«Դո՞ւք եք իմ վերաբերյալ Ձեր կայացրած որոշումը տվել Դատական դեպարտամենտին». Դատավոր Դոլմազյանը չպատասխանեց Արմեն Աշոտյանի հարցին
Այսօր Հակակոռուպցիոն դատարանում՝ դատավոր Վահե Դոլմազյանի նախագահությամբ, շարունակվում է Հայաստանի հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանի շինծու քրեական վարույթի քննությունը:
Դատական նիստին ներկա էին Արմեն Աշոտյանը, նրա փաստաբանական թիմը՝ Տիգրան Աթանեսյան, Ռուբեն Մելիքյան, Մարգար Սողոմոնյան կազմով, գործով անցնող ԵրՊԲՀ նախկին ռեկտոր Միքայել Նարիմանյանը, Մարթա Սիմոնյանը, Արմեն Աշոտյանի ընտանիքի անդամները, դատախազներ Դոլինյանն ու Նշանյանը, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներ, քաղաքական-հասարակական գործիչներ:
Նիստին չէր ներկայացել ԵՊԲՀ ներկայացուցիչ Տիգրան Խաչիկյանը:
Նախորդ դատական նիստին Արմեն Աշոտյանի խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ վերջինիս պաշտպանության կողմը միջնորդություն էր ներկայացրել: Ընդ որում առաջարկվել էին բոլոր հնարավոր խափանման միջոցները, այդ թվում՝ համակցված՝ տնային կալանք, վարչական հսկողություն, 40 միլիոն դրամ գրավ, 15 հեղինակավոր անձանց երաշխավորություններ, որոնց ճնշող մեծամասնությունը ներկայացել էր դատարան՝ անձամբ պաշտպանելու իր երաշխավորությունը:
Ի վերջո, շուրջ 8 ժամ տևած դատական նիստից հետո դատավոր Վահե Դոլմազյանը որոշեց Արմեն Աշոտյանի կալանքի ժամկետը երկարաձգել ևս 3 ամսով, մինչև 2024թ. ապրիլի 15-ը՝ ներառյալ՝ որպես կալանքի հիմք ներկայացնելով նույն դիրքորոշումը՝ ազատության մեջ Արմեն Աշոտյանը կխոչընդոտի քննությանը:
Այսօրվա դատական նիստի սկզբում դատավոր Դոլմազյանը տեղեկացրեց, որ Արմեն Աշոտյանին պաշտպան Մարգար Սողոմոնյանը դատարանին է ուղարկել ԵՊԲՀ-ի արհեստակցական կազմակերպության կանոնադրությունը ու խնդրել այն կցել գործին:
Արմեն Աշոտյանի պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանն էլ ասաց՝ չեն միջնորդելու, որ այս գործով ԵՊԲՀ արհմիության անդամները ճանաչվեն տուժող: