Ով ուզում է երկնքից իջնի՝ Նիկոլը հունիսի 7-ից հետո չի լինելու. Դերենիկ Մալխասյան (տեսանյութ) Ինչով են նման Տիգրան Ավինյանն ու ախուրյանցի Անոն (տեսանյութ) Տեղի է ունեցել «Մենք մասնակիցն ենք պատմության կերտմանը» խորագրով ցուցահանդեսի պաշտոնական բացումը (տեսանյութ)
Ով ուզում է երկնքից իջնի՝ Նիկոլը հունիսի 7-ից հետո չի լինելու. Դերենիկ Մալխասյան (տեսանյութ) Ինչով են նման Տիգրան Ավինյանն ու ախուրյանցի Անոն (տեսանյութ) Ինչպես Ալիևն ու ասֆալտը պայթեցրին Նիկոլի քարոզչական փուչիկները Արդյո՞ք ավելի սանձարձակ կդառնա պատերազմը Եկեղեցու դեմ. «Փաստ» Վահագն Խաչատուրյանն ինչ-որ բա՞ն է ակնարկում Նիկոլ Փաշինյանին. «Փաստ» Չկրթվողները քիչ պարգևավճար կստանան Տեղի է ունեցել «Մենք մասնակիցն ենք պատմության կերտմանը» խորագրով ցուցահանդեսի պաշտոնական բացումը (տեսանյութ) Իշխանությունները սկսել են հպարտանալ նախկինների ստեղծածով ՔՊ–ում խուճապահար են. ինչպե՞ս են փակելու վարկերը Խոտորյալներից մեկը դարձի եկավ, մնացին 8-ը Իրան-ամերիկյան բախnւմը շատ հավանական է դառնում. Վարուժան Գեղամյան Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց ՀՅԴ պատվիրակությանը Մենք միասնաբար հասնելու ենք իշխանափոխության. Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Անթրաշամանուկը և մյուսները․ Տիգրան Ավինյանի կերպարը (տեսանյութ) Նպատակը՝ ՔՊ-ին իշխանազրկելն է․ կլինի Գյումրի-2` այլ լուծումով․ Թևանյան (տեսանյութ) Մակրոնը մայիսի 4-ին երկօրյա այցով կլինի Հայաստանում Չկա աշխարհում մեկ այլ ժողովուրդ, որին նման հետևողականությամբ և նույն պրիմիտիվ հնարքներով նպատակադրված և հաջողությամբ խաբեն. Աշոտյան Հայաստանի դատավորներն իրենց օժտել են կաթողիկոսական իշխանությամբ. Տեր Մաղաքիա Իրան-ԱՄՆ բախումը շատ հավանական է դառնում. Վարուժան Գեղամյան Ամեն ջանք գործադրելու ենք մեր ժողովրդի՝ Արցախ վերադառնալու և ինքնորոշման անքակտելի իրավունքները լիարժեքորեն իրացնելու համար. Արցախի ԱԺ ՀՀԿ-ն հերթական՝ 18-րդ համագումարը կանցկացնի ապրիլի 4-ին «Քիչ հավանական է, որ որևէ այլ ընկերություն կարողանա լիովին փոխարինել ռուսական երկաթուղային փոխադրողին». Սերգեյ Շոյգու Բժիշկը՝ «կյանք փրկողից» մինչև «ամբաստանյալ». Ո՞վ է պաշտպանում նրանց, ովքեր պաշտպանում են մեզ Ներգաղթային վիզայի դիմողները պետք է ներկայացնեն դատվածություն չունենալու մասին տեղեկանք. ԱՄՆ դեսպանատուն Երդման արարողությունից հետո զինվորներն ստանում են երկօրյա արձակուրդ. Պապիկյան Ահա այսպիսին են մայրաքաղաքի կանգառասրահները (տեսանյութ) Քննչական կոմիտեի փորձագետը չի հաստատել, որ տեսանյութում Արշակ սրբազանն է. փաստաբան (տեսանյութ) Քաղաքապետարանը քանդում է քաղաքացիների ավտոտնակները (տեսանյութ) Հնարավո՞ր է արդյոք հասնել խաղաղության Ադրբեջանի հետ, երբ այնտեղ մեր 17 ազգային գործիչներին դատապարտում են «Կեղծիքն իրականացրած ու տարածած անձինք պետք է հայտնաբերվեն»․ Արսեն Բաբայան
Փաշինյանի ու Էրդողանի տեքստերը նո՞ւյն մարդն է գրում (տեսանյութ)
Փաշինյանական ՀՀ-ը ո՞ր պահին ներողություն կխնդրի Ցեղասպանության «առասպելի» համար:
«Անդրկովկասյան տարածաշրջանում նոր կարգ է հաստատվում, և նա (Նիկոլ Փաշինյանը- խմբ.) շատ լավ հասկանում է դա։ Տարածաշրջանում նոր կարգ է հաստատվում ու ժամանակն է դեն նետել այդ անհիմն հիշողությունները։ Միշտ ավելի լավ է գործել ժամանակի իրողություններին համապատասխան, քան հիմնվել հորինված պատմությունների վրա, որոնք կապ չունեն իրականության հետ»,- ապրիլի 23-ին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը։
Նույն Էրդողանը արդեն ապրիլի 24-ին հայտարարություն է տարածել, որում կոչ է արել «խելամիտ և առանց ատելության» զբաղվել 1915 թվականի իրադարձություններով։
