«Մայր Հայաստանը» շատ կարճ ժամանակահատվածում ձեռք բերեց մեր քաղաքացիների վստահությունը Մարտուն Գրիգորյան. ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու «Մայր Հայաստանի» նպատակը ՔՊ-ին իշխանազրկելն է․ Կարեն Սիմոնյան (տեսանյութ) ՈՒՂԻՂ. Արցախցիների բողոքի ակցիան` Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մոտ Ադրբեջանի զինուժը կրակ է բացել Խնածախի ուղղությամբ. վնասվել է բնակելի տուն ՔՊ֊ն պարտվեց Գյումրիում. ընդդիմությունը պետք է միավորվի․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չի անցնում, մնացածը կախված է ընդդիմադիր ուժերից Գյումրու հիմնական մասը հոսանքազրկել են. հայկական հակաժողովրդավարական «ավանդույթ» է Գյումրիում միջադեպ է տեղի ունեցել լրագրողների և ՔՊ-ական պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանի միջև (տեսանյութ) Նախնական արդյունքներ՝ Գյումրիից Պատերազմ Արցախում
ՔՊ-ին միացրել են արհեստական շնչառության ապարատին․ «Կարճ ասած» «Մայր Հայաստանը» շատ կարճ ժամանակահատվածում ձեռք բերեց մեր քաղաքացիների վստահությունը «Գյումրու ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին». Գոհար Մելոյան Մարտուն Գրիգորյան. ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու «Գյումրու ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին». Գոհար Մելոյան «Մայր Հայաստանի» նպատակը ՔՊ-ին իշխանազրկելն է․ Կարեն Սիմոնյան (տեսանյութ) Թեժ իրավիճակ` Ազգային ժողովում. անհետ կորածների ծնողները գոռգոռում են (տեսանյութ) Ընդդիմությունն անհրաժեշտաբար պետք է միավորվի․ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյան Նիկոլի հետ՝ իրականում դեմ, կարելի է գնալ ընտրությունների ու հաղթել. Տիգրան Քոչարյան Վարդան Ղուկասյանը սպասում է Մարտուն Գրիգորյանի հայտարարությանը ԿԸՀ-ն ամփոփել է Գյումրու բոլոր տեղամասերի արդյունքները Արտակարգ դեպք՝ Երևանում․ կապված վիճակում հայտնաբերվել է տղամարդու մարմին Փաշինյանն ստիպված էր ընդունել իր ու ՔՊ-ի պարտությունը Որ ուժը քանի մանդատ կստանա. նախնական պատկերը՝ Գյումրիում ՈՒՂԻՂ. Արցախցիների բողոքի ակցիան` Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մոտ Թրքաֆաշիստները, օգտագործելով բոլոր հնարավոր ռեսուրսները 1/3-ից ավելի ձայն չեն կարողանում վերցնել. Կարեն Քոչարյան Միասնական ու ճիշտ պահվածքի դեպքում, հավատացեք, այս իշխանությունների օրերը հաշված են. Ռուբեն Հակոբյան Ադրբեջանի զինուժը կրակ է բացել Խնածախի ուղղությամբ. վնասվել է բնակելի տուն «Մայր Հայաստանի» Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Կարեն Սիմոնյանի խոսքը՝ գյումրեցիներին (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չվերցրեց ձայների մեծամասնությունը Հայաստանը չի պատրաստվում վճարել ՀԱՊԿ անդամավճարը Պատրաստ եմ առանց որևէ պաշտոնի հավակնելու քվեարկել առավելագույն ձայներ ստացած ընդդիմադիր թեկնածուի օգտին․ Ռուբեն Մխիթարյան ՔՊ֊ն պարտվեց Գյումրիում. ընդդիմությունը պետք է միավորվի․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չի անցնում, մնացածը կախված է ընդդիմադիր ուժերից ՔՊ-ն միայնակ չի կարող ընտրել քաղաքապետ. «Եվրադաշինքը» չի հաղթահարում անցողիկ շեմը. Վահե Սարգսյան Գյումրու հիմնական մասը հոսանքազրկել են. հայկական հակաժողովրդավարական «ավանդույթ» է Փարաքարում ՔՊ թեկնածուն պարտվեց Վալոդյա Գրիգորյանին Գյումրու ընտրությունների նախնական արդյունքները. թարմացվող Գյումրիում միջադեպ է տեղի ունեցել լրագրողների և ՔՊ-ական պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանի միջև (տեսանյութ) «Իրավապահների վարքագիծը ոչ միայն ապօրինի է, այլև ընդգծված քաղաքական»․ Փաստաբաններին թույլ չեն տվել այցելել Գյումրիում ձերբակալված 70-ն անց, 80-ն անց ու 90-ն անց կանանց
ՀՀ-ի և Թուրքիայի միջև առողջ երկխոսության մասին խոսելն անհնար է. Պյոտր Կոլչին (տեսանյութ)
Ռուս քաղաքագետ Պյոտր Կոլչինը Alpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հայտարարությունն այն մասին, որ Հայաստանը Թուրքիայի հետ «բավական առողջ երկխոսություն» է վարում:
Փորձագետի խոսքով՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների առանցքային խնդիրը մնում է անփոփոխ՝ անկախ որևէ հայտարարությունից։
«Չնայած մի շարք հարցերի շուրջ փոխըմբռնման մասին բոլոր հայտարարություններին, հայ-թուրքական հարաբերությունների առանցքային խնդիրն անփոփոխ է։ Թուրքիան երբեք չի ճանաչի հայ ժողովրդի Ցեղասպանությունը, որի նախաձեռնողները եղել են մեծամասամբ ժամանակակից թուրքական պետության հիմնադիր հայրերը։ Դա Անկարայի սկզբունքային դիրքորոշումն է, և այն անփոփոխ կլինի։ Եվ ինչ-որ «փոխըմբռնման» գալու համար տվյալ դեպքում միայն հայկական կողմը կարող է «հետ կանգնել»։ Բայց ես կարծում եմ, որ դա ամբողջ հայ ժողովրդի պատմական ուղու սկզբունքային հարցն է։ Եվ նույնիսկ այդ սարսափելի իրադարձության (Հայոց ցեղասպանության) կարգավիճակը վերանայելու մասին խոսակցությունը սոցիալական ցնցումներ կառաջացնի»,-ասել է Կոլչինը։
Այսպիսով, փորձագետը Հայաստանի և Թուրքիայի միջև ինչ-որ լայնածավալ և առողջ երկխոսության մասին խոսելն անհնար է համարում։
«Հնարավոր է, որ տեղային ինչ-որ պայմանավորվածություններ լինեն լոգիստիկայի և առևտրի ոլորտում, բայց Անկարայի և Երևանի հարաբերություններում ինչ-որ արմատական հեղաշրջման մասին խոսել չի կարելի։ Ուստի ինչ-որ երկխոսության, հարաբերությունների կարգավորման մասին հայտարարություններն առաջին հերթին կրում են պոպուլիստական ենթատեքստ և նպատակ ունեն ցույց տալ, որ ամեն ինչ այդքան արդյունավետ է ընթանում, իսկ իրականում ես կասկածում եմ, որ դա կարող է հասցվել ինչ-որ շոշափելի նպատակների»,-եզրափակել է Կոլչինը։