Փաշինյանը շատ բան է թաքցնում իր ժողովրդից. Սթևան Գայիչ (տեսանյութ)
Եվրոպական հետազոտությունների ինստիտուտի գիտաշխատող Սթևան Գաջիչը Alpha News-ին մեկնաբանել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցչի հայտարարությունը, թե Մոսկվան Հայաստանից հստակ արձագանք է ակնկալում ԱՄՆ-ի և Բրյուսելում կայացած հանդիպմանը ռազմաքաղաքական պայմանավորվածությունների մասին տեղեկատվության արտահոսքից հետո։ Փորձագետի կարծիքով՝ Ռուսաստանի մտավախությունները միանգամայն արդարացված են.
«Ռուսաստանի մտավախություններն արդարացված են, քանի որ Եվրամիությունը վերջին երկուսուկես տարիների ընթացքում իրեն դրսևորել է որպես ՆԱՏՕ-ի քաղաքական թև։ Բացի այդ, Եվրամիության ներսում Գերմանիայի հզորությունը արագորեն նվազում է, և այս տեղը լրացնում է Ֆրանսիան, որը միաժամանակ կորցրեց իր հսկայական մեգագաղութային թագավորությունը Աֆրիկայում։ Մենք տեսնում ենք, որ Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի որոշակի նահանջ կա։ Այսինքն՝ ռուս խաղաղապահների հեռանալը Ղարաբաղից, իհարկե, հաղթանակ չի կարելի անվանել։ Եվ ես կարծում եմ, որ Եվրամիությունը, այդ թվում՝ ՆԱՏՕ-ն, փաստորեն, փորձում են օգտվել պահից և Ռուսաստանին դուրս մղել այս տարածաշրջանից։ Բայց ՌԴ ԱԳՆ-ի այս ենթադրությունները բացարձակապես արդարացված են, քանի որ ամեն ինչ խոսում է միայն այս օգտին»,-ասել է Գայիչը։
Քաղաքագետի կարծիքով՝ Փաշինյանը շատ բան է թաքցնում իր ժողովրդից.
«Բրյուսելում կայացած հանդիպման արդյունքների մասին կիմանանք դրանց հետևանքներով։ Մենք տեսնում ենք, որ Փաշինյանը շատ բան է թաքցնում իր ժողովրդից: Եվ միևնույն ժամանակ, դա բազմաթիվ տհաճ անակնկալներ է մատուցում Հայաստանին։ Ես կարծում եմ, որ ամենավատ բանը Ֆրանսիայի հետ խառնվելն է, որը միաժամանակ կորցնում է իր գաղութային թագավորությունը Աֆրիկայում, ավելի ճիշտ՝ գրեթե կորցրել է այն։ Ֆրանսիան պարզապես փորձում է վատ բան անել Ռուսաստանին»,-եզրափակել է Գայիչը։