«Այսօր ևս մեկ անգամ հարգանքով եմ հիշում Առաջին համաշխարհային պատերազմի անբարենպաստ պայմաններում իրենց կյանքը կորցրած Օսմանյան կայսրության հայ քաղաքացիներին և իմ ցավակցությունն եմ հայտնում նրանց ժառանգներին։ Ես աղոթում եմ և Աստծո ողորմությունն եմ հայցում օսմանյան հասարակության բոլոր անդամների համար, որոնք զոհվել կամ նահատակվել են հակամարտությունների, ապստամբությունների, խմբավորումների շարժումների և ահաբեկչական գործողությունների պատճառով։
Կարևոր է, որ պատմության իրադարձություններին անդրադառնանք մտքի, խղճի և գիտության առաջնորդությամբ՝ առանց տեղիք տալով արմատական դիսկուրսներին, մարգինալացմանը և ատելության լեզվին: Կարեկցանքի հաստատումն, առանց տարանջատելու մեր ազգային հիշողության մեջ դաջված իրադարձությունները, կկանխի նաև ատելության սերմերի արմատավորումը։ Մենք հավատում ենք, որ ապագա սերունդներին աշխարհը շրջապատող բռնության և պատերազմի պարույրից պաշտպանելու ճանապարհը մեր ապագան միասին կառուցելն է՝ այն դասերի լույսի ներքո, որոնք մենք կքաղենք մեր ընդհանուր ցավից»,- ասել է Էրդողանը։
Ապրիլի 24-ին Նիկոլ Փաշինյանն էլ ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության օրվա կապակցությամբ։ Իր ուղերձում նա, ի թիվս այլոց, հայտարարել է, որ «հայ ժողովուրդը դարձել է աշխարհաքաղաքական ինտրիգների և դատարկ խոստումների զոհ»։
Այս ուղերձն ամբողջությամբ կրկնում է թուրքական թեզը, որ սա նպատակային ցեղասպանություն չէր, այլ ընդամենը ոստիկանական գործողություն՝ օտար ազդեցության տակ ապստամբած հայերին խաղաղեցնելու համար։
Այսպիսով, մեղքը հանցագործից տեղափոխվում է տուժողի վրա։ Թուրքերը մեղավոր չեն հայերին սպանելու համար, բայց հայերն են մեղավոր, որ սկսել են սպանել նրանց, քանի որ հավատացել են ինչ-որ խոստումների։
Փաշինյանի ուղերձում չի նշվում, որ հանցագործությունը քաղաքական արարք է և կատարվել է թուրքական պետության կողմից։
Միջազգայնորեն ճանաչված ցեղասպանություն տերմինի փոխարեն Փաշինյանն ավելի շատ օգտագործեց «Մեծ եղեռն» տերմինը։ Ուղերձում ոչ մի հիշատակում չկար նաև Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված որևէ պետական գործընթացի մասին։
Էրդողանի ու Փաշինյանի հաղորդագրությունների համաժամանակյա լինելը շատերի մոտ կարող է առաջացնել այն զգացողությունը, որ հայտարարությունների տեքստերը գրում է միևնույն մարդը։ Մենք հիմա չենք կարող դա ստուգել, բայց ակնհայտը չնկատելն էլ անհնար է․․․
Ավելի վաղ արդեն խոսել էինք այն մասին, որ ՀՀ իշխանության նախաձեռնությունն է ապրիլի 24- ին ընդառաջ բարձրացնել 1915-1923թթ. Հայոց ցեղասպանության բոլոր զոհերի անուններն արձանագրելու հարցը։ Սա պարզ նախաձեռնություն չէ, որն ավարտվելու է նրանով, որ, ինչպես նախորդ անգամ («Ֆուտբոլային դիվանագիտության» ժամանակաշրջանում), Երևանն ու Անկարան համաձայնության կգան Հայոց ցեղասպանության փաստերն ուսումնասիրող պատմաբանների հանձնաժողովի ստեղծման շուրջ, այլ նախաձեռնություն, երբ վերջնական արդյունքը լինելու է այն, որ քննարկվելու է ժամանակակից հայկական պետության գոյության հիմքերի օրինականությունը, որն Անկարայի կարծիքով, ստեղծվել է անօրինական և ոչ լեգիտիմ, ստեղծվել է այն բանի արդյունքում, որ «տարածաշրջանից դուրս Ռուսաստանը»՝ միջամտի Անդրկովկասի իրողություններին՝ ինչպես 1828 թվականին, այնպես էլ 1920-ական թթ.:
Չզարմանաք, որ ինչ-որ պահի Փաշինյանն իր համախոհների ոճով հայտարարի՝ «եթե բացեք Օսմանյան կայսրության արխիվները, կպարզվի, որ ցեղասպանությունը կատարել են ռուսները», իսկ հայերը՝ իրենց պահվածքով գրգռեցին երիտթուրքերի կառավարությանը։
Այս գործընթացի արդյունքում փաշինյանական Հայաստանը ներողություն կխնդրի ցեղասպանության «առասպելի» համար: Եվս մեկ անգամ շեշտենք, որ Փաշինյանը գնալու է մինչև վերջ, իսկ մյուսները կգնա՞ն: