Ալիևը պատմել է, թե ինչ «դժվար փոխզիջումներ» են սպասվում Հայաստանին (տեսանյութ)
Ե՞րբ ադրբեջանցիներին կտեսնենք Երևանում:
«Հիշում եք, թե ինչպես վերջերս ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի խոսնակ Մեթյու Միլլերը հայտարարեց, որ «վերջնական համաձայնության հասնելու համար Երևանն ու Բաքուն ստիպված են լինելու կատարել բարդ ընտրություններ և բարդ փոխզիջումներ»։ «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագիրը շատ մեծ նշանակություն կունենա այդ երկրների և տարածաշրջանի խաղաղության, կայունության և անվտանգության համար: Մենք հավատում ենք, որ համաձայնագիրը հնարավոր է, բայց այն երկու կողմերից պահանջում է որոշ բարդ ընտրություններ և դժվար փոխզիջումներ, և այն, ինչ մենք պատրաստվում ենք անել՝ շարունակելն է նրանց առաջ մղել՝ լուծելու այդ վերջնական տարաձայնություններն ու հասնել համաձայնության», — ասել է Միլլերը:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը, ինչպես նաև երկրի կառավարությունը չի ասել իր քաղաքացիներին, իր ընտրողներին, թե ինչպիսի «դժվար փոխզիջումներ են» սպասվում Հայաստանին և նրա ժողովրդին։ Հայկական պետական ինստիտուտների փոխարեն դա արեց Իլհամը։
Ալիևը, ելույթ ունենալով օկուպացված հայկական Շուշի քաղաքում տեղի ունեցած հերթական միջազգային համաժողովում, բարձրացրել է Հայաստանի հետ հարաբերություններին վերաբերող մի քանի կարևոր թեմաներ։ Ալիևի խոսքերից պարզ է դարձել, որ «բարդ փոխզիջում» է համարվում ՀՀ գործող Սահմանադրությունից և Անկախության հռչակագրից հրաժարվելը, հայկական բանակին անհրաժեշտ զենք գնելու փորձերից հրաժարվելը, ինչպես նաև Հայաստանը հարյուր հազարավոր, եթե ոչ միլիոնավոր ադրբեջանցիներով բնակեցնելը: Միևնույն ժամանակ, խոսելով այս պահանջի մասին, Ալիևը կրկին օգտագործել է «Արևմտյան Ադրբեջան» տերմինը, ինչը ևս մեկ անգամ ապացուցում է, որ Բաքուն տարածքային նկրտումներ ունի ՀՀ-ի նկատմամբ և ծրագրում է ժամանակակից ՀՀ-ի տարածքների հաշվին ստեղծել խամաճիկ պետություն: Ալիևը ցանկանում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքների հաշվին ստեղծել սեփական «Հյուսիսային Կիպրոսը»:
ՀՀ կառավարությունը, ՀՀ ԱԳՆ-ն և ՀՀ ԱԺ-ն շարունակում են լռել Ալիևի վերոնշյալ հայտարարությունների առնչությամբ։ Դե, եթե Նիկոլ Փաշինյանի հետ ամեն ինչ պարզ է, նա հեծանիվ է վարում Բեռլինում և Լոնդոնում և չի արձագանքել նույնիսկ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությանը, ով օրեր առաջ ուղղակիորեն պահանջում էր «Զանգեզուրի միջանցքի» հանձնումը, ապա ինչո՞ւ է Հայաստանի ԱԳՆ-ն լռում Ալիևի հայտարարությունների մասին, ինչո՞ւ է լռում Արարատ Միրզոյանը։
Եվ դա չնայած այն հանգամանքին, որ նա ժամանակ է գտնում ողջունելու ԵՄ որոշումը՝ Հայաստանին 10 միլիոն եվրո հատկացնել ռազմական վրաններ գնելու համար։ Պաշտոնական Երևանը չի արձագանքում, քանի որ փակ դռների հետևում արդեն խոստացել է գնալ այս «դժվար փոխզիջումների»։
Հետաքրքիր կլիներ իմանալ, թե ինչ է մտածում հայ հասարակությունը պաշտոնական Երևանի լռության մասին։ Այսօրվա ցանկացած սոցիալական հարցում ցույց է տալիս, որ երկրի բնակչության մինչև 70 տոկոսը «դուրս է եկել չաթից» և չի զբաղվում քաղաքականությամբ: Ակնհայտ է, սակայն, որ եթե իրավիճակը չփոխվի, և Շուշիում Ալիևի հնչեցրած պահանջներից մեկն իրականացվի և հարյուր հազարավոր ադրբեջանցիներ հայտնվեն Հայաստանում, ապա ոչ միայն Կիրանցի երեխան չի կարողանա հանգիստ գնալ դպրոցը, այլ նաև Երևանում ապրող երեխան չի կարողանա իրեն ապահով զգալ:
Ադրբեջանցիները Երևանում կանեն այն, ինչ արեցին Լաչինի միջանցքում, երբ ղարաբաղցի երեխաներով ավտոբուսից «քերեցին» Արցախի դրոշը: Թե՞ Երևանում ինչ-որ մեկը դեռ հավատում է, որ լինելով ապաքաղաքական և արտաքին սպառնալիքներին չարձագանքելով՝ կխուսափի արցախցի երեխաների ճակատագրից։