Ռուսին հանեք, Ադրբեջանն ու Թուրքիան հարձակվեն, ի՞նչ եք անելու, թուրքին Երևանից ո՞վ ա հանելու. Մակրոնը հայերին միայն լավ թաղում ու վերաթաղում է. Տիգրան Քոչարյան (տեսանյութ)
«Պրեսսինգ» հաղորդաշարում Սաթիկ Սեյրանյանի հյուրը մեդիափորձագետ, քաղաքական մեկնաբան Տիգրան Քոչարյանն է։
• Հայաստանում տեղի ունեցող այս բոլոր գործընթացները կապված են 2018թ․ ԱՄՆ նախագահ Դ. Թրամփի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդականՋոն Բոլթոնի՝ Հայաստան այցի հետ, երբ վերջինս Հայաստանին ներկայացրեց Ռուսաստանին տարածաշրջանից դուրս բերելու ճանապարհային քարտեզը։ Արցախն Ադրբեջանին հանձնելով՝ Փաշինյանը հույս ուներ այդ հարցը լուծել, սակայն նրա ու իր կուրատորների հաշվարկները սխալ գնացին, որովհետև Ռուսաստանը, համենայնդեպս, մինչև 2025թ., դեռ Արցախում է լինելու։
• Իրանը նույնպես կոշտ հակազդեցություն է ցույց տալիս՝ բազմիցս հայտարարելով, որ թույլ չի տալու Հայաստանի սահմանների փոփոխություն։ Արևմուտքի նպատակը նաև Սյունիքից ռուսական ռազմական ներկայությունը հանելն է։ Ռուսաստանը Սյունիքում ներկա է սահմանային ուղեկալներով Մեղրիում, ինչի մասին, ի դեպ, Հայաստանն է խնդրել, ինչպես նաև Գորիսում և Սիսիանում։ Ռուս սահմանապահների առնչությամբ ՀՀ իշխանությունների՝ բոլոր ռեսուրսներով հակաքարոզչությունն ունի Սյունիքն օտարելու նպատակ։
• Իշխանությունը սկսեց մոլորեցնել ժողովրդին, թե Ռուսաստանը Նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթի 9-րդ կետով մեզնից տարածք է պահանջում։ Իհարկե, նման բան չկա։
• Շատերն ասում էին՝ Նիկոլն Արցախը կհանձնի, և պրոցեսը կկանգնի, խաղաղություն կլինի, բայց ոչ․ Նիկոլը կանգ չի առնի, քանի դեռ Հայաստանում կա ռուսական ներկայություն։
• Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի պահը հասունացվում էր և՛ ներսից, և՛ դրսից։ Եվ երբ պրոցեսը սկսվեց, դրա մեջ ընդգրկվեցին աշխարհաքաղաքական բոլոր կողմերը։
• Գյումրին դարձել է կռվախնձոր․պատահական չէր, որ Նիկոլը քայլել սկսեց Գյումրիից։ Այնտեղ կա ռուսական 102-րդ ռազմաբազան։ Նախկինում արևմտյան ամենաշատ գրանտները Գյումրի են մտել, և Գյումրիում են տեղի ունեցել հակառուսական ամենամեծ պրովոկացիաները։
• Նիկոլն արդեն սպառվել է։ Նա այլևս իրենից ոչինչ չի ներկայացնում, ու նրա պահվածքը չի բավարարում և՛ արևմտյան, և՛ ռուսական կողմերին։ Դա հասկանալով՝ Նիկոլ Փաշինյանն ուղղակի վա-բանկ է գնում։ Նիկոլ Փաշինյանը՝ որպես կերպար, հոգնեցրել է մարդկանց, այդ թվում՝ աշխարհաքաղաքական դերակատարներին։
• Վստահ չեմ, որ Անվտանգության խորհրդի քարտուղար (ԱԽՔ) Արմեն Գրիգորյանն է Նիկոլի փոխարեն Արևմուտքի թեկնածուն։ Նրա հակառուսականությունն անցել է բոլոր սահմանները։ Արևմուտքի методичка-ն նույնն է, ինչ Ուկրաինայի դեպքում։
• Միութենական պետության կեղծ գաղափարը Փաշինյանի հորինվածքն է, որը նա կիրառում է՝ որպես страшилка: