։
Զարմանալի չի լինի, եթե հետագայում պարզվի, որ Բլինքենը Օվերչուկից առաջ է իմացել Երևանի և Մոսկվայի միջև առաջիկա բանակցությունների թեմայի մասին։ Համաձայնեք ՝ ինքնիշխանության շատ յուրօրինակ մեկնաբանություն Նիկոլ Փաշինյանից․..
Ինչ վերաբերում է Օվերչուկի այցի էությանը, ապա լրագրողների հետ զրույցում ՌԴ փոխվարչապետը կրկին նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հնարավոր է հաղորդակցության ապաշրջափակում 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի պայմանավորվածությունների շրջանակում։ «Ռուսաստանը միշտ պատրաստ է միանալ այս գործընթացին և պատրաստ է օգնել այստեղ՝ հիմնվելով Հայաստանի ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության և իրավասության սկզբունքների վրա»,- նշել է նա։
Սրան գումարվում է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի՝ ամառվա վերջին Բաքվում արված հայտարարությունները, երբ Իլհամ Ալիևի հետ զրույցում ՌԴ նախագահն ասաց, որ Մոսկվան ուրախ կլինի, եթե կարողանա ինչ-որ բան անել Ղարաբաղի վերաբերյալ խաղաղության պայմանագրի ստորագրման համատեքստում և պարզ կդառնա, որ ԼՂՀ թեման Ռուսաստանի Դաշնության համար փակված չէ, իսկ նոյեմբերի 9-ի փաստաթուղթը շարունակում է մնալ արդիական և համակարգային՝ մեր տարածաշրջանում տեղի ունեցող իրադարձությունների համատեքստում։ Հասկանալի է նաև, որ առանց Երևանի նախաձեռնության չի կարող լուծվել ոչ՛ ինքնիշխանության պահպանման շրջանակներում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման, ոչ՛ էլ ղարաբաղյան հիմնախնդրի արդար լուծման թեման։
Ի դեպ, անդրադառնալով հաղորդակցություններին. նորից ընդգծենք, որ հաղորդակցությունների բացումը, Հայաստանի ինքնիշխանության ամբողջական պահպանմամբ հանդերձ, կրկին ասվել է հենց 2020 թվականի հայտարարության համատեքստում։