Սա չի խոսում ընդհանուր դիրքորոշման փոփոխության մասին. Ալեքսանդր Դուդչակը՝ Փաշինյանի հայտարարության մասին (տեսանյութ)
ԱՊՀ երկրների ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, տնտեսագիտության թեկնածու Ալեքսանդր Դուդչակը Alpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունն այն մասին, որ Ռուսաստանի իշխանությունների հետ Երևանի փոխհարաբերությունների հիմնական սկզբունքը փոխադարձ հարգանքն է, և որ Ռուսաստանի հասցեին վիրավորանքներն անթույլատրելի են:
Փորձագետի կարծիքով՝ Փաշինյանի խոսքերը չեն ազդի նրա ընդհանուր քաղաքականության վրա։
«Դա չի խոսում դիրքորոշման փոփոխության մասին, դա խոսում է ինչ-որ կոնկրետ ասուլիսի տոնայնության փոփոխության մասին։ Չեմ կարծում, որ դա կազդի այն ընդհանուր քաղաքականության վրա, որը Փաշինյանը վարում է Արևմուտքի և Ռուսաստանի նկատմամբ, բայց, այնուամենայնիվ, պետք է նշել, որ բացահայտ ռուսատյաց, հակառուսական հարձակումները Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների կողմից չեն աջակցվում։ Կարծում եմ, որ ոչ մեկին հետաքրքիր չէ փչացնել հարաբերությունները Ռուսաստանի հետ։ Նրանք (Հայաստանի իշխանությունները) այնտեղ խեղաթյուրում են տեղեկատվությունը և մատուցում այն իրենց լույսի ներքո, այն լույսի ներքո, որն առաջին հերթին ձեռնտու է Արևմուտքին, բայց ոչ բոլորն են դրան հավատում»,-ասել է Դուդչակը։
Քաղաքագետի խոսքով՝ պետք չէ գայթակղվել Փաշինյանի նման հայտարարությունից։
«Ռուսաստանին բոլոր մեղքերի մեջ մեղադրելը, որ Ռուսաստանն է մեղավոր Ղարաբաղի կորստի համար, իհարկե ծիծաղելի կլիներ, եթե այդքան տխուր չլիներ։ Չեմ կարծում, որ նրա նման հայտարարություններից մեկը խոսում է այն մասին, որ Փաշինյանը որոշել է գործել ի շահ հայ ժողովրդի, այլ ոչ թե ի շահ Փարիզի, Բրյուսելի, Վաշինգտոնի և մեկ ուրիշի: Շատ բան միահյուսված է Արևմուտքի ազդեցության կենտրոններում։ Այնպես որ, չխաբվենք»,-եզրափակել է Դուդչակը։