Իրանում ընթանում է նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլը
Իրանում արտահերթ նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլն է։
Սպասվում է, որ երկրի ընտրությունների արդյունքները հայտնի կդառնան հուլիսի 6-ի առավոտյան՝ բոլոր ձայները հաշվելուց հետո։
Նախագահի պաշտոնի համար պայքարում են առողջապահության նախկին նախարար, 69-ամյա բարեփոխիչ Մասուդ Պեզեշքիանը և հանրապետության Ազգային անվտանգության բարձրագույն խորհրդում Իրանի առաջնորդի 58-ամյա ներկայացուցիչ, պահպանողական Սաիդ Ջալիլին։ Հունիսի 28-ին կայացած առաջին փուլում Պեզեշքիանը և Ջալիլին ստացել են ձայների համապատասխանաբար 44 և 40 տոկոսը։ Հաղթելու համար պետք էր 50%-ից ավելի միավոր հավաքել։ Մասնակցությունը կազմել է 40%, ինչը ամենացածրն է եղել իսլամական հանրապետության 45 տարիների ընթացքում։ Քվեաթերթիկների առնվազն 4 տոկոսն անվավեր է եղել։
Իրանում քաղաքական գործիչները պայմանականորեն բաժանված են երեք ճամբարի՝ պահպանողականների, ռեֆորմիստների և չափավորականների: Միաժամանակ բոլոր շարժումների ներկայացուցիչներն անհրաժեշտ են համարում հանրապետության պետական ​​համակարգի ամրապնդումը, այդ թվում՝ իսլամը՝ որպես երկրի պաշտոնական կրոն։
Նախագահական մրցավազքի երկու մասնակիցներն էլ տնտեսական աճի, սոցիալական առաջընթացի և երկրի կայուն զարգացման կողմնակիցներ են։ Պեզեշկիյանը հանդես է գալիս օտարերկրյա ներդրումների ներգրավման, Արևմուտքի հետ երկխոսության և Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի (JCPOA, միջուկային համաձայնագրի) վերականգնման օգտին: Առողջապահության նախարարության նախկին ղեկավարը, որը ծագումով Իրանի Արևմտյան Ադրբեջան նահանգից է, խոստացել է ընդլայնել Իսլամական Հանրապետության կանանց և էթնիկ փոքրամասնությունների իրավունքները և քննադատել է իշխանությունների դիրքորոշումը հիջաբի պարտադիր կրման վերաբերյալ։
Ջալիլին մտադիր է արևմտյան պատժամիջոցների դեմ պայքարում հենվել ներքին ներուժի վրա, ուժեղացնել զինված ուժերը, շարունակել մայիսի 19-ին ավիավթարի հետևանքով զոհված նախագահ Էբրահիմ Ռաիսիի արտաքին քաղաքականությունը. մասնակցել BRICS-ին և Շանհայի համագործակցության կազմակերպությանը (SCO), ավարտել Իրանի և Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծումը, Ռուսաստանի և Չինաստանի հետ ռազմավարական գործընկերության խորացումը։ Նա կարծում է, որ ԱՄՆ-ը պետք է պատասխանատվություն կրի 2018 թվականին ՀԳՀԾ-ից դուրս գալու համար։