Մարտուն Գրիգորյան. ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու «Մայր Հայաստանի» նպատակը ՔՊ-ին իշխանազրկելն է․ Կարեն Սիմոնյան (տեսանյութ) ՈՒՂԻՂ. Արցախցիների բողոքի ակցիան` Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մոտ Ադրբեջանի զինուժը կրակ է բացել Խնածախի ուղղությամբ. վնասվել է բնակելի տուն ՔՊ֊ն պարտվեց Գյումրիում. ընդդիմությունը պետք է միավորվի․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չի անցնում, մնացածը կախված է ընդդիմադիր ուժերից Գյումրու հիմնական մասը հոսանքազրկել են. հայկական հակաժողովրդավարական «ավանդույթ» է Գյումրիում միջադեպ է տեղի ունեցել լրագրողների և ՔՊ-ական պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանի միջև (տեսանյութ) Նախնական արդյունքներ՝ Գյումրիից Գյումրիում սկսվել է ձայների հաշվարկը․ ուղիղ Պատերազմ Արցախում
«Գյումրու ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին». Գոհար Մելոյան Մարտուն Գրիգորյան. ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու «Գյումրու ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին». Գոհար Մելոյան «Մայր Հայաստանի» նպատակը ՔՊ-ին իշխանազրկելն է․ Կարեն Սիմոնյան (տեսանյութ) Թեժ իրավիճակ` Ազգային ժողովում. անհետ կորածների ծնողները գոռգոռում են (տեսանյութ) Ընդդիմությունն անհրաժեշտաբար պետք է միավորվի․ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյան Նիկոլի հետ՝ իրականում դեմ, կարելի է գնալ ընտրությունների ու հաղթել. Տիգրան Քոչարյան Վարդան Ղուկասյանը սպասում է Մարտուն Գրիգորյանի հայտարարությանը ԿԸՀ-ն ամփոփել է Գյումրու բոլոր տեղամասերի արդյունքները Արտակարգ դեպք՝ Երևանում․ կապված վիճակում հայտնաբերվել է տղամարդու մարմին Փաշինյանն ստիպված էր ընդունել իր ու ՔՊ-ի պարտությունը Որ ուժը քանի մանդատ կստանա. նախնական պատկերը՝ Գյումրիում ՈՒՂԻՂ. Արցախցիների բողոքի ակցիան` Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մոտ Թրքաֆաշիստները, օգտագործելով բոլոր հնարավոր ռեսուրսները 1/3-ից ավելի ձայն չեն կարողանում վերցնել. Կարեն Քոչարյան Միասնական ու ճիշտ պահվածքի դեպքում, հավատացեք, այս իշխանությունների օրերը հաշված են. Ռուբեն Հակոբյան Ադրբեջանի զինուժը կրակ է բացել Խնածախի ուղղությամբ. վնասվել է բնակելի տուն «Մայր Հայաստանի» Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Կարեն Սիմոնյանի խոսքը՝ գյումրեցիներին (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չվերցրեց ձայների մեծամասնությունը Հայաստանը չի պատրաստվում վճարել ՀԱՊԿ անդամավճարը Պատրաստ եմ առանց որևէ պաշտոնի հավակնելու քվեարկել առավելագույն ձայներ ստացած ընդդիմադիր թեկնածուի օգտին․ Ռուբեն Մխիթարյան ՔՊ֊ն պարտվեց Գյումրիում. ընդդիմությունը պետք է միավորվի․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չի անցնում, մնացածը կախված է ընդդիմադիր ուժերից ՔՊ-ն միայնակ չի կարող ընտրել քաղաքապետ. «Եվրադաշինքը» չի հաղթահարում անցողիկ շեմը. Վահե Սարգսյան Գյումրու հիմնական մասը հոսանքազրկել են. հայկական հակաժողովրդավարական «ավանդույթ» է Փարաքարում ՔՊ թեկնածուն պարտվեց Վալոդյա Գրիգորյանին Գյումրու ընտրությունների նախնական արդյունքները. թարմացվող Գյումրիում միջադեպ է տեղի ունեցել լրագրողների և ՔՊ-ական պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանի միջև (տեսանյութ) «Իրավապահների վարքագիծը ոչ միայն ապօրինի է, այլև ընդգծված քաղաքական»․ Փաստաբաններին թույլ չեն տվել այցելել Գյումրիում ձերբակալված 70-ն անց, 80-ն անց ու 90-ն անց կանանց «ՔՊ-ն պարտվում է Փարաքար համայնքի բոլոր 9 գյուղերում». Նաիրի Հոխիկյան Հայտնի են Գյումրիի թիվ 31/43 ընտրական տեղամասի արդյունքները. Առաջին տեղում Վարդան Ղուկասյանն է
Վայոց ձորի մարզում ոստիկանը հարվածել է բողոքի ակցիայի մասնակցի քունքին, վնասել մարդու տեսողությունը (տեսանյութ)
Լրագրող Նարինե Կիրակոսյանը իր յութուբյան ալիքում հրապարակել է տեսանյութ, որտեղ քաղաքացի Անուշավան Ավետիսյանը (Ագարակաձորի ավագանու անդամ) ներկայացրել է մանրամասնություններ ինչպես ճանապարհ փակելու ակցիայի մասին, այնպես էլ՝ ոստիկանության կողմից իր նկատմամբ դաժան վերաբերմունքի վերաբերյալ:
Դատելով քաղաքացու պատմածից, ոստիկանության ծառայողը առանձնակի դաժանությամբ ու չարամիտ դիտավորությամբ է հարվածել մարդու քունքին, ամենայն հավանականույթամբ՝ ցանկանալով նրան կյանքից զրկել կամ պատճառել ծանր մարմնական վնասվածք: Այժմ, ոստիկանները, իհարկե, «երդում են ուտում», թե անգամ մատով չեն դիպել նրան: Մինչդեռ դեպքից 2 օր անց էլ նկատելի է, որ քաղաքացու աջ աչքն ամբողջովին արյունազեղված է:
Իրական իրավապաշտպանների ուշադրությունն ենք հրավիրում նաև վերը նկարագրված խայտառակ դեպքի վրա:
Ի դեպ, այս օրերին ծավալվող բողոքի այլ ակցիաների ժամանակ էլ նկատելի է, որ ոստիկանները ագրեսիվ ու կատաղած հարձակվում են քաղաքացիների վրա, հասցնում այնպիսի հարվածներ, որոնցով հատուկ նպատակ են հետապնդում հենց սպանել ցուցարարներին, պատճառել ծանր մարմնական վնասվածքներ: Օրինակ, Նոյեմբերյանում այդպես հարձակվել էին գնդապետ Մախսուդյանի վրա, թիրախային հարվածներ հասցնելով պաշտոնաթող զինվորականի գլխին, ինչի հետևանքով մարդը հոսպիտալացվել էր: Ու դա եզակի դեպք չէ:
Այդ ամենը թույլ է տալիս առնվազն ենթադրել, որ իշխանության, շատ հնարավոր է՝ անձամբ Փաշինյանի կողմից ոստիկանությանը հրահանգ է իջեցվել, որ ըստ հնարավորության՝ սպանեն առավել ակտիվ ցուցարարներին, գործեն առավելագույն դաժանությամբ, առանց մեծ ու մանուկ, կին ու ծեր խնայելու:
Ըստ էության, ոստիկանությունն այս օերերին դրսևորվում է հնարավորինս գազանաբարո, ինչը չի կարող որևէ աղերս ունենալ ոչ միայն օրինականության, այլև մարդ կոչվելու հետ: Ոստիկանությունը, ենթարկվելով Փաշինյանի ու նրա զուգահեռդասարանցի նախարարի անձնիշխանական հրամաններին, ինքը իրեն կտրուկ դուրս է դնում օրենքի և օրինականության շրջանակից:
Ա.Հ.