«Մայր Հայաստանը» շատ կարճ ժամանակահատվածում ձեռք բերեց մեր քաղաքացիների վստահությունը Մարտուն Գրիգորյան. ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու «Մայր Հայաստանի» նպատակը ՔՊ-ին իշխանազրկելն է․ Կարեն Սիմոնյան (տեսանյութ) ՈՒՂԻՂ. Արցախցիների բողոքի ակցիան` Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մոտ Ադրբեջանի զինուժը կրակ է բացել Խնածախի ուղղությամբ. վնասվել է բնակելի տուն ՔՊ֊ն պարտվեց Գյումրիում. ընդդիմությունը պետք է միավորվի․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չի անցնում, մնացածը կախված է ընդդիմադիր ուժերից Գյումրու հիմնական մասը հոսանքազրկել են. հայկական հակաժողովրդավարական «ավանդույթ» է Գյումրիում միջադեպ է տեղի ունեցել լրագրողների և ՔՊ-ական պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանի միջև (տեսանյութ) Նախնական արդյունքներ՝ Գյումրիից Պատերազմ Արցախում
ՔՊ-ին միացրել են արհեստական շնչառության ապարատին․ «Կարճ ասած» «Մայր Հայաստանը» շատ կարճ ժամանակահատվածում ձեռք բերեց մեր քաղաքացիների վստահությունը «Գյումրու ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին». Գոհար Մելոյան Մարտուն Գրիգորյան. ՔՊ-ն Գյումրիում քաղաքապետ չի ունենալու «Գյումրու ավագանու առաջիկա նիստը կկայանա ապրիլի 16-ին». Գոհար Մելոյան «Մայր Հայաստանի» նպատակը ՔՊ-ին իշխանազրկելն է․ Կարեն Սիմոնյան (տեսանյութ) Թեժ իրավիճակ` Ազգային ժողովում. անհետ կորածների ծնողները գոռգոռում են (տեսանյութ) Ընդդիմությունն անհրաժեշտաբար պետք է միավորվի․ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյան Նիկոլի հետ՝ իրականում դեմ, կարելի է գնալ ընտրությունների ու հաղթել. Տիգրան Քոչարյան Վարդան Ղուկասյանը սպասում է Մարտուն Գրիգորյանի հայտարարությանը ԿԸՀ-ն ամփոփել է Գյումրու բոլոր տեղամասերի արդյունքները Արտակարգ դեպք՝ Երևանում․ կապված վիճակում հայտնաբերվել է տղամարդու մարմին Փաշինյանն ստիպված էր ընդունել իր ու ՔՊ-ի պարտությունը Որ ուժը քանի մանդատ կստանա. նախնական պատկերը՝ Գյումրիում ՈՒՂԻՂ. Արցախցիների բողոքի ակցիան` Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության մոտ Թրքաֆաշիստները, օգտագործելով բոլոր հնարավոր ռեսուրսները 1/3-ից ավելի ձայն չեն կարողանում վերցնել. Կարեն Քոչարյան Միասնական ու ճիշտ պահվածքի դեպքում, հավատացեք, այս իշխանությունների օրերը հաշված են. Ռուբեն Հակոբյան Ադրբեջանի զինուժը կրակ է բացել Խնածախի ուղղությամբ. վնասվել է բնակելի տուն «Մայր Հայաստանի» Գյումրու քաղաքապետի թեկնածու Կարեն Սիմոնյանի խոսքը՝ գյումրեցիներին (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չվերցրեց ձայների մեծամասնությունը Հայաստանը չի պատրաստվում վճարել ՀԱՊԿ անդամավճարը Պատրաստ եմ առանց որևէ պաշտոնի հավակնելու քվեարկել առավելագույն ձայներ ստացած ընդդիմադիր թեկնածուի օգտին․ Ռուբեն Մխիթարյան ՔՊ֊ն պարտվեց Գյումրիում. ընդդիմությունը պետք է միավորվի․ Անդրանիկ Թևանյան (տեսանյութ) Գյումրիում ՔՊ-ն չի անցնում, մնացածը կախված է ընդդիմադիր ուժերից ՔՊ-ն միայնակ չի կարող ընտրել քաղաքապետ. «Եվրադաշինքը» չի հաղթահարում անցողիկ շեմը. Վահե Սարգսյան Գյումրու հիմնական մասը հոսանքազրկել են. հայկական հակաժողովրդավարական «ավանդույթ» է Փարաքարում ՔՊ թեկնածուն պարտվեց Վալոդյա Գրիգորյանին Գյումրու ընտրությունների նախնական արդյունքները. թարմացվող Գյումրիում միջադեպ է տեղի ունեցել լրագրողների և ՔՊ-ական պատգամավոր Վիլեն Գաբրիելյանի միջև (տեսանյութ) «Իրավապահների վարքագիծը ոչ միայն ապօրինի է, այլև ընդգծված քաղաքական»․ Փաստաբաններին թույլ չեն տվել այցելել Գյումրիում ձերբակալված 70-ն անց, 80-ն անց ու 90-ն անց կանանց
ՀՀ-ն շանսեր ունի մտնել ԵՄ, բայց Թուրքիայի կազմում․ Դմիտրի Ռոդիոնով (տեսանյութ)
Անհատական ներդրումային առաջարկություն աշխարհաքաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Դմիտրի Ռոդիոնովը Alpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է այն լուրը, որ Հայաստանը ձգտում է դառնալ ԵՄ անդամ:
Ըստ փորձագետի՝ Հայաստանը երբեք հնարավորություն չի ունենա դառնալ ԵՄ անդամ։
«Ինչ վերաբերում է Եվրամիության հետ Հայաստանի հարաբերություններին և Եվրախորհրդարանի բանաձևին, դա, իհարկե, բավական ծիծաղելի է։ Նույնիսկ եթե պատահի, որ Հայաստանը մի օր Եվրամիության թեկնածուի կարգավիճակ ստանա, ապա ինչպես գիտենք, Թուրքիան այդ կարգավիճակով ապրում է արդեն մի քանի տասնամյակ։ Թուրքիայի անդամակցության շուրջ բանակցությունները սկսվել են 2005 թվականին և, բնականաբար, ոչ մի շանս չկա, որ Թուրքիան երբևէ դառնա Եվրամիության անդամ։ Ճիշտ այնպես, ինչպես այդ շանսը չունեն Վրաստանը, Մոլդովան, Ուկրաինան։ Եվ, բնականաբար, այն երբեք չի լինի նաև Հայաստանում։ Ուստի Եվրախորհրդարանի նման հայտարարությունները միայն ժպիտ են առաջացնում։ Ես կարծում եմ, որ նրանք, ովքեր գիտեն Եվրամիության ընդլայնման պատմությունը, կարող են միայն ծիծաղել դրա վրա։ Բայց այս ամենն, իհարկե, պետք է հասկանալ բացառապես Հայաստանի արտաքին քաղաքական վեկտորի՝ Ռուսաստանից Արևմուտք փոփոխության լույսի ներքո»,-ասել է Ռոդիոնովը։
Ինչ վերաբերում է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից (ՀԱՊԿ) Հայաստանի դուրս գալուն, ապա փորձագետի կարծիքով, դա կհանգեցնի Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների լիակատար խզմանը և կդառնա Բաքվին նոր հակամարտություն սկսելու փաստացի հրավեր:
«Իհարկե, Ռուսաստանի համար դա բավական ցավոտ կլինի, որովհետև Հայաստանի դուրս գալը ՀԱՊԿ-ից և ռուսական ռազմաբազայի դուրսբերումը, փաստացի նշանակում է Ռուսաստանի դուրս գալը Կովկասից։ Բայց դա շատ ավելի ցավալի կլինի Հայաստանի համար, քանի որ նրա համար ՀԱՊԿ-ից դուրս գալը և ռուս զինվորականների դուրսբերումը փաստացի Բաքվին հրավեր է նոր հակամարտություն սկսելու համար։ Առնվազն այդ անկլավային գյուղերի համար, որոնք Բաքուն արդեն վերջնագրային ձևով պահանջել է Երևանից։ Իսկ այդ անկլավային գյուղերի կորուստը Վրաստան և, համապատասխանաբար, Ռուսաստան տանող ճանապարհի կորուստն է։
Այսինքն, բացի ռազմաքաղաքական համագործակցությունից, այդպիսով կդադարեցվի նաև տնտեսական համագործակցությունը։ Բայց սա ամենամեղմ սցենարն է, իսկ ամենախիստ սցենարը Սյունիքի մարզի կորուստն է։ Բաքուն բազմիցս ասել է, որ իրենք կարող են ուժով ճեղքել այդ միջանցքը։ Եվ Հայաստանի համար ամենածայրահեղ, ամենավատ սցենարն ընդհանրապես պետականության կորուստն է և նրա տարածքի բաժանումը Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև։ Եվ այդ դեպքում, այո, Հայաստանն իսկապես շանսեր ունի առանց հերթի մտնել Եվրամիություն, բայց Թուրքիայի կազմում»,-եզրափակել է Ռոդիոնովը։