«Նիկոլին ջարդե՛լ ենք․․․ իրավունք չունենք մսխելու գյումրեցիների քվեն»․ Սամվել Հակոբյան (տեսանյութ) Մարտուն Գրիգորյանին սպասելիս. ի՞նչ կասի կամ ի՞նչ կանի. Երվանդ Բոզոյան (տեսանյութ) Իշխանությունը շարունակում է պարտվել․ Վիգեն Հակոբյան Ալիևը Փաշինյանից պահանջում է հայտարարել ՀՀ լուծարման մասին. դա է «խաղաղության» նրա ոչ վերջին նախապայմանը Ինչպես քանդում են մեր պետականությունը, այնպես էլ քանդում են քաղաքացու սեփականությունը (տեսանյութ) Հասարակությանն են ուզում շեղել. Մովսես Հակոբյանը՝ իր դեմ հարուցված քրգործի մասին․ 24News Գյումրին մերժեց Նիկոլ Փաշինյանին ու իր հաճախորդներին «Տատիկների գործ»-ով անցնող Կիմա տատիկն ազատ արձակվեց. փաստաբան Ադրբեջանական ինքնաթիռները շարունակում են իսրայելական ավիաբшզայից բեռ տեղափոխել Բաքու Ողբերգական դեպք Հրազդանում. հայտնի հրուշակագործին մաhացած են հայտնաբերել «Կհայտարարենք, երբ որոշենք, որ պետք է հայտարարենք»․ Արթուր Վանեցյան Հականիկոլը հաղթել է, Գյումրին Փաշինյանի պարտությունն էր. Արթուր Խաչատրյան Փոքրամասնության իշխանության տապալումը Գյումրիում և Փարաքարում Ինչո՞ւ է լռում Մարտուն Գրիգորյանը և ո՞վ իրականում պատժեց Նավակ Ճոճողին. Տիգրան Քոչարյան «Ադրբեջանի և Հայաստանի դիրքորոշումները բավականին մոտ են դարձել». Ալիև «Մինչև ապրիլի 15-ը բավականին ժամանակ ունենք՝ որոշում կայացնելու»․ Բաբկեն Հարությունյան «9 տարի առաջ արցախցի ու հայաստանցի չէինք»․ Մետաքսե Հակոբյան Այլևս նախկին, նախկին ասելով` չի ստացվում ժողովրդին խաբել. Արթուր Խաչիկյան Խոզնավար գյուղի ուղղությամբ կրկին կրակոցներ են հնչել Այս տևական դադարի, լռության հետևանքով կորում է Գյումրու ընտրություններում հաղթանակի Էֆեկտը Աչքակապություն աչքակապությանց Գյումրիում ընդդիմադիրներին միասնության կոչ է անում Սրբազանը (տեսանյութ) Արցախում Ադրբեջանի կողմից ցեղասպանության գործով նախաքննությունը շարունակվում է. ՔԿ Վարդապետյանը կրկին ԱԺ կգնա Հրաժարվե՞լ է, թե՞ հրաժարեցրել են Արցախցիները մեծ հանրահավաքի են պատրաստվում Ռուբեն Վարդանյանի դեմ կրկին «ցուցմունք» են տվել Հուսանք՝ Գյումրիում ընդդիմադիրները քաղաքապետ կընտրեն՝ ձախողելով իշխանությունը զավթելու Փաշինյանի ցանկացած փորձ. հայտարարություն Դատախազությունը քրեական վարույթ է նախաձեռնել Վարդան Ղուկասյանին վերագրվող ձայնագրության առնչությամբ Մի՛ առաջնորդվեք երկակի ստանդարտներով, զգոն եղեք․ ՀԺՄ-ն՝ Գյումրիում լրագրողների թիրախավորման մասին
Գալուզինի խոսքը հերթական զգուշացումն է Հայաստանին. Դմիտրի Ռոդիոնով (տեսանյութ)
Ինովացիոն զարգացման ինստիտուտի աշխարհաքաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Դմիտրի Ռոդիոնովը Alpha News-ին մեկնաբանել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինի այն հայտարարությունը, թե Հայաստանը դադարել է շահագրգռվածություն ցուցաբերել Ռուսաստանի հետ արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարությունների գծով շփումներում։
Փորձագետի կարծիքով՝ Հայաստանի իշխանությունները ակտիվություն են ցուցաբերում միայն այնտեղ, որտեղ դա իրենց ձեռնտու է։
«Գալուզինը բացարձակապես ակնհայտ բաներ ասաց։ Իսկապես, Հայաստանի իշխանությունները փաստացի ակտիվ են այնտեղ, որտեղ դա իրենց ձեռնտու է։ Օրինակ՝ ԵԱՏՄ-ում (Եվրասիական տնտեսական միություն), քանի որ Հայաստանը հսկայական քանակությամբ բոնուսներ է ստանում այդ կազմակերպությունից։ Իսկ այն ոլորտներում, որտեղ նրանք շահ չունեն, նրանց դա հետաքրքիր չէ։ Բավական է հիշել ՀԱՊԿ-ի հետ կապված իրավիճակը, որտեղ նրանք ասում էին՝ «մենք սառեցնում ենք անդամակցությունը, չենք վճարելու տուրքերը, չենք մասնակցելու աշխատանքներին»»,-նշել է Ռոդիոնովը։
Քաղաքագետի խոսքով՝ Գալուզինի հայտարարությունը հերթական զգուշացումն է Հայաստանին։
«Սա այլ բան է, քանի որ դեսպանին արդեն կանչել են խորհրդակցությունների և մեկ անգամ չէ, որ նման հայտարարություններ են արվել, քանի որ Փաշինյանին և իր կառավարությանը պետք է դնել հստակ երկընտրանքի առաջ՝ կա՛մ դուք ՀԱՊԿ-ի, ԱՊՀ-ի, համագործակցության այլ ձևաչափերի անդամ եք և աշխատում եք մեզ հետ, կա՛մ դուք այդ ձևաչափերից դուրս եք գալիս։ Տվյալ դեպքում Ռուսաստանի մոտ հարց է առաջանում՝ արդյոք Հայաստանին պե՞տք է պահել ԵԱՏՄ-ում, քանի որ Հայաստանն այնտեղ ոչինչ չի բերում, ավելի շատ ստանում է, քան տալիս։
Հայաստանին ԵԱՏՄ հրավիրելու հիմնական պատճառներից մեկն այն է, որ նա միաժամանակ ՀԱՊԿ անդամ է և Հայաստանում ռուսական ռազմաբազա կա։ Բայց եթե Հայաստանը դուրս գա ՀԱՊԿ-ից և դուրս բերի ռուսական ռազմաբազան, ապա նրա անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին բացարձակապես ձեռնտու չէ Ռուսաստանին։ Եվ սա է հիմնական պատճառը, որ Փաշինյանը դեռևս ոչ մի կտրուկ քայլ չի անում ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու համար, թեև Արևմուտքն իրոք ճնշում է նրան և հասնում է հենց դրան։
Բայց Փաշինյանը հիանալի հասկանում է, որ եթե դա անի, ապա Հայաստանը կարող է ինքնաբերաբար կորցնել իր տեղը ԵԱՏՄ-ում։ Եվ ոչ մի Ամերիկա, ոչ մի Եվրոպա որևէ կերպ չի կարող փոխհատուցել այդ բոլոր կորուստները։ Չնայած նրան, որ Փաշինյանը և նրա մի շարք նախարարներ վերջերս բավականին հաճախ են հայտարարություններ անում, որ պատրաստ են անդամակցել ԵՄ-ին, մենք հիանալի հասկանում ենք, որ այնտեղ նրանց ոչ ոք չի սպասում»,-եզրափակել է Ռոդիոնովը